Štěnice u prezidentů i tajné mise CIA. Tohle jsou nejcitlivější úniky na WikiLeaks

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
11. 4. 2019 20:39
Od roku 2010 zveřejnil server WikiLeaks desítky tisíc tajných amerických vládních dokumentů a stovky tisíc diplomatických depeší. Otřásl americkými bezpečnostními strukturami. Na veřejnost se dostaly skandální informace o tajných akcích CIA, odposlouchávání evropských prezidentů nebo o tom, co si americká diplomacie myslí o světových lídrech. Spoluzakladatel a šéfeditor WikiLeaks, Australan Julian Assange, nashromáždil více než milion dokumentů. Od roku 2010 čelí mezinárodnímu zatykači, který na něj vydalo Švédsko kvůli obvinění ze znásilnění. Posledních sedm let se ukrýval na ekvádorské ambasádě v Londýně. Ve čtvrtek ho zatkla britská policie.

Video: Britská policie ve čtvrtek zadržela zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange

Zatčení Juliana Assange | Video: Ruptly
Foto: Aktuálně.cz

Guantánamo

Od roku 2010 server WikiLeaks zveřejnil tisíce tajných dokumentů, které otřásly americkou zahraniční politikou i vnitřní bezpečností. Mezi nimi byly i zprávy týkající se informací o americké základně Guantánamo na Kubě.

Psal se rok 2012, když se na WikiLeaks objevily příručky a další materiály amerického ministerstva obrany, které stanovovaly pravidla pro držení lidí v táborech v Iráku a na základně Guantánamo po teroristických útocích z 11. září 2001. Ve zveřejněném souboru informací se objevil i výslech jednoho ze zajatců na Guantánamu.

WikiLeaks v prohlášení uvedly, že tato pravidla vedla k beztrestnému týrání vězňů. V táborech údajně vládla politika zastrašování zadržovaných kombinovaná s politikou likvidací záznamů, která vedla k beztrestnosti dozorců.

 

Právě se děje

Další zprávy