Štěnice u prezidentů i tajné mise CIA. Tohle jsou nejcitlivější úniky na WikiLeaks

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
11. 4. 2019 20:39
Od roku 2010 zveřejnil server WikiLeaks desítky tisíc tajných amerických vládních dokumentů a stovky tisíc diplomatických depeší. Otřásl americkými bezpečnostními strukturami. Na veřejnost se dostaly skandální informace o tajných akcích CIA, odposlouchávání evropských prezidentů nebo o tom, co si americká diplomacie myslí o světových lídrech. Spoluzakladatel a šéfeditor WikiLeaks, Australan Julian Assange, nashromáždil více než milion dokumentů. Od roku 2010 čelí mezinárodnímu zatykači, který na něj vydalo Švédsko kvůli obvinění ze znásilnění. Posledních sedm let se ukrýval na ekvádorské ambasádě v Londýně. Ve čtvrtek ho zatkla britská policie.

Video: Britská policie ve čtvrtek zadržela zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange

Zatčení Juliana Assange | Video: Ruptly
Americké jednotky v Afghánistánu.
Americké jednotky v Afghánistánu. | Foto: Shutterstock.com

Afghánistán

Tajné dokumenty týkající se operace v Afghánistánu patří pro USA k tomu nejbolestivějšímu ze všeho, co bylo zveřejněno.

V červenci 2010 portál WikiLeaks zveřejnil kolem 80 000 tajných zpráv, převážně polních hlášení amerických vojáků z let 2004 až 2009. Dokumenty svědčí o sílícím a lépe organizovaném povstání teroristického hnutí Tálibán, o zabíjení civilistů či o tajných operacích americké špionážní služby CIA v Afghánistánu.

Z vládních dokumentů vyplynulo, že afghánskému vedení USA vůbec nevěřily. Američané si například poznamenali, že když afghánský viceprezident Ahmad Ziá Masúd odjel do Spojených arabských emirátů, vezl s sebou 52 milionů dolarů v hotovosti. Afghánský prezident Hamíd Karzáí byl pak podle zveřejněných depeší "slabá osobnost a paranoik posedlý konspirací".

 

Právě se děje

Další zprávy