Kábul - Podpis klíčové bezpečnostní dohody mezi Afghánistánem a Spojenými státy se začíná vzdalovat.
Ačkoliv ji v neděli schválila afghánská Velká rada (Lója džirga), prezident Hamíd Karzáí přišel při pondělním jednání s novými "předběžnými podmínkami".
Nejprve "ano", pak "možná"
Bezpečnostní poradkyni amerického prezidenta Susan Riceové mimo jiné řekl, že požaduje, aby američtí vojáci ukončili veškeré operace v domovech afghánských civilistů.
USA rovněž mají propustit všechny afghánské vězně z neblaze proslulé základny Guantánamo na Kubě, která slouží jako vězení pro údajné teroristy.
A aby toho nebylo málo, chce, aby se Washington zavázal ke spuštění mírového procesu s povstalci z radikálního hnutí Tálibán.
Ještě minulý týden přitom končící prezident členy Velké rady nabádal, aby dohodu podepsali.
Dokument má umožnit americkým jednotkám další setrvání v neklidné středoasijské zemi. Podle plánu by se totiž většina z asi 90 000 vojáků západních sil měla ze země stáhnout ke konci roku 2014.
Dlouhodobě ovšem panují obavy, že jejich odchod povede k eskalaci násilí. Část země už totiž kontrolují islamisté z Tálibánu a veškeré dosavadní pokusy o jakýkoliv smír nikam nevedly.
Riceová se zlobí
Podle komuniké Bílého domu Riceová varovala Karzáího před odklady podpisu dohody, schválené drtivou většinou členů Velké rady, protože odklady by mohly USA přimět ke stažení všech sil z Afghánistánu.
Karzáího úřad naopak podle agentury AP uvedl, že prezident trvá na tom, že by dohodu měl podepsat až jeho nástupce, který vzejde z dubnových voleb. To ale podle Riceové "není uskutečnitelné".
"Bez okamžitého podpisu (dohody) nebudou mít USA jinou možnost než v plánech na období po roce 2014 nepočítat s přítomností amerických či aliančních jednotek v Afghánistánu," citovala ji agentura Reuters.
"Mír je naší podmínkou"
Bezpečnostní dohoda předpokládá setrvání až 15 000 zahraničních vojáků na afghánském území po roce 2014, kdy se z Afghánistánu mají stáhnout mezinárodní bojové oddíly.
Obsah smlouvy posuzovali v Kábulu od čtvrtka delegáti tradičního shromáždění kmenových a náboženských vůdců. Jeho rozhodnutí není formálně závazné, tradičně je ale v zemi považováno za projev svrchované národní vůle. A tato rada starších doporučila prezidentovi, aby dohodu s USA podepsal.
Karzáí ve čtvrtek při zahájení konference řekl, že smlouva by měla být podepsána až po příštích prezidentských volbách, které se budou konat 5. dubna 2014. V nedělním závěrečném projevu sice tento požadavek nezopakoval, ale trval na tom, že dokument nelze podepsat okamžitě - podmínkou je podle něj zajištění míru.
"Není-li mír, smlouva přinese Afghánistánu neštěstí. Mír je naší podmínkou. Amerika musí přispět k zajištění míru, pak to podepíšeme," řekl prezident.