Karabáč místo metadonu. Doněčtí kozáci léčí narkomany

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 6. 2015 11:11
Ukrajina ani Doněcká lidová republika nejsou oficiálně proti substitučním programům. Ale Kyjev loni na podzim zavedl blokádu a ukončil dodávky potřebných látek.
Foto: flickr.com

Doněck  - Nový režim v Donbasu sahá po radikálních metodách budování nové společnosti, očištěné od narkomanů.

A ukrajinská blokáda povstaleckých území připravila mnohé narkomany, kteří by si přáli zbavit se drogové závislosti, o šanci na substituční léčbu, napsal ruský internetový list Gazeta.ru o důsledcích konfliktu na východě Ukrajiny pro místní uživatele drog.

Reportéři Rádia Svobodná Evropa natočili dramatické záběry z bojů o východoukrajinskou obec Pisky. Jeden voják byl při nich zraněn. Lokální válka na Ukrajině pokračuje i přes uzavřené příměří.
1:11
Reportéři Rádia Svobodná Evropa natočili dramatické záběry z bojů o východoukrajinskou obec Pisky. Jeden voják byl při nich zraněn. Lokální válka na Ukrajině pokračuje i přes uzavřené příměří. | Video: Rádio Svobodná Evropa

Situace se po vyhlášení Doněcké lidové republiky změnila. K nejrozšířenějším drogám patřil metadon, desomorfin, zvaný krokodýl, pervitin a opium. Ale scéna se mění.

Drogy, stejně jako potraviny, podražily na dvojnásobek.

Krokodýl je rychlý

Od loňského podzimu přestaly dodávky metadonu a morfinu pro pacienty s virem HIV a hepatitidou. Léčebny nefungují. Narkomani, kteří se léčili substituční terapií, skončili na ulici. Zločinnost vzrostla. Více lidí propadlo krokodýlu, na který se umírá rychleji.

Oficiálně ani Ukrajina, ani Doněcká lidová republika nejsou proti substitučním programům. Ale Kyjev loni na podzim zavedl blokádu a ukončil dodávky potřebných látek. Změnily se i dodávky nelegálních drog. Metadon se nyní do Doněcka dostává převážně z Ruska.

Organizací, které pomáhají narkomanům, zbylo v Doněcku jen několik. Rozdávají čisté jehly, stříkačky a léky. Stříkačka v lékárně stojí pět rublů (asi dvě koruny), ale někteří si ji nemohou dovolit. Zvláště beznadějné případy dostávají potravinové balíčky.

Hlava lidové republiky Alexandr Zacharčenko tvrdil, že chápe důležitost těchto programů, zvláště pokud sníží zločinnost. Ale peníze nejsou, a tak dělejte, co můžete...

Už nejsou nemocní, ale zločinci

Vedení ministerstva zdravotnictví se mění každých pár měsíců. Nic nenavrhuje, peníze nemá a pracovat s narkomany se bojí.

Vztah k narkomanům se vůbec zhoršil, byli postaveni mimo zákon. Nepovažují je za nemocné, ale za zločince. Některé zavřeli do sklepů, kde je bili, další zmizeli beze stopy. Panuje tu chaos, zuří válka.

Nyní si narkomani dávají mnohem větší pozor. Někdo přestal, někoho přestat donutili. V sousední Luhanské lidové republice je zacházení ještě horší, kozáci tam přivázali několik narkomanů ke stromům a zbičovali je karabáči.

"Ve Slavjansku zavřeli narkomany do sklepa, kam naházeli granáty," tvrdí jeden z výrobců drog. "Teď už se něco takového neděje, ale nátlak je tvrdý, vždyť platí válečný stav," dodává.

Narkomani v první linii

Místní lidé ze Slavjanska a Horlivky tvrdí, že po příchodu povstaleckých velitelů Bezlera a Strelkova byla města úplně očištěna od narkomanie, alkoholismu a hracích automatů. Hodně narkomanů vstoupilo do povstaleckých jednotek. Na přední linii je drog dostatek.

V květnovém televizním rozhovoru bývalý velitel Strelkov tvrdil, že v povstaleckých jednotkách se rozmáhají případy braní drog a opilství.

Polovina ze sociálních pracovníků bývala dříve narkomany, a tak se vyznají daleko lépe, než ti, co nebrali. Avšak pracovní podmínky se zhoršily. Kdo jde za narkomany, musí mít průkazku sociálního pracovníka. Ale při razii nemusí vojenská policie pochopit, o co jde. Člověk si musí dávat mnohem víc pozor.

Čím by mohlo pomoci Rusko? Léčbou, léčivy pro substituční léčbu, poskytnutím zdravotnického personálu, anebo výcvikem místních lidí.

Někteří lékaři se nyní chovají ještě hůře než policisté. Šíří se korupce. Dodávky metadonu omezovali bez žádného vysvětlení a pacienti museli platit, ačkoli měli dostávat svou dávku zdarma.

Před válkou léčebny v Doněcku registrovaly okolo 2000 narkomanů, stejný byl i počet občasných uživatelů. Ale ještě v roce 2013 zástupkyně primáře doněcké oblastní léčebny Viktorija Kučerjavová říkala, že tato čísla je nutno znásobit dvěma až třemi, aby se dospělo ke skutečnému počtu. "Lví díl (narkomanů) o pomoc nežádá, ale potichounku upadá a umírá, a tak se o nich dozvíme leda tak z doslechu," tvrdila.

V současnosti žádné statistické údaje o narkomanii v Doněcké a Luhanské lidové republice neexistují.

 

Právě se děje

Další zprávy