Soul - Jihokorejské státní zastupitelství obvinilo důvěrnici prezidentky Pak Kun-hje na základě podezření, že zneužívala vztahu s hlavou státu k vlastnímu obohacení.
Prokuratura rovněž oznámila, že existuje podezření, že prezidentka je spolupachatelkou. Podle agentur toto vyjádření může znásobit tlak na prezidentčino odstoupení. Kvůli skandálu kolem Čche Son-sil v sobotu už počtvrté demonstrovaly v metropoli Soulu proti Pak Kun-hje tisíce Jihokorejců.
Prokuratura začala chystat výslech prezidentky kvůli podezření, že umožnila své dlouholeté přítelkyni zasahovat do státních záležitostí a získat jmění nezákonnými prostředky. "Na základě důkazů, které se dosud podařilo získat, byla prezidentka ve značné míře s Čche Son-sil spolčena," řekl šéf prokuratury v Soulu.
Úniky tajných informací
Jeden ze dvou zatčených a rovněž obviněných prezidentčiných poradců, podle žalobců předával Čche Son-sil tajné informace.
Prezidentčin právní zástupce prohlásil, že naznačování spoluviny prezidentky je z říše fantazie a že prokuratura vybudovala "fiktivní stavbu". Mluvčí prezidentčina úřadu označil oznámení prokuratury za "hluboce politováníhodné". "Tým vyšetřovatelů se vyslovuje, jako by prezidentka spáchala vážný zločin. To naprosto není pravda, ale nic než domeček z karet postavený na opakovaných výmyslech a spekulacích, které zcela opomíjejí objektivní fakta," řekl.
Prokuratura sdělila, že hlavu státu chrání ústavní imunita, takže nemůže být obviněna. "Budeme ale ve vyšetřování prezidentky pokračovat," sdělil zástupce prokuratury bez dalšího vysvětlení.
Podle ústavy lze nejvyššího ústavního činitele Jižní Koreje soudně stíhat jedině za velezradu. Tvrzení o prezidentčině spoluvině ale podle agentur zřejmě posílí volání po prezidentčině odstoupení. Opoziční strany se zatím nevyslovily, zda vyvolají impeachment, tedy proceduru odvolání prezidentky, pokud ona sama odstoupit odmítne.
Politolog a profesor univerzity v Soulu Kim Jun-sok ale řekl, že oznámení prokuratury lze chápat jako "právní základ pro impeachment, a ne jenom jako zpochybnění morálních a politických kvalit" prezidentky.
Čche neměla žádnou exekutivní ani poradní funkci. Celá obviněná trojice je podezřelá mimo jiné z toho, že s využitím svých vazeb na prezidentku nutila jihokorejské konglomerace, aby darovaly finanční prostředky neziskovým nadacím, které ovládali.
Kvůli politickému a finančnímu skandálu protestují několik víkendů v Soulu i jiných korejských městech statisíce lidí. Požadují především rezignaci prezidentky, jejíž chování podle nich podkopává demokracii v zemi. Minulou sobotu na protest přišlo podle pořadatelů až milion lidí, tuto sobotu hovořili o 450 tisíc účastnících. Podle policie tuto sobotu v Soulu demonstrovalo 170 tisíc lidí.