Managua - Už tři jihoamerické státy nabídly azyl Edwardu Snowdenovi. K venezuelskému a nikaragujskému prezidentovi se jako třetí přidala hlava Bolivie, Evo Morales, jehož letadlo v Evropě přinutili přistát právě kvůli podezření, že na palubě má Američana, který vyzradil citlivá data.
První to řekl v sobotu venezuelský prezident Nicolás Maduro. Oznámil, že se rozhodl poskytnout "humanitární azyl" bývalému spolupracovníkovi amerických tajných služeb Snowdenovi. Stejnou možnost po něm naznačil rovněž nikaragujský prezident Daniel Ortega.
Snowden je podle všeho stále v tranzitním prostoru letiště v Moskvě. Rusko v sobotu dalo najevo, že azyl ve Venezuele by byl pro muže obviněného v USA ze špionáže nejlepší možností. Bílý dům podle agentury Reuters odmítl věc komentovat.
Venezuela už dříve s poskytnutím azylu Američanovi obviněnému ze špionáže v zásadě souhlasila, ale oficiální rozhodnutí učinila až nyní.
"Rozhodl jsem se poskytnout humanitární azyl mladému Američanovi Edwardu Snowdenovi, aby mohl přijít do vlasti (Simóna) Bolívara a (Huga) Cháveze a žít mimo dosah imperiální severoamerické perzekuce," prohlásil levicový prezident v pátek při příležitosti oslav venezuelské nezávislosti.
"Pokud to okolnosti dovolí"
Také další latinskoamerická země, Nikaragua, obdržela žádost bývalého technického konzultanta amerických tajných služeb Edwarda Snowdena o azyl a je připravena mu vyhovět, "pokud to okolnosti dovolí".
"Uznáváme a ctíme právo na azyl a je zřejmé, že pokud to okolnosti dovolí, přijmeme Snowdena s velkou radostí a udělíme mu tady v Nikaragui azyl," citovala socialistického prezidenta Daniela Ortegu agentura AFP.
Třicetiletý Snowden, který prozradil informace o amerických sledovacích programech a nyní se zřejmě ukrývá na letišti Šeremeťjevo, tento týden se žádostí o azyl oslovil přes 20 zemí. Některé země už prosbu odmítly, další ji ani nemohou vyřídit, protože je nutné ji podat na jejich území.
V současnosti je Snowden bez cestovních dokladů, když mu je Spojené státy zrušily. Američan vyzradil podrobnosti o utajovaném programu americké vlády PRISM, jehož součástí je sledování internetové a telefonické komunikace v zahraničí. Ministerstvo spravedlnosti USA ho obvinilo ze špionáže a krádeže úředních dokumentů.
Tento týden muselo ve Vídni neplánovaně přistát letadlo bolivijského prezidenta Eva Moralese vracejícího se z Moskvy, očividně kvůli podezření, že je Američan na palubě.