Snowden požádal o azyl desítky zemí, zatím ho odmítají

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
2. 7. 2013 22:08
Třicetiletý whistleblower zůstává uvězněn v tranzitním prostoru moskevského letiště
Protesters in support of Edward Snowden, a contractor at the National Security Agency (NSA), hold a photo of him during a demonstration outside the U.S. Consulate in Hong Kong in this June 13, 2013 file photo. Snowden, left Hong Kong on a flight for Moscow on June 23, 2013 and his final destination may be Ecuador or Iceland, the South China Morning Post said. REUTERS/Bobby Yip/Files (CHINA - Tags: POLITICS CIVIL UNREST) Published: Čer. 23, 2013, 8:22 dop.
Protesters in support of Edward Snowden, a contractor at the National Security Agency (NSA), hold a photo of him during a demonstration outside the U.S. Consulate in Hong Kong in this June 13, 2013 file photo. Snowden, left Hong Kong on a flight for Moscow on June 23, 2013 and his final destination may be Ecuador or Iceland, the South China Morning Post said. REUTERS/Bobby Yip/Files (CHINA - Tags: POLITICS CIVIL UNREST) Published: Čer. 23, 2013, 8:22 dop. | Foto: Reuters

* Rusko chtělo, ať Snowden neškodí USA. Muž žádost o azyl stáhl * Většina evropských států žádost označila za neplatnou * Indie a Brazílie nevidí k udělení azylu důvod

Brusel - Edward Snowden, někdejší technik CIA, který vyzradil informace o sledovacím projektu PRISM a ve Spojených státech je stíhán za špionáž, hledá útočiště ve zhruba dvou desítkách zemí světa.

Na seznamu, jenž zveřejnil server WikiLeaks, figurovaly Bolívie, Brazílie, Čína, Ekvádor, Finsko, Francie, Indie, Itálie, Irsko, Island, Kuba, Německo, Norsko, Nikaragua, Nizozemsko, Polsko, Rakousko, Rusko, Španělsko, Švýcarsko a Venezuela.

Podle serveru WikiLeaks, který Američanovi poskytuje právní podporu, z těchto zemí zatím azyl výslovně odmítly Brazílie, Finsko, Německo, Indie a Polsko. Úřady Ekvádoru, Islandu, Norska, Rakouska, Španělska a Švýcarska oznámily, že žádost o udělení azylu Snowden musí podat na jejich území, což je v jeho momentální situaci nemožné.

Řada zemí už ale stihla odmítnout, a to z nejrůznějších důvodů. Nakonec tak není vyloučeno, že třicetiletému muži zbude jen Venezuela.

Neškodit USA? Ne!

Snowden nejprve v neděli požádal z tranzitního prostoru v Moskvě o azyl Rusy,

"Do konzulární kanceláře se dostavila občanka Velké Británie Sarah Harrisonová (právnička serveru WikiLeaks - pozn. red.), která je právní zástupkyní a zmocněnkyní občana USA Snowdena," vysvětlil v pondělí šéf konzulární služby na moskevském letišti Šeremeťjevo Kim Ševčenko.

Stačilo ovšem několik málo slov ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten prohlásil, že Snowden může zůstat jen v případě, že nebude škodit USA. A Američan svoji žádost přehodnotil a stáhl.

Nikde ho nechtějí

Po Rusku informovalo o žádosti i norské ministerstvo zahraničí. "Mohu potvrdit, že naše ambasáda v Moskvě obdržela včera (v pondělí) pozdě odpoledne faxem žádost o azyl," citovala agentura Reuters mluvčího ministerstva Frodeho Andersena.

A member of German Piraten Partei (Pirates party) holds the portraits of U.S. Army Private First Class Bradley Manning and Edward Snowden (R), a former contractor at the National Security Agency (NSA), during a protest in Berlin's Tiergarten district, June 19, 2013. German Chancellor Angela Merkel told U.S. President Barack Obama on Wednesday that government monitoring of Internet communications needed to remain within proper limits. REUTERS/Pawel Kopczynski (GERMANY - Tags: POLITICS CIVIL UNREST) Published: Čer. 19, 2013, 3:38 odp.
A member of German Piraten Partei (Pirates party) holds the portraits of U.S. Army Private First Class Bradley Manning and Edward Snowden (R), a former contractor at the National Security Agency (NSA), during a protest in Berlin's Tiergarten district, June 19, 2013. German Chancellor Angela Merkel told U.S. President Barack Obama on Wednesday that government monitoring of Internet communications needed to remain within proper limits. REUTERS/Pawel Kopczynski (GERMANY - Tags: POLITICS CIVIL UNREST) Published: Čer. 19, 2013, 3:38 odp. | Foto: Reuters

Dalších pár hodin ale stačilo k tomu, aby Norové žádost odmítli s tím, že je špatná, jelikož nebyla podána na norském území.

Stejně zareagovaly i diplomatické úřady Rakouska, Finska, Irska, Polska, Španělska a Švýcarska. Indie se pro změnu nechala slyšet, že k udělení azylu "nevidí žádný důvod". Odmítnutí přišlo i z Brazílie.

Rýsuje se Jižní Amerika

S tím, jak se rozšiřuje seznam zamítnutí, začíná se po Ekvádoru stále více rýsovat další stát, kde nemají USA rádi - Venezuela. Její prezident Nicolás Maduro v Moskvě prohlásil, že žádost posoudí až ve chvíli, kdy ji obdrží.

A tak zatímco informace poskytnuté Snowdenem hýbou světem, on sám zůstává uvězněn v tranzitním prostoru moskevského letiště.

Plán úprku do již zmíněného Ekvádoru totiž Američanovi nevyšel, protože mu úřady v rodné zemi zneplatnily pas, a whistleblower tak nemohl být odbaven. Ekvádorský prezident Rafael Correa se nicméně podle agentury AP nechal slyšet, že je Snowdenův osud v rukou Rusů.

"Je to na rozhodnutí ruských orgánů. Nemá pas, neznám sice ruské zákony a nevím, zda může opustit letiště, ale vidím, že nemůže. Pokud dorazí na ekvádorské velvyslanectví, budeme se jeho žádostí o azyl zabývat," prohlásil.

Otec Snowdena: Syn probudil Kongres z hlubokého spánku

Otevřený dopis zaslal v úterý z virginského města McLean svému synovi do Moskvy Edwardův otec Lonnie Snowden. Pochválil ho za to, že "vyzval americký lid, aby se postavil rostoucímu nebezpečí tyranie". Dopis Snowden starší sepsal přesto, že ho syn údajně z Moskvy vyzval, aby se veřejných projevů zdržel.

Lonnie Snowden minulý týden americké televizi NBC řekl, že jeho syn sice technicky americké zákony porušil, ale americkému lidu se nezpronevěřil a že ho vedla dobrá vůle. Kritizoval přitom personál serveru WikiLeaks, který prý jeho syna nevede dobrým směrem.

Právník Snowdena staršího Bruce Fein novinářům řekl, že Snowden starší se chce spojit se svým synem bez zprostředkovatelské pomoci WikiLeaks.

V dopise synovi Lonnie Snowden uvedl, že Edwardův čin "probudil z hlubokého spánku dohled Kongresu nad zpravodajskými službami". Národ se podle něj teď zabývá otázkou, zda by Američané neměli mít právo žít bez neodůvodněného vládního špehování.

 

Právě se děje

Další zprávy