Jemenci slaví, po Tunisanech a Egypťanech svrhli režim

Martin Novák Reuters Martin Novák, Reuters
6. 6. 2011 12:42
Zraněný prezident Sálih byl na operaci v Saúdské Arábii. Ujme se znovu funkce?
Jemenci oslavují v ulicích odjezd prezidenta.
Jemenci oslavují v ulicích odjezd prezidenta. | Foto: Reuters

Saná - Jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih odjel o víkendu na operaci do Saúdské Arábie s tím, že se brzy vrátí.

Mnoho Jemenců, kteří v uplynulých čtyřech měsících usilovali na demonstracích o jeho odstoupení, doufá v opak. Že už se nikdy nevrátí.

Sáliha zranila v pátek raketa, která dopadla na prezidentský palác. Lékaři na klinice v Saúdské Arábii mu odstranili střepiny z hrudníku.

Není jasné, kdo raketu odpálil. Sálihův hlavní odpůrce, šéf vlivného kmene Hašídů Sádik Ahmar, odpovědnost popřel.

V jemenské metropoli Saná mezitím tisíce lidí slavily jeho odchod. Pro Jemen by to byla velká změna, protože Sálih vládl od roku 1978, tedy třiatřicet let.

Alí Abladdál Sálih (vlevo) a viceprezident Hádí.
Alí Abladdál Sálih (vlevo) a viceprezident Hádí. | Foto: Reuters

Právě Saúdská Arábie patřila mezi prostředníky ve vyjednávání mezi Sálihem a opozicí o předání moci.

Prezident nakonec dohodu nepodepsal, odmítl odstoupit a zaútočil na své odpůrce silou. Podle některých arabských analytiků ho ale Saúdové budou přesvědčovat, aby se v zájmu uklidnění situace v Jemenu už domů nevracel.

Hlavou státu je dočasně viceprezident Abdarrabbú Mansúr Hádí. Opoziční koalice chce, aby předání pravomocí bylo nevratné a Sálih se definitivně vzdal moci.

Očekává se, že o sestavení nové vlády se pokusí předáci kmenů, kteří se postavili proti prezidentovi, spolu s některými činiteli armády a opozičními aktivisty.

Ve Spojených státech a Evropě panují obavy z případného chaosu a mocenského vakua v Jemenu. Na jihovýchodě země působí ozbrojenci, hlásící se k Al-Káidě.

Foto: Aktuálně.cz

Protesty proti jemenskému prezidentovi začaly na konci ledna, ještě dříve než v Egyptě demonstrace za odstoupení Husního Mubaraka.

Podle odhadů opozice zahynulo v Jemenu během protestů necelých 900 lidí. Boje eskalovaly minulý týden, kdy se v Saná ostřelovaly Sálihovi loajální prezidentská garda a jednotky věrné Sádiku Ahmarovi.

Tisíce lidí z metropole uprchly a kvůli bojům přerušilo provoz mezinárodní letiště.

Pokud se Sálih nevrátí, stane se Jemen třetí arabskou zemí, kde byl letos svržen revoltou prezident. Po Tunisku a Egyptu.

 

Právě se děje

Další zprávy