Jemenští povstalci zaútočili, zranili prezidenta Sáliha

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
3. 6. 2011 23:10
Autoritářský prezident promluvil na zvukovém záznamu v televizi
Foto: Reuters

Saná - Nepokoje v ulicích jemenské metropole Saná neutichají.

Povstalci zaútočili granáty na palác prezidenta Alího Abdalláha Sáliha, jehož chtějí odstavit od moci.

Sálih z útoku obvinil šajcha Sádika Ahmara, vůdce kmenové konfederace Hašídů, který minulý týden podpořil protisálihovskou opozici.

Evropská unie v reakci na poslední vývoj v zemi začala připravovat evakuaci svých občanů.

Jemenský prezident byl při útoku lehce zraněn, ale nejmenovaný západní diplomat řekl agentuře Reuters, že nejde o nic vážného. Televize odvysílala krátký zvukový projev prezidenta, ve kterém prohlásil, že se cítí dobře.

Prezident hovořil o útočícím "gangu kriminálníků", který nemá co do činění s takzvanou mládežnickou revolucí a kterému armáda prý rozhodně čelí. Podle agentury AP mluvil strojeným hlasem a místy těžce dýchal. Fotografie ani video zveřejněny nebyly.

Zraněni jsou podle dostupných informací premiér, vicepremiér i předseda parlamentu, který je v kritickém stavu. O život přišli tři strážci, zraněni jsou další čtyři ústavní činitelé.

Vůdce kmene Hašídů šajch Sádik Ahmar odmítl odpovědnost za útok na prezidentský palác a naopak obvinil Sáliha, že vše zinscenoval.

Prezident podle něj jen potřebuje záminku, aby mohl ještě tvrději zasáhnout proti opozici v ulicích hlavního města.

Existuje také určité podezření, že za útokem na prezidentský palác stojí generál Alí Mohsín, který přešel na stranu opozice proti Sálihovi již v dubnu.

Od února 370 mrtvých

Situace v Jemenu se vyhrotila v minulých deseti dnech, v nichž o život přišla víc než polovina obětí. Boje se ve čtvrtek přiblížily i letišti, které nakrátko přerušilo provoz.

Rada pro spolupráci v Perském zálivu v pátek vyzvala všechny strany účastnící se jemenského konfliktu, aby zastavily boje, a situaci v zemi označila za "politováníhodnou".

Podle agentury Reuters se země ocitla na pokraji občanské války. Zásahy proti demonstrantům si od února vyžádaly podle agentury Reuters na 370 mrtvých.

A vládní jednotky střílely do protestujících i během pátku, v několika čtvrtích jim vzdorují členové kmenů, jež se připojily k opozici.

Do Saná byly povolány i speciální jednotky, které byly původně nasazeny k bojům proti členům místní sekce Al-Káidy na jihu země. Mají zajistit ostrahu vládních budov.

Palba se ozývala také na jihu Jemenu v městě Táizz, kde podle některých zdrojů zahynulo o neděle 50 osob. OSN se snaží tyto zprávy ověřit.

Prezident odmítá odejít

Podle Reuters je Saná rozděleno. Jižní část ovládají stoupenci prezidenta Alího Abdalláha Sáliha, zatímco sever je v rukou opozičních kmenů a také armádních dezertérů.

Boje a politická krize prohlubují ekonomické problémy země, jejíchž 40 procent obyvatel má na den pouze dva dolary (34 korun). Lidé pociťují nedostatek potravin a chybí pracovní příležitosti.

Sálih je u moci víc než 30 let a odmítá ustoupit tlaku protestů. Nepodepsal už tři nabízené dohody o předání moci. Ředitel analytického střediska v Dubaji Christian Koch řekl, že i kdyby Sálih na dohodu přistoupil, nezaručí to hladké předání moci, protože rizik je příliš mnoho.

Jemen se potýká nejen s politickými odpůrci Sáliha, ale také se separatistickými tendencemi jižních oblastí a rovněž s teroristy z Al-Káidy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy