Jemenští povstalci zaútočili, zranili prezidenta Sáliha

Autoritářský prezident promluvil na zvukovém záznamu v televizi
Foto: Reuters

Saná - Nepokoje v ulicích jemenské metropole Saná neutichají.

Povstalci zaútočili granáty na palác prezidenta Alího Abdalláha Sáliha, jehož chtějí odstavit od moci.

Sálih z útoku obvinil šajcha Sádika Ahmara, vůdce kmenové konfederace Hašídů, který minulý týden podpořil protisálihovskou opozici.

Evropská unie v reakci na poslední vývoj v zemi začala připravovat evakuaci svých občanů.

Jemenský prezident byl při útoku lehce zraněn, ale nejmenovaný západní diplomat řekl agentuře Reuters, že nejde o nic vážného. Televize odvysílala krátký zvukový projev prezidenta, ve kterém prohlásil, že se cítí dobře.

Prezident hovořil o útočícím "gangu kriminálníků", který nemá co do činění s takzvanou mládežnickou revolucí a kterému armáda prý rozhodně čelí. Podle agentury AP mluvil strojeným hlasem a místy těžce dýchal. Fotografie ani video zveřejněny nebyly.

Zraněni jsou podle dostupných informací premiér, vicepremiér i předseda parlamentu, který je v kritickém stavu. O život přišli tři strážci, zraněni jsou další čtyři ústavní činitelé.

Vůdce kmene Hašídů šajch Sádik Ahmar odmítl odpovědnost za útok na prezidentský palác a naopak obvinil Sáliha, že vše zinscenoval.

Prezident podle něj jen potřebuje záminku, aby mohl ještě tvrději zasáhnout proti opozici v ulicích hlavního města.

Existuje také určité podezření, že za útokem na prezidentský palác stojí generál Alí Mohsín, který přešel na stranu opozice proti Sálihovi již v dubnu.

Od února 370 mrtvých

Situace v Jemenu se vyhrotila v minulých deseti dnech, v nichž o život přišla víc než polovina obětí. Boje se ve čtvrtek přiblížily i letišti, které nakrátko přerušilo provoz.

Rada pro spolupráci v Perském zálivu v pátek vyzvala všechny strany účastnící se jemenského konfliktu, aby zastavily boje, a situaci v zemi označila za "politováníhodnou".

Podle agentury Reuters se země ocitla na pokraji občanské války. Zásahy proti demonstrantům si od února vyžádaly podle agentury Reuters na 370 mrtvých.

A vládní jednotky střílely do protestujících i během pátku, v několika čtvrtích jim vzdorují členové kmenů, jež se připojily k opozici.

Do Saná byly povolány i speciální jednotky, které byly původně nasazeny k bojům proti členům místní sekce Al-Káidy na jihu země. Mají zajistit ostrahu vládních budov.

Palba se ozývala také na jihu Jemenu v městě Táizz, kde podle některých zdrojů zahynulo o neděle 50 osob. OSN se snaží tyto zprávy ověřit.

Prezident odmítá odejít

Podle Reuters je Saná rozděleno. Jižní část ovládají stoupenci prezidenta Alího Abdalláha Sáliha, zatímco sever je v rukou opozičních kmenů a také armádních dezertérů.

Boje a politická krize prohlubují ekonomické problémy země, jejíchž 40 procent obyvatel má na den pouze dva dolary (34 korun). Lidé pociťují nedostatek potravin a chybí pracovní příležitosti.

Sálih je u moci víc než 30 let a odmítá ustoupit tlaku protestů. Nepodepsal už tři nabízené dohody o předání moci. Ředitel analytického střediska v Dubaji Christian Koch řekl, že i kdyby Sálih na dohodu přistoupil, nezaručí to hladké předání moci, protože rizik je příliš mnoho.

Jemen se potýká nejen s politickými odpůrci Sáliha, ale také se separatistickými tendencemi jižních oblastí a rovněž s teroristy z Al-Káidy.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 41 minutami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy