Jemenští povstalci zaútočili, zranili prezidenta Sáliha

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
3. 6. 2011 23:10
Autoritářský prezident promluvil na zvukovém záznamu v televizi
Foto: Reuters

Saná - Nepokoje v ulicích jemenské metropole Saná neutichají.

Povstalci zaútočili granáty na palác prezidenta Alího Abdalláha Sáliha, jehož chtějí odstavit od moci.

Sálih z útoku obvinil šajcha Sádika Ahmara, vůdce kmenové konfederace Hašídů, který minulý týden podpořil protisálihovskou opozici.

Evropská unie v reakci na poslední vývoj v zemi začala připravovat evakuaci svých občanů.

Jemenský prezident byl při útoku lehce zraněn, ale nejmenovaný západní diplomat řekl agentuře Reuters, že nejde o nic vážného. Televize odvysílala krátký zvukový projev prezidenta, ve kterém prohlásil, že se cítí dobře.

Prezident hovořil o útočícím "gangu kriminálníků", který nemá co do činění s takzvanou mládežnickou revolucí a kterému armáda prý rozhodně čelí. Podle agentury AP mluvil strojeným hlasem a místy těžce dýchal. Fotografie ani video zveřejněny nebyly.

Zraněni jsou podle dostupných informací premiér, vicepremiér i předseda parlamentu, který je v kritickém stavu. O život přišli tři strážci, zraněni jsou další čtyři ústavní činitelé.

Vůdce kmene Hašídů šajch Sádik Ahmar odmítl odpovědnost za útok na prezidentský palác a naopak obvinil Sáliha, že vše zinscenoval.

Prezident podle něj jen potřebuje záminku, aby mohl ještě tvrději zasáhnout proti opozici v ulicích hlavního města.

Existuje také určité podezření, že za útokem na prezidentský palác stojí generál Alí Mohsín, který přešel na stranu opozice proti Sálihovi již v dubnu.

Od února 370 mrtvých

Situace v Jemenu se vyhrotila v minulých deseti dnech, v nichž o život přišla víc než polovina obětí. Boje se ve čtvrtek přiblížily i letišti, které nakrátko přerušilo provoz.

Rada pro spolupráci v Perském zálivu v pátek vyzvala všechny strany účastnící se jemenského konfliktu, aby zastavily boje, a situaci v zemi označila za "politováníhodnou".

Podle agentury Reuters se země ocitla na pokraji občanské války. Zásahy proti demonstrantům si od února vyžádaly podle agentury Reuters na 370 mrtvých.

A vládní jednotky střílely do protestujících i během pátku, v několika čtvrtích jim vzdorují členové kmenů, jež se připojily k opozici.

Do Saná byly povolány i speciální jednotky, které byly původně nasazeny k bojům proti členům místní sekce Al-Káidy na jihu země. Mají zajistit ostrahu vládních budov.

Palba se ozývala také na jihu Jemenu v městě Táizz, kde podle některých zdrojů zahynulo o neděle 50 osob. OSN se snaží tyto zprávy ověřit.

Prezident odmítá odejít

Podle Reuters je Saná rozděleno. Jižní část ovládají stoupenci prezidenta Alího Abdalláha Sáliha, zatímco sever je v rukou opozičních kmenů a také armádních dezertérů.

Boje a politická krize prohlubují ekonomické problémy země, jejíchž 40 procent obyvatel má na den pouze dva dolary (34 korun). Lidé pociťují nedostatek potravin a chybí pracovní příležitosti.

Sálih je u moci víc než 30 let a odmítá ustoupit tlaku protestů. Nepodepsal už tři nabízené dohody o předání moci. Ředitel analytického střediska v Dubaji Christian Koch řekl, že i kdyby Sálih na dohodu přistoupil, nezaručí to hladké předání moci, protože rizik je příliš mnoho.

Jemen se potýká nejen s politickými odpůrci Sáliha, ale také se separatistickými tendencemi jižních oblastí a rovněž s teroristy z Al-Káidy.

 

Právě se děje

Další zprávy