Boje v Jemenu sílí, letiště v Saná zastavilo provoz

Do hlavního města míří stovky bojovníků. Chtějí podpořit šejcha Sadíqa Ahmara
Šejch Sadíq Ahmar, hlavní nepřítel jemenského prezidenta Sáliha.
Šejch Sadíq Ahmar, hlavní nepřítel jemenského prezidenta Sáliha. | Foto: Reuters

Saná - Letiště v jemenském hlavním městě zastavilo provoz.

Můžou za to boje mezi jednotkami loajálními prezidentu Alí Abdulláhovi Sálihovi a nejvlivnějším kmenovým svazem v zemi, jež se proti autoritářské hlavě státu postavil.

Letový provoz ustal na krátkou dobu už minulý týden. Střelba se ozývá z míst nedaleko ranveje, provoz proto není možné udržet.

Jen ve středu zemřelo přes čtyřicet lidí. Podle dostupných zpráv mají k Saná namířeny stovky dalších bojovníků, kteří jsou odhodlaní bránit vůdce kmenového uskupení Hašid, Sadíqa Ahmara.

Kdo je šejch Sadíq Ahmar?

  • vůdce nejvlivnějšího kmenového svazu Hašid
  • rodina Ahmarů patří k nejvýznamnějším v Jemenu
  • studoval v Egyptě a USA
  • jeho otec Abduláh byl až do své smrti v roce 2008 k Sálihovi loajální
  • bratr Hamíd je byznysmen, dřív byl považován za možného Sálihova nástupce
  • Sadíq Ahmar se proti Sálihovi postavil letos v březnu, kdy prezident uvalil na jeho rodinu zatykače

Letadla přistávají v Adenu

Prezident Sálih odmítá odstoupit i přes měsíce trvající protesty proti jeho vládě. V čele státu stojí 33 let.

Podle agentury AFP prezidentovi vojáci ostřelují z děl hlavně čtvrť Hasaba, kde má Ahmar sídlo.

Sálih a Ahmar původně uzavřeli příměří. To ale v úterý krachlo, boje od té doby pokračují nepřetržitě.

Také ve městě Taíz dochází k ozbrojeným střetům mezi odpůrci režimu a vládními vojsky. Od neděle tam přišlo o život více než 50 lidí.

Letadla mířící do Saná teď musejí přistávat v Adenu.

Šejch Ahmar podpořil odpůrce režimu už v březnu. Stejně jako oni požaduje okamžité odstoupení Sáliha.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 6 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy