Jednání konzervativců s unionisty probíhají dobře, strany by brzy mohly uzavřít dohodu

ČTK ČTK
13. 6. 2017 19:59
Podle předsedkyně severoirské Demokratické unionistické strany Arlene Fosterové jdou jednání o podpoře menšinového kabinetu konzervativců dobře. Brzy by podle ní mohla být uzavřena dohoda s premiérkou Theresou Mayovou. BBC předpokládá, že by k dohodě mohlo dojít již ve středu, podstatnou část z ní se totiž už podařilo dojednat. Někteří politici však varovali, že by dohoda ohrozila jednání vlády s regionem, která by tak nyní nebyla nestranná.
Britská premiérka Theresa Mayová.
Britská premiérka Theresa Mayová. | Foto: Reuters

Londýn - Jednání severoirské Demokratické unionistické strany (DUP) o podpoře menšinového kabinetu Konzervativní strany britské premiérky Theresy Mayové "jdou dobře". Uvedla to v úterý na Twitteru předsedkyně DUP Arlene Fosterová, podle níž by mohly strany dohodu uzavřít již brzy. Podle BBC by k podpisu dohody mohlo dojít již ve středu.

Fosterová se v úterý setkala s Mayovou v sídle britských premiérů v Downing Street 10. Po skončení schůzky předsedkyně DUP uvedla, že doufá v "úspěšné zakončení" jednání. Mayová se k průběhu setkání nevyjádřila.

"Dnes jsme opět vedli velmi dobrou diskuzi a tyto diskuze budou pokračovat i odpoledene. Doufám, že spíše dříve než později dojdeme k závěru," uvedla později v rozhovoru poskytnutém stanici Sky News Fosterová. Jednání se podle ní vedla především o brexitu, boji proti terorismu a o hospodářských otázkách ve vztahu k Severnímu Irsku.

Podle zdroje stanice BBC nestojí uzavření dohody o podpoře menšinové vládě konzervativců v cestě žádné vetší překážky. Podstatnou část dohody už se údajně podařilo dojednat. Rozhovory by měly podle zdroje agentury Reuters nicméně pokračovat i ve středu.

"Závěrečné dvoustranné jednání, na kterém se podepíše dohoda mezi DUP a konzervativci, se čeká zítra," uvedla na twitteru politická komentátorka zpravodajské stanice BBC Laura Kuenssbergová.

Bývalý konzervativní premiér John Major ale v úterý vyjádřil nad dohodou se severoirskými unionisty pochybnosti. Pokud totiž konzervativci uzavřou dohodu s jednou ze dvou hlavních stran v Severním Irsku, ohrozí to podle něj mírový proces.

Londýnská vláda totiž napříště nebude v regionu vnímána jako nestranný prostředník při vyjednávání o dělbě moci na základě mírové dohody z roku 1998. Major varoval, že mír v Severním Irsku je podle něj stále ještě křehký.

Možnou dohodu konzervativců s DUP kritizovala i poslankyně strany Sinn Féin, hlavního politického rivala severoirských unionistů. "Panuje velká nervozita a strach z toho, o čem (konzervativci a unionisté) diskutují," uvedla Michelle Gildernewová. Dohoda na vládě v Londýně by podle ní mohla zásadně ovlivnit schopnost DUP a Sinn Féin sestavit novou vládu v Severním Irsku, kterou se nedaří vytvořit od předčasných voleb v březnu.

Konzervativci minulý týden předčasné parlamentní volby sice vyhráli, v Dolní sněmovně ale ztratili většinu. Proto musejí jednat o vzniku menšinové vlády s podporou unionistů, které opozice kritizuje mimo jiné kvůli silně konzervativním názorům na manželství osob stejného pohlaví, potraty či klimatické změny.

V 650členné Dolní sněmovně mají konzervativci premiérky Mayové po volbách 318 křesel a severoirští unionisté deset. Podpora unionistů by tak menšinové vládě poskytla těsnou parlamentní většinu.

 

Právě se děje

Další zprávy