Mayová se může dohodnout s unionisty, Corbyn zase se Skoty. Jaké varianty teď Británie má?

Zahraničí Zahraničí
9. 6. 2017 12:17
Britští konzervativci premiérky Theresy Mayové sice v předčasných parlamentních volbách zvítězili, o skutečné výhře se ale mluvit nedá. Volby v dubnu vyhlásila sama premiérka k upevnění své pozice. Její konzervativní strana ale nezískala sama potřebných 326 křesel pro vytvoření většinové vlády. To je pro politickou situaci ve Velké Británie neobvyklá situace. Nyní tak může v parlamentu zasednout koalice, menšinová vláda nebo se Britové dočkají dalších voleb.
Foto: Reuters

KOALICE VEDENÁ KONZERVATIVCI

Konzervativní strana premiérky Theresy Mayové získala po sečtení drtivé většiny hlasů 318 křesel. Labouristické straně vedené Jeremym Corbynem připadlo 261 křesel.

Šance, že by šly tyto dvě strany do společné koalice, je nulová. Mayová se tak může pokusit domluvit s liberálními demokraty (získali 12 křesel), se Skotskou národní stranou (35 křesel) nebo s představiteli severoirské Demokratické unionistické strany (10 křesel). 

Momentálně to vypadá na poslední možnost: unionisty. Partaj krátce po volbách koalici sama nabídla.

A Mayová poté oznámila, že po poledni tamního času navrhne královně Alžbětě II., že konzervativci sestaví koaliční vládu.

Unionisté v čele s Arlene Fosterovou, kteří v březnu letošního roku opět vyhráli volby do regionálního parlamentu v Severním Irsku, jsou známí především svými negativními postoji k legalizaci potratů a homosexuálních svazků.

Pro premiérku Mayovou je ale stěžejní to, že strana jasně podporuje odchod z Evropské unie. Odmítá však premiérčin plán na tzv. tvrdý brexit, kdy by Británie opustila i jednotný evropský trh - je tak možné, že právě tohle bude předmětem vyjednávání s Mayovou.

 

Právě se děje

Další zprávy