Největší boj se Zemanem přijde, až poletím na Tchaj-wan, říká Kubera

Daniel Anýž Daniel Anýž
29. 10. 2019 11:54
Když předseda Senátu Jaroslav Kubera v minulých dnech navštívil USA, označil svoji cestu za "protestní delegaci" vůči těm českým politikům, kteří "hledí k Rusku a Číně". Jednal i s bývalou ministryní zahraničí USA Madeleine Albrightovou. Nyní se chystá na Tchaj-wan. "A odtamtud do Číny. Opačně to umí kdekdo, v tomto pořadí se to ale jen tak nepovede," říká pro Aktuálně.cz.
Jaroslav Kubera a Madeleine Albrightová během setkání ve Washingtonu.
Jaroslav Kubera a Madeleine Albrightová během setkání ve Washingtonu. | Foto: Česká ambasáda ve Washingtonu

Vedle politických jednání jste navštívil velení NATO na americké vojenské základně v Norfolku, kde má své vojáky i Česko. Sešel jste se také s americkými investory. Hlavním cílem ale bylo ubezpečit Washington, že Praha si uvědomuje význam a důležitost vztahu s USA

Jaroslav Kubera na vojenské základně v Norfolku, kde v rámci NATO působí i čeští vojáci. S velitelem aliančních sil, francouzským generálem André Lanatou.
Jaroslav Kubera na vojenské základně v Norfolku, kde v rámci NATO působí i čeští vojáci. S velitelem aliančních sil, francouzským generálem André Lanatou. | Foto: Česká ambasáda ve Washingtonu

Já jsem už na poslední schůzce nejvyšších ústavních činitelů k české zahraniční politice na Hradě prosadil do výsledného prohlášení formulaci o "nutnosti rozvíjet euroatlantickou vazbu". Měl jsem s tím ale trochu problém…

Vy jste Madeleine Albrightové doslova řekl, že vám trvalo půl hodiny, než jste si tu větu prosadil.

Nebudeme si nic zastírat, já jsem tam v dobrém slova smyslu jako kůl v plotě. Mezi nejvyššími činiteli (kromě Kubery je to prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš a předseda sněmovny Radek Vondráček - pozn. red.) jsem sám proti třem. Premiér a prezident jsou silná dvojka, která spolu velmi dobře komunikuje z důvodů, jež třeba ani nijak nesouvisejí s mými cestami do zahraničí.

Formulaci o euroatlantické vazbě jsem tam chtěl mít právě jako důležitý signál vůči Američanům, který by zazněl z nejvyšších pater české politiky. A nakonec se mi to podařilo.

Moje cesta do USA tentokrát nebyla podnikatelská delegace, i když došlo i na tato jednání, během kterých jsem kromě jiného zdůrazňoval, že obchodní válka mezi USA a Evropskou unií je nesmyslná, ničemu nepomůže a že v kombinaci s brexitem může být pro obě strany dost dramatická. Hlavní cíl byl ovšem skutečně politický. Ukázat, že v naší orientaci nepřevažují, jak by se někdy mohlo zdát, Čína a Rusko, ale že zde v Česku jsou i přesně opačné síly.

Jak vnímáte, že třicet let po sametové revoluci je potřeba takto vyvažovat obraz české zahraniční politiky?

Nejsem překvapený, ukazuje to, že o některé věci je potřeba stále bojovat. Podívejte se, co se teď povedlo komunistům, to byl husarský kousek. S nejhorším polistopadovým volebním výsledkem vytěžili nejvíc. Ne ale proto, že by byli takoví machři, ale protože je potřebuje Andrej Babiš.

Ten je v naprosto komfortní situaci, má za sebou sociální demokraty i SPD a komunisty, a když nepomůže koaliční partner, pomůže nekoaliční.

V orientaci na Čínu a ve shovívavosti vůči zahraniční politice ruského prezidenta Vladimira Putina jde ale spíše o Miloše Zemana. Nevěřil například zpravodajským informacím NATO, že Rusko se vojensky angažuje na Ukrajině, odmítal protiruské sankce a tak dále… Proč to podle vás dělá?

Já vím, že zvenku to vypadá hodně podezřele, ale myslím si, že to tak není. Zeman je bývalý prognostik, vždy ho zajímala ekonomika, hospodářství. Vždy tvrdil, že musíme hájit zájmy českých podnikatelů. Vidí to tak, že čím více kontaktů budeme mít s Ruskem a Čínou, tím lépe.

Jinak bych ho nepodezříval z nějaké zvláštní lásky k Rusku a Číně. I když do Číny se trochu zamiloval v tom smyslu, že je stejně jako třeba exprezident Václav Klaus ješitný. Když mu někdo podfukuje a rozvine před ním červený koberec, tak je na koni. To se mu líbí.

Vy chcete na začátku příštího roku navštívit Tchaj-wan (skrze vlastní vládu si udržuje nezávislost na pevninské Číně, ta ho ale považuje za svou provincii - pozn. red.). Nebojíte se, že Pekingu šlápnete na kuří oko, což by pak asi znamenalo střet s Milošem Zemanem?

Takhle to vůbec nevidím. Já říkám, že jestliže uznáváme politiku jedné Číny, tak výprava na Tchaj-wan je cestou do Číny. To je jejich teorie, ne moje.

Čína s Tchaj-wanem čile obchoduje a moje mise bude také podnikatelská. Jako obchodní partner je pro nás Tchaj-wan důležitější než Čína, jeho zdejší investice, například od Foxconnu (světově největší výrobce elektroniky a součástek do počítačů - pozn. red.), jsou větší. Ze strany Číny o ničem takto velmi úspěšném nevím.

Mám ambici jet na Tchaj-wan a odtamtud pokračovat do Číny. Opačně to umí kdekdo, v tomto pořadí se to ale jen tak nepovede.

Ze všech dosavadních reakci Pekingu je ovšem zřejmé, že vaši argumentaci, že cesta na Tchaj-wan je potvrzením politiky jedné Číny, nejspíše nepřijme. Nebojíte se, že ve vašem vztahu se Zemanem půjde skutečně do tuhého?

Jsem na to připraven, bude to zatím největší boj. Ale zároveň si myslím, že to nebude tak dramatické, jak to zvenku vypadá. Známe se třicet let a on dobře ví, jak funguju. Já sám si nikdy nezačínám, ale když si začne Miloš, tak se rozjedu. Když chce například zrušit Senát, tak jsem tvrdě proti. Řekl bych ovšem, že je ke mně shovívavý, dost útoků mi odpustí. Ale ano, až poletím na Tchaj-wan, bude to boj.

V americkém Senátu měl Jaroslav Kubera schůzku s několika senátory, na snímku je s demokratem Joem Manchinem ze Západní Virginie.
V americkém Senátu měl Jaroslav Kubera schůzku s několika senátory, na snímku je s demokratem Joem Manchinem ze Západní Virginie. | Foto: Česká ambasáda ve Washingtonu
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, připustila sestra Kim Čong-una

Sestra a blízká poradkyně severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, pokud bude ve vzájemných vztazích panovat úcta. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na severokorejskou státní tiskovou agenturu KCNA.

Prohlášení přichází den poté, co Severní Korea vyzvala Spojené státy a Jižní Koreu, aby upustily od své údajně nepřátelské politiky a dvojích standardů. Teprve poté bude podle Pchjongjangu možné zahájit rozhovory o formálním ukončení korejské války z let 1950 až 1953. Tento konflikt skončil příměřím, ale nikoli mírovou smlouvou.

"Věřím, že pouze při zachování poctivosti a vzájemného respektu se může odehrávat hladká komunikace mezi Severem a Jihem (…) a vyřešit záležitosti typu vrcholných schůzek mezi Severem a Jihem," uvedla v prohlášení Kim Čong-unova sestra Kim Jo-čong.

Jihokorejský prezident Mun Če-in ve svém projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku v úterý zopakoval výzvu, aby obě Koreje formálně ukončily válečný stav.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 55 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
Další zprávy