Indianapolis - Vlivný republikán John Hamond III se svou nechutí k Donaldu Trumpovi nijak netají. Už v březnu deníku Indianapolis Star řekl, že realitní magnát je "nezpůsobilý" k tomu, aby zemi vedl.
Není sám, kdo si to myslí. Přestože byznysmenovy kontroverzní výroky pobuřují kde koho, postavit se mu nikdo nedokáže.
Dobře to je vidět na právě skončených primárkách v Indianě, které Trump s přehledem vyhrál.
Příklad Indiana
Ani těsně před primárkami nebylo v Indianě znát nic, co by naznačovalo, že se tu minimálně začala formovat skupina s cílem Donalda Trumpa zastavit, píší z místa reportéři agentury Reuters.
V tutéž dobu přinesla tamní média pouze několik názorů vlivných osobností, že už je "příliš pozdě", aby při výběru republikánského kandidáta na prezidenta USA došlo k nějakému zásadnímu zvratu.
"V Indianě nebyla zaznamenána žádná iniciativa, jejímž cílem by bylo stopnout Trumpa," řekl agentuře Reuters Ice Miller, člen Republikánského národního výboru a spolumajitel přední americké právnické kanceláře.
Trump se stal předběžným kandidátem republikánů v úterý, když po vyhlášení výsledků primárek v Indianě jeho hlavní soupeř Ted Cruz oznámil, že z klání odstupuje. A ve středu večer oznámil konec svého boje o prezidentskou nominaci i druhý z Trumpových soupeřů - John Kasich.
Svým vítězstvím v Indianě Trump, jak se zdá, zasadil smrtící úder také bedlivě sledované iniciativě, operující s hesly "Zastavte Trumpa" či "Trump – nikdy", s níž před časem přišla skupina konzervativních republikánů.
Krach konzervativního hnutí
Hnutí vedly neziskové organizace Klub pro růst a PAC (zkratka Výboru pro politickou akci) Naše principy, brojící mimo jiné proti vysokým daním. Ani s pomocí několikaměsíční kampaně se mu však nepodařilo zpomalit Trumpův nástup.
Teď se dokonce zdá, že mu došel dech úplně.
Počáteční skepsi, že by Trump mohl v souboji republikánských kandidátů zvítězit, vystřídaly v průběhu zimy obavy. V bombastických prohlášeních multimiliardáře z Manhattanu konzervativci vidí hrozbu pro svou politiku, založenou na nízkých daních a nízkých federálních výdajích.
Jejich hnutí však mělo problémy od samého začátku. Potýkalo se se špatnou koordinací akcí, absencí vlivného lídra i osobnosti, která by vůči Trumpovi představovala přijatelnou alternativu.
"Musíte mít akční plán, jak se mu postavit," nabádá republikánský stratég Doug Heye, Trumpův oponent s kontakty na hnutí. "Ten ale, zdá se, nikdo nesestavil."
Vzpomínka na Wisconsin
Vůdcové hnutí "Zastavte Trumpa" veřejně popírají, že by jejich kampaň byla neefektivní.
To, co předvedli například ve státě Wisconsin, prý vedlo k tomu, že se tam v dubnu podařilo Trumpovu vítězství v primárkách zabránit. Dokonce trvají na tom, že budou ve snahách zastavit Trumpa pokračovat i teď, po Indianě.
"Budeme i nadále vysvětlovat voličům, kdo je Trump, dokud on - nebo jiný kandidát - nezíská podporu na nominačním sjezdu strany," zdůraznila v úterním oficiálním prohlášení Katie Parkerová, předsedkyně PAC Naše principy.
Hnutí však utrpělo těžkou ránu. To když velcí sponzoři odmítli sehrát roli "Trumpových popravčích".
Bez sponzorů
Republikánský magnát Sheldon Adelson, který kontroluje síť velkých kasin, odmítl opakovat to, co udělal v roce 2012. A spolu s ním významní průmyslníci a multimiliardáři Charles a David Kochovi.
Během předvolební kampaně tehdy zaplavili republikánské kandidáty stovkami milionů dolarů. Ty se jim ovšem nikdy nevrátily.
Bez velkých dárců mohly Klub pro růst a PAC Naše principy do antitrumpovské kampaně investovat jen 27 milionů dolarů. Demokratická kandidátka, bývalá ministryně zahraničních věcí a někdejší první dáma USA Hillary Clintonová - respektive organizace, které její kampaň řídí - utratila až doposud 78 milionů dolarů.
Navíc: mnozí sponzoři, podobně jako Trumpovi protikandidáti, realitního magnáta podcenili. Uvěřili totiž, že po počátečních úspěších totálně vyhoří.
Donaldovo zastrašování
Ti, kdo se odvážili veřejně podpořit hnutí Zastavte Trumpa, jako jsou majitelé baseballového klubu Chicago Cubs a zakladatelé PAC Naše principy Joe a Marlene Rickettsovi, měli ještě jeden problém: velmi rychle se stali terčem útoků skupin, podporujících Trumpa na sociálních sítích.
"Měli by být raději opatrnější," uvedl v únoru na adresu Rickettsových na Twitteru sám Donald Trump. "Mají co skrývat!" dodal.
Jiní bohatí Američané, kteří akce proti Trumpovi sponzorovali, zase v březnu požádali novináře, aby je ve svých článcích nejmenovali. Argumentovali tím, že se pak jejich manželky a děti stanou terčem nenávistných útoků těch, kdo řídí magnátovu kampaň.
"Myslím, že si vůbec neuvědomujete, jak účinné bylo Donaldovo zastrašování, dokonce i v případě bohatých sponzorů," tvrdí jeden z vysokých představitelů Klubu pro růst.