Soupeř Trumpa to vzdal, realitní magnát vyzve v nevídaném boji celebrit o Bílý dům Clintonovou

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 4. 5. 2016 7:38
Donald Trump suverénně vyhrál klíčové primárky ve státě Indiana a zajistil si tak prakticky republikánskou nominaci na prezidenta. Tuto skutečnost uznal také jeho hlavní soupeř, texaský senátor Ted Cruz, který uznal porážku a ukončil svou kandidaturu. Ke sjednocení strany za Trumpem, kterého označil za prezidentského kandidáta, vyzval předseda Republikánské strany Reince Priebus.
Donald Trump hovoří ke svým příznivcům v okamžiku triumfu poté, co z voleb odstoupil jeho hlavní soupeř Ted Cruz
Donald Trump hovoří ke svým příznivcům v okamžiku triumfu poté, co z voleb odstoupil jeho hlavní soupeř Ted Cruz | Foto: Reuters

Indianapolis - Donald Trump bude republikánským kandidátem na prezidenta Spojených států a v listopadových volbách se utká s Hillary Clintonovou jako kandidátkou Demokratické strany.

Rozhodly o tom primárky v Indianě, které Trump jednoznačně vyhrál. Hlavní Trumpův soupeř, texaský senátor Ted Cruz, po nich odstoupil z boje. Předseda Republikánské strany Reince Priebus už Trumpa oficiálně označil za budoucího kandidáta strany.

Cruz po sečtení téměř všech hlasů získal necelých 36,5 procenta, kdežto Trumpa volilo přes 53 procent republikánů. To newyorskému miliardáři prakticky zaručilo stranickou nominaci. Podle agentury AP získal nejméně 51 z 57 delegátů, o něž republikáni hráli, Trumpovi soupeři nezískali delegáta žádného.

"Společně jsme v souboji v Indianě nechali vše. Dali jsme do toho všechno, co jsme mohli. Voliči ale rozhodli jinak, a tak s těžkým srdcem, ale s nezměrným optimismem pro vzdálenou budoucnost našeho národa končíme naši kampaň," pronesl ke svým příznivcům Cruz, po jehož boku stála manželka Heidi.

Trump po rezignaci svého úhlavního soka, kterého vytrvale označoval přídomkem "Lhář Ted", zvolil méně agresivní, smířlivější tón než obvykle.

"Ted Cruz - nevím, jestli mě má rád, nebo ne - ale je to po čertech těžký konkurent," prohlásil Trump s tím, že politicky mladého senátora čeká ještě velká budoucnost. Republikánským voličům zároveň slíbil, že v listopadových volbách pro stranu po osmi letech opět získá Bílý dům.

Hlavní manažer republikánů Preibus v reakci na výsledky na Twitteru prohlásil, že se republikáni musí sjednotit za Trumpem do souboje o Bílý dům proti Hillary Clintonové, která je téměř jistou kandidátkou demokratů. A to navzdory tomu, že těsně prohrála demokratické primárky v Indianě.

Značná část republikánů považovala populistického a často prostořekého Trumpa za kandidáta ohrožujícího pověst strany a tradiční republikánské hodnoty. Jeho nejtěžším úkolem před červencovým volebním kongresem bude sjednotit stranu v podpoře své kandidatury.

K počtu 1237 delegátů zajišťujícímu automatickou nominaci mu podle propočtů agentury AP po indianském triumfu chybí 190 delegátských hlasů, ty by však měl ve zbývajících primárkách bez problémů získat. Jen v Kalifornii, která hlasuje 7. června, poslední den primárek, se rozděluje 172 delegátů.

Jediným soupeřem, který ještě oficiálně nevzdal souboj v primárkách, je guvernér Ohia John Kasich, který však za Trumpem zaostává o téměř 900 delegátů a jeho šance na nominaci jsou prakticky nulové.

Sanders po čase porazil Clintonovou, její náskok je ale nepřekonatelný

Primárky demokratů v Indianě těsně vyhrál vermontský senátor Bernie Sanders. Po sečtení téměř všech hlasů má 52,5 procenta, zatímco Hillary Clintonová 47,5 procenta.

Sanders získá z Indiany minimálně 43 delegátů oproti sedmatřiceti pro Clintonovou. Ta se tak paradoxně navzdory porážce prezidentské nominaci za svou stranu opět přiblížila. Na kontě má včetně takzvaných superdelegátů již 2202 delegátských hlasů a k automatické nominaci jí jich zbývá získat 181, což je podle průzkumů prakticky jisté.

Na Sandersově kontě je po Indianě o 802 delegátů méně. Musel by proto Clintonovou v Kalifornii i dalších zbývajících státech drtivě porazit a získat přes 84 procent delegátů, kteří budou ještě ve hře.

Právě na Clintonovou už se v povolební řeči zaměřil Donald Trump. "Půjdeme po Hillary Clintonové. Nebude skvělou prezidentkou, nebude dobrou prezidentkou, bude chabou prezidentkou. Nerozumí obchodu," hanil svou očekávanou konkurentku ve finálním boji o Bílý dům úspěšný byznysmen.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Nash je viceprezidentkou cyklistické unie UCI

Kateřina Nash se stala jedním ze čtyř viceprezidentů Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Třiačtyřicetiletá cyklokrosařka a bikerka byla zvolena do funkce během mistrovství světa v silniční cyklistice v Belgii.

Stále ještě aktivní cyklistka Nash působí v UCI od roku 2017, kdy byla zvolena za cyklokros do komise sportovců. Následně se prachatická rodačka žijící dlouhodobě v zámoří stala prezidentkou komise a automaticky se tak začlenila do řídícího výboru UCI.

Tomu šéfuje prezident David Lappartient, jehož kongres minulý týden znovu zvolil do funkce na další čtyři roky. Stejný mandát, který vyprší během silničního mistrovství světa v roce 2025 ve Rwandě, dostali také čtyři viceprezidenti včetně Nash. Jejími kolegy na této pozici jsou šéfové kontinentálních federací Afriky, Asie a Evropy.

Nash, která pod rodným jménem Hanušová reprezentovala v běhu na lyžích, plánuje ještě minimálně jednu cyklokrosovou sezonu. Na horských kolech se představila před týdnem v závodě Světového poháru ve Snowshoe a dojela šestnáctá.

Dlouholetá česká jednička má ve sbírce dva bronzy z cyklokrosového mistrovství světa, na horských kolech získala bronz na mistrovství Evropy a vyhrála jeden závod Světového poháru. Zúčastnila se pěti olympijských her, dvou zimních a tří letních.

Zdroj: ČTK
Další zprávy