Izraelci ostřelovali pozice radikálního hnutí Hamás. V Pásmu Gazy zemřeli tři lidé

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 5. 2018 15:38
Palestinské ministerstvo zdravotnictví informovalo, že při ostřelování zemřeli tři lidé. Radikální skupina Islámský džihád následně oznámila, že šlo o její členy.
Foto: Reuters

Gaza - Izraelská armáda v noci na neděli ostřelovala pozorovací stanoviště na jihu palestinského Pásma Gazy a zabila tři lidi.

Agentura AP uvedla, že šlo o reakci Izraelců na nalezení výbušného zařízení u hranice mezi Gazou a židovským státem. Palestinské ministerstvo zdravotnictví informovalo, že při ostřelování zemřeli tři lidé. Radikální skupina Islámský džihád následně oznámila, že mrtví byli jejich členy.

Palestinští radikálové umísťují podél hranice dost často různá výbušná zařízení, ke zranění izraelských vojáků ale příliš nedochází. V sobotu extremisté pronikli až na území Izraele a založili tam požár. Izraelská armáda v reakci na to zasáhla několik pozic radikálního hnutí Hamás, které Pásmu Gazy vládne.

"Nepřipustíme, aby na nás útočili z Pásma Gazy," uvedl izraelský premiér Benjamin Netanjahu na každotýdenním jednání vlády. "Armáda a bezpečnostní složky dělají, co je v jejich silách, aby ochránili stát Izrael, izraelské občany a izraelské hranice," dodal.

Při protestech zemřelo přes sto Palestinců

Hranice Pásma Gazy s Izraelem se v posledních dvou měsících stala dějištěm masových protestů Palestinců, které organizovalo zejména hnutí Hamás. Palestinci při nich zapalovali pneumatiky a házeli kameny na izraelské vojáky, kteří reagovali palbou ostrými náboji.

Zemřelo při tom podle palestinského ministerstva zdravotnictví 116 Palestinců a na 13000 dalších bylo zraněno. Za nepřiměřené použití síly vůči protestujícím kritizovala Izrael řada zemí i Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva.

Protesty Palestinců se konaly v souvislosti se 70. výročím vzniku státu Izrael a měly vyvrcholit 15. května takzvaným pochodem návratu.

Po vzniku Izraele 14. května 1948 totiž z jeho území uprchly či byly vyhnány statisíce Palestinců. Vrchol protestů ale nastal o den dříve, v den, kdy Spojené státy slavnostně přemístily svou ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma, čímž ho uznaly za hlavní město Izraele.

Palestinci ale chtějí Jeruzalém, nebo jeho část, za hlavní město svého budoucího státu. Krok Washingtonu kritizovala řada zemí, podle nichž by se měl status Jeruzaléma dohodnout v rámci jednání o řešení dlouholetého izraelsko-palestinského konfliktu.

 

Právě se děje

Další zprávy