reklama
 
 

V Gaze se znovu demonstrovalo. Izraelští vojáci zranili nejméně deset osob

25. 5. 2018 23:07
Dosud izraelské bezpečnostní složky při demonstracích zastřelily v Gaze 113 Palestinců, Více jak polovina z nich byla zabita při protestech proti otevření americké ambasády v Jeruzalémě.

Gaza - Izraelští vojáci v pátek zranili ostrou střelbou desítku Palestinců při protestech v Pásmu Gazy u hranice s Izraelem. Zhruba stovka se nadýchala slzného plynu a byla ošetřena místními zdravotníky. S odkazem na sdělení ministerstva zdravotnictví v Gaze o tom informovala agentura AP.

Palestinci v Gaze protestují od konce března, proti špatným životním podmínkám a žádají možnost vrátit na území, která byla domovem jejich předků, ale v současnosti se nachází v Izraeli. Dosud izraelské bezpečnostní složky při demonstracích zastřelily podle zdravotnických zdrojů v Gaze 113 Palestinců, nejméně 60 z nich během protestů, které se konaly během kontroverzního otevření americké ambasády v Jeruzalémě 14. května.

Většina demonstrantů se v pátek udržovala ve vzdálenosti asi 800 metrů od hraničního plotu. Několik desítek mladých lidí se ale přiblížilo do vzdálenosti 300 metrů a zapalovalo pneumatiky. Východně od města Gaza se skupinka mladíků dostala přímo k plotu a pokusila se jej strhnout.

Izraelští vojáci proti demonstrantům použili slzný plyn a vypálili na ně ostré náboje. Bezpečnostní složky rovněž sestřelovaly hořící draky, které směrem k Izraeli Palestinci pouštěli.

Vůdce Hamásu Ismáíl Haníja a šéf hnutí v Pásmu Gazy Jahjá Sinvár na dvou různých tábořištích demonstranty podporovali.

"Pochody návratu nejsou u konce. Jsou možná menší, ale pokračují," uvedl Alí, který protestoval východně od města Chán Júnis na jihu enklávy.

Protesty utichly se západem slunce, kdy muslimové končí půst, jenž drží každý den během ramadánu.

Islamistické hnutí Hamás Gazu kontroluje od roku 2007 a enkláva čelí izraelské i egyptské blokádě, v jejímž důsledku se tamní ekonomika rozpadá. Izrael ze současných protestů viní Hamás.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v rozhovoru pro americký televizní kanál CBS News minulý týden řekl, že Hamás do linie palby záměrně posílá civilisty, včetně žen a dětí, s cílem zajistit co nejvyšší počet obětí a vyvinout tak tlak na Izrael.

Představitel Hamásu Saláh Bardavíl v rozhovoru pro palestinskou televizi přiznal, že většinu z obětí z protestů 14. května tvořili členové jeho hnutí.

autor: ČTK | 25. 5. 2018 23:07

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama