Trump odešel, co si počneme? Ambiciózní Ivanka musí měnit plány, Pence čeká nejistota

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
22. 1. 2021 18:25
Doufali, že loajalita k prezidentovi Spojených státu se jim vyplatí. Jenže Donald Trump opustil Bílý dům s dvěma ústavními žalobami, zablokovaným Twitterem a obviněním ze spoluodpovědnosti za násilný útok na Kapitol.
Ivanka Trumpová, Mike Pence a Donald Trump v oválné pracovně Bílého domu.
Ivanka Trumpová, Mike Pence a Donald Trump v oválné pracovně Bílého domu. | Foto: Reuters

Když se Trumpova dcera Ivanka a její manžel Jared Kushner rozhodli před čtyřmi lety opustit svůj život v New Yorku a přestěhovali se do Washingtonu, byla to podle stanice CNN předzvěst jejich vstupu do nejvyšších pater moci. Kushner se měl stát důležitým hráčem světové politiky, Trumpové se otevřely dveře na pozici v jednom z vysokých úřadů. Ostatně svou cílevědomostí se ani jeden z nich nikdy netajil.

Manžele teď ale čeká těžký úkol, pokud svým ambicím chtějí dostát. Budou se muset ve Washingtonu odpoutat od odkazu Donalda Trumpa, připomíná CNN.

Podle zdrojů americké televizní stanice byla Ivanka Trumpová tím, kdo se snažil prezidenta v posledních dnech v jeho úřadu mírnit. Právě ona 6. ledna donutila svého otce, aby natočil video, kde žádá demonstranty, aby ukončili násilnosti v Kongresu a šli domů.

Kushner zase zasáhl, když se ostatní členové Trumpova štábu snažili obnovit prezidentovi účty na sociálních sítích i za cenu toho, že by používal ty vyhledávané hlavně extremisty.

Pár se nyní snaží zachránit pověst The Trump Organization, na které si vybudoval svoje bohatství. Ivanka si navíc pohrávala s myšlenkou, že by sama v budoucnu kandidovala. Taková naděje se ale nyní zdá jako mizivá.

Do New Yorku se Trumpová s Kushnerem nejspíš nevrátí. Příznivější budoucnost hledají na Floridě, kde si v prosinci koupili parcelu za 30 milionů dolarů (v přepočtu téměř 650 milionů korun). Média spekulují, že by se Trumpová mohla pokusit ve volbách do Senátu v roce 2022 vzít křeslo současnému republikánskému senátorovi Marcu Rubiovi.

Jak připomíná server Politico, Ivanka Trumpová byla právě na Floridě velmi aktivní v předvolební kampani svého otce i dalších kandidátů do Senátu. Právě na Floridě má totiž Trump značnou podporu obyvatel. I tak by to ale byl velký krok stranou od jejich plánů před čtyřmi lety.

Rubio se podle slov jednoho ze svých poradců zatím Ivanky příliš neobává. "Nemáme proč Ivanku kritizovat. Nejsem si ani jistý, že chce kandidovat. Právě přestala pracovat pro Bílý dům a má tři malé děti - a teď by se přestěhovala do Floridy a kandidovala proti Marcu Rubiovi v republikánských primárkách?" cituje nejmenovaného poradce Politico.

Pence váhá

Ještě víc než Trumpovu rodinu ale lednové události v Kapitolu zasáhly nyní již bývalého viceprezidenta Mika Pence. I on svázal svou politickou kariéru s Donaldem Trumpem. V roce 2016 v kandidatuře viděl možnost, jak se rychle dostat do čela Republikánské strany.

Téměř celé Trumpovo volební období byl k prezidentovi maximálně loajální. To ale skončilo v okamžiku, kdy odmítl ohnout americkou ústavu a v Senátu zvrátit výsledek prezidentských voleb, ačkoliv to po něm Trump požadoval. Prezident ho poté označil za zbabělce, který podpořil údajně zfalšované výsledky voleb. A dav, který vzal budovu Kongresu útokem, skandoval, že by měl Pence viset.

Bývalý viceprezident podle autora jeho biografie neví, jestli ve Washingtonu zůstane, nebo se vrátí zpět do domovské Indiany, kterou dřív vedl jako guvernér. "I když nevíme, co nám budoucnost přinese, víme, kdo naši buducnost drží v rukou," řekl Pence při odchodu z Bílého domu. "Jsem si naprosto jistý, že nejlepší dny naši zemi - pod Božím dohledem nerozdělitelnou, se svobodou a spravedlností pro všechny - teprve čekají," dodal.

Pencova politická budoucnost je značně nejistá, píše CNN. Pro republikány, kteří se od Trumpa chtějí oprostit, je mu až příliš blízko, pro Trumpovy největší podporovatele naopak není dostatečně "trumpovský".

Trumpista Pompeo

Naopak bývalý ministr zahraničí Mike Pompeo podobný problém nemá. Dříve velmi silně propagoval prezidentův program Ameriky na prvním místě (America First) a souhlasil i s kontroverzními názory Donalda Trumpa. Svého nadřízeného také napodoboval v jeho expresivním stylu vyjadřování.

Podle deníku LA Times se tak i on snažil zajistit si případnou pozici jako Trumpův nástupce do primárek v roce 2024. Prezidentova prohra ale tyhle plány zkazila. Navíc tím, že si Trump stále pohrává s myšlenkou, že by znovu kandidoval na prezidenta, není jasné, jak bude budoucnost republikánů vypadat. Odborníci se shodují, že jakýkoliv příští kandidát si bude muset usmířit Trumpův tábor a získat podporu jeho voličů, pokud bude ve volbách chtít uspět. A právě Pompeo by se tvrdému jádru republikánů mohl líbit.

V týdnech předcházejících Bidenově inauguraci Pompeo zasypal svůj Twitter připomínkami všeho, co v roli ministra zahraničí dokázal. Jen několik hodin předtím, než Kongres schválil druhou ústavní žalobu proti Trumpovi, například napsal, že by prezident měl být jmenován na Nobelu cenu míru za normalizaci vztahů mezi Izraelem a Spojenými arabskými emiráty. Několikrát také vyzval svoje sledující, aby ho začali sledovat i na jeho soukromém účtu.

Co je impeachment

Proces odvolání amerického prezidenta z úřadu může zahájit Sněmovna reprezentantů, dolní komora Kongresu. Horní komora Kongresu, Senát, pak vystupuje jako soud. Ke zbavení prezidenta funkce je zapotřebí souhlasu dvou třetin přítomných senátorů.

Prvním obžalovaným prezidentem USA byl Andrew Johnson v roce 1868. Jako druhý prezident v historii čelil impeachmentu Bill Clinton kvůli aféře s Monikou Lewinskou.

Video: Rodina Donalda Trumpa pláče při jeho posledním projevu ve funkci prezidenta USA

Rodina Donalda Trumpa pláče při jeho posledním projevu ve funkci prezidenta USA | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy