Italové zatkli podezřelého z terorismu. Připlul s uprchlíky

Zahraničí Zahraničí
20. 5. 2015 18:55
Maročan Tuíl Abdalmadžíd podle italské policie dorazil v únoru na Sicílii jako běženec.
Zadržený Maročan je podezření z podíli na útoku v Tunisu, kde 18. března zemřelo dvaadvacet lidí.
Zadržený Maročan je podezření z podíli na útoku v Tunisu, kde 18. března zemřelo dvaadvacet lidí. | Foto: Reuters

Milán - Italská policie zadržela ve vesnici Gaggiano nedaleko Milána dvaadvacetiletého Maročana, na kterého vydalo zatykač Tunisko.

Šéf speciálních operací italské policie Bruno Megale řekl, že muž jménem Tuíl Abdalmadžíd se podílel na přípravě teroristického útoku v Tunisu z 18. března.

Při přepadení muzea Bardo zemřelo dvaadvacet lidí, k činu se přihlásil Islámský stát.

Co je však podstatné: Podle policie se muž dostal do Itálie na lodi s uprchlíky přes Středozemní moře. V únoru přistál na Sicílii.

Tunis ani Řím nezveřejnily, čím přesně přispěl k útoku v tuniském muzeu. V Gaggianu údajně bydlel u matky a dvou bratrů, kteří se tam usadili už dříve.

Případ se objevuje několik dní poté, co představitelé libyjské vlády varovali, že teroristé a členové Islámského státu se pokoušejí dostat do Evropy na plavidlech jako běženci.

Italský ministr vnitra informaci bagatelizoval s tím, že jde o propagandu vlády proti organizaci Libyjský úsvit, která ovládá západní část Libye. Italské zpravodajské služby prý žádné poznatky o takové hrozbě nemají.

Obavy z infiltrace teroristů do Evropy tímto způsobem často zdůrazňují zastánci názoru, že imigranti by se tímto způsobem přijímat neměli a naopak je nutné imigranty vracet zpět. Většina plavidel s běženci se dostává do Itálie z Libye a Tuniska.

"Je neuvěřitelné, že vláda mění Itálii na platformu pro teroristy místo toho, aby nás bránila před hrdlořezy," reagovala na zprávu poslankyně opoziční strany Vzhůru, Itálie Daniela Santanchéová.

V tuniském zatykači stojí, že je Abdalmadžíd hledán kvůli plánované vraždě, ohrožování bezpečnosti státu a členství v teroristické organizaci.

Evropská komise navrhuje, aby se členské země EU dělily o uprchlíky, kteří dostanou v Evropě azyl, a zároveň zvažuje použití síly proti pašerákům, kteří na svých lodích běžence na starý kontinent z Afriky a Blízkého východu dopravují.

 

Právě se děje

Další zprávy