Chystá se úder v Libyi. Terče: Úkryty a palivo pašeráků

Martin Novák Martin Novák
19. 5. 2015 6:43
Evropská unie dává dohromady síly proti gangům, které pašují uprchlíky přes Středomoří. Velitelství operace bude na letišti na okraji Říma.
Loď s uprchlíky u břehů Libye.
Loď s uprchlíky u břehů Libye. | Foto: Reuters

BruselEvropská unie použije proti pašerákům uprchlíků ve Středozemním moři sílu. Na moři a ve vzduchu. Plán dostává konkrétní obrysy.

Počítá s tím, že operací se zúčastní námořní a letecké síly mnoha zemí. Značný by měl být podíl Velké Británie, podle deníku The Times Londýn nasadí bezpilotní letadla a loď HMS Bulwark.

Velicí centrum bude na letecké základně Centocelle na předměstí Říma a hlavním velitelem akce bude italský admirál Enrico Credendino. Ten má s podobnými zásahy zkušenosti, podílel se totiž na koordinování akcí proti pirátům u pobřeží Somálska v roce 2012.

Z návrhů, které projednávali v pondělí v Bruselu ministři zahraničí a obrany členských zemí Evropské unie, vyplývá, že operace se bude dosti podobat té proti somálským pirátům. Začít by mohla už v červnu.

Počítá se s bombardováním skladů paliva, patřících pašerákům uprchlíků i s výsadkem vojáků na palubu plavidel. Pokud nebudou ohroženy životy civilistů, mohou se stát terčem útoků i přístavy, ze kterých lodě s migranty směrem do Evropy odplouvají.

Pašeráci jsou ale vyzbrojeni i těžkými zbraněmi a na libyjském pobřeží mají rozmístěny dělostřelecké baterie.

Rozdělená země

Libye se po pádu Muammara Kaddáfího, ke kterému přispěla leteckými údery mezinárodní koalice, rozdělila. Západní část včetně metropole Tripolisu ovládá hnutí Libyjský úsvit, východ mezinárodně uznávaná vláda.

Mezi nimi však dlouhý úsek pobřeží kontrolují různé milice, pro pašeráky tak není problémem odplouvat. Větší plavidla často kupují na internetových aukcích, menší obvykle od místních rybářů jen několik hodin před tím, než naloží běžence.

Součástí operace Evropské unie by mělo být plavidla pašeráků identifikovat a pak zničit. Samozřejmě bez civilistů na palubě.

Češi možná pošlou letadlo

Válečné lodě vyšlou do jižního Středomoří kromě Británie také Francie, Španělsko, Itálie a Německo. Helikoptéry údajně dodají i země jako Polsko nebo Slovinsko.

Česká republika by podle ministra obrany Martina Stropnického mohla vyslat pozorovací letoun, důstojníky na velitelství operace a také přispět finančně

Vysoká představitelska EU pro zahraniční věci a obrannou politiku Federica Mogheriniová nicméně vylučuje, že by síly EU sáhly k pozemním akcím v Libyi. I k zásahům v libyjských vodách je však zapotřebí souhlasu Rady bezpečnosti OSN.

Francie, Litva a Británie usilují o přijetí rezoluce Rady bezpečnosti s poukazem na sedmý článek Charty OSN, který umožňuje použití síly na obranu mezinárodní bezpečnosti. Zatím není jasné, zda příslušnou rezoluci podpoří Rusko a Čína, které mají v Radě bezpečnosti právo veta.

Moskva před časem naznačila, že se jí zásah příliš nezamlouvá a že se nemusí opakovat rok 2011, kdy se zdržela hlasování a rezoluce o použití síly proti Kaddáfímu díky tomu prošla.

Islamisté na lodích? Spíše propaganda, soudí Řím

Na summitu NATO minulý týden v Turecku jeden z diplomatů sdělil novinářům, že součástí operací bude palba z moře a vzduchu na libyjskou pevninu.

Foto: Aktuálně.cz

Samostatnou kapitolou je nebezpečí, že mezi běženci se snaží dostat do Evropy na člunech a lodích džihádisté s cílem páchat teroristické útoky. Upozornil na to minulý týden jeden z představitelů libyjské vlády, která sídlí na východě země v Tobruku.

Italská vláda se ale podle tamních médií domnívá, že jde spíše o propagandu, která má očernit konkurenční hnutí Libyjský úsvit, sídlící v Tripolisu a činící si nárok na mezinárodní uznání.

"Nemáme žádné poznatky o tom, že by tímto způsobem teroristé pronikali do Evropy," řekl italský ministr vnitra Angelino Alfano.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Sekáč gólem a asistencí podpořil výhru CSKA nad Čeljabinskem

Jiří Sekáč svým pátým gólem z posledních osmi zápasů Kontinentální hokejové ligy pomohl CSKA Moskva k výhře 3:0 nad Čeljabinskem. Český útočník vstřelil v 51. minutě tečí před brankou druhý gól utkání a pak se ještě asistencí podílel v předposlední minutě na trefě Michaila Grigorenka.

CSKA i díky sedmé Sekáčově brance v sezoně zvítězil pošesté za sebou a je nejlepším týmem celé soutěže. Čeljabinsk s českým útočným duem Tomáš Hyka, Lukáš Sedlák prohrál počtvrté v řadě a na Východě drží poslední osmé postupové místo do play off.

Nejhorším týmem Východu zůstal Kunlun, který dnes se Šimonem Hrubcem v brance podlehl v Pekingu 1:2 Dynamu Moskva. Bývalý třinecký gólman si připsal 23 zákroků.

Další zprávy