Odtud pramení historické nepřátelství USA a Íránu. Drama islámské revoluce obrazem

Odtud pramení historické nepřátelství USA a Íránu. Drama islámské revoluce obrazem
Dynastie Pahlaví nevládla Íránu dlouho. Jen 54 let. Nejprve od roku 1925 Rezá Šáh Pahlaví, od roku 1941 pak jeho syn Muhammad Rezá Pahlaví. Islámská revoluce roku 1979 znamenala konec monarchie.
Šáhův režim měl silné vazby na Spojené státy. Patřil k největším americkým spojencům na Blízkém východě vedle Izraele a Saúdské Arábie. To byl také důvod, proč opozice proti šáhovi byla silně protiamerická.
Stabilitu režimu pomáhala dlouho zajistit tajná policie SAVAK. Při výsleších používala brutální metody a patří mezi nejnenáviděnější instituce mezi těmi, kteří šáha a jeho vládu odmítali.
Nespokojenost vyvolávaly v Íránu velké sociální rozdíly a špatná ekonomická situace, přestože země měla velké zásoby ropy. Velké demonstrace vyvolala v roce 1978 tragédie ve města Abadán. Při požáru v kině uhořelo 420 lidí. Kino někdo úmyslně zapálil, viníci nebyli nikdy odhaleni.
Foto: Profimedia.cz
Martin Novák Dan Poláček Martin Novák, Dan Poláček
12. 1. 2020 10:04
Loni na podzim uplynulo čtyřicet let od dramatické změny režimu v Íránu. Šáh Muhammad Rezá Pahlaví padl a opustil zemi, triumfovala islámská revoluce pod vedením ajatolláha Ruholláha Chomejního. Ze spojence Západu a USA se naopak stal nepřítel, kterého Spojené státy označovaly za velkého Satana. Vztahy mezi oběma zeměmi se navíc ještě více vyhrotily v posledních dnech.

Před 40 lety, 4. listopadu 1979, také vtrhly revoluční gardy na americké velvyslanectví v Teheránu. Íránci zadrželi 52 diplomatů jako rukojmí, žádali vydání šáha, který byl v té době v USA. USA se rozhodly šáha za rukojmí nevyměnit a ti byli propuštěni až po 444 dnech.

Teherán za čtyři dekády svou politiku nezměnil a napětí mezi ním a Washingtonem se v poslední době po vypovězení jaderné dohody dál vyostřuje. Připomeňte si íránské drama let 1978 a 1979, z něhož pramení spory mezi oběma zeměmi.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy