Italové jsou nuceně zavření doma. Panika tu není, ale bojíme se o ekonomiku, říkají

ČTK ČTK
8. 3. 2020 20:17
Velká část severu Itálie, včetně hospodářské metropole země Milána, se v neděli probudila odříznuta od okolního světa přísnou karanténou, o níž v noci rozhodla vláda s cílem zkrotit epidemii nového koronaviru. Příslušný dekret, který podepsal premiér Giuseppe Conte, nařizuje do 3. dubna faktickou izolaci Lombardie a 14 provincií v dalších třech regionech.
Severoitalské Miláno. Na jindy plných veřejných prostranstvích potkáte pár jedinců.
Severoitalské Miláno. Na jindy plných veřejných prostranstvích potkáte pár jedinců. | Foto: Reuters

Opatření označovaná za bezprecedentní a drastická od neděle přísně omezují hlavně pohyb lidí z rozlehlých oblastí a do nich. "Mám dojem, že je to přehnané," odpověděl francouzskému časopisu L´Express obyvatel Milána Ludovico na dotaz týkající se dojmů z prvního dne karantény.

Obyvatelé Milána, poplašení od sobotního večera zvěstmi o chystané karanténě, které unikly do místních médií, jako by rezignovali a přešli na zpomalené životní tempo: ulice zůstaly dnes ráno vylidněné a klidné, konstatoval L´Express. Už žádné známky paniky na hlavním nádraží, všude klid, ani policejní kontroly. Letiště zůstala otevřená, přestože je zakázáno opouštět regiony v karanténě, zvané "červené zóny", v jejichž hranicích žije 15 milionů lidí.

Ludovico je zaměstnancem cestovní kanceláře v Miláně. "Šel jsem bez problémů do supermarketu," řekl francouzskému listu telefonicky. "Každý den chodím na místa plná lidí, jako jsou obchodní centra," dodal.

Stejně to cítí i Cristina, která žije rovněž v Lombardii, u Komského jezera. "Náš každodenní život se moc nezměnil. Děláme to, co děláme obvykle, jen se vyhýbáme davům a velkým skupinám lidí. Rodiny mají děti doma, protože školy jsou zavřené, ale mnoho rodičů teď také pracuje z domova, takže to jde. Většina lidí pochopila realitu a reaguje na ni s klidem a porozuměním, život tady je skutečně normální, ať se to může zdát jakkoliv podivné."

Nejtěžší stránkou nynější situace jsou ekonomické dopady, ty vzbuzují znepokojení. "V práci přicházím o mnoho klientů. Na druhé straně mám ale rezervace od lidí, kteří nemohou opustit Milán, takže hledají místo, kde by mohli dočasně pobývat," říká Ludovico.

Žena v prázdné nádražní hale v Miláně.
Žena v prázdné nádražní hale v Miláně. | Foto: Reuters

"Má práce…to je to nejtěžší," povzdychne si také Cristina. "Řídím tady, u Komského jezera, jeden místní podnik. A teď čelím rušení rezervací v hodnotě několika tisíc eur za několik dnů. Peru se s tím, stejně jako všichni, kdo žijí z cestovního ruchu. To je jediná skutečná věc, které je třeba se bát: dopadů toho viru na naši ekonomiku."

Realitní agent z Padovy Fabrizio, který dnes uvázl v Benátkách, říká: "V tomto okamžiku je situace ucházející, není tu žádná panika. Město je klidné, v blízkosti je ještě mnoho dostupných obchodů."

V Itálii novému typu koronaviru za posledních 24 hodin podlehlo 133 lidí, celkový počet mrtvých tak v této zemi vystoupal na 366. Prudce vzrostl i počet nakažených, ze sobotních 5883 na dnešních 7375. Informoval o tom dnes šéf civilní ochrany Angelo Borrelli.

O zhruba 650 lidí se starají lékaři na jednotkách intenzivní péče, naopak 622 lidí se dosud plně vyléčilo. Jedním z nově nakažených je i šéf generálního štábu italské armády Salvatore Farina. Funkce se nadále zhostí z domácí karantény, svůj zdravotní stav vyhodnotil jako dobrý.

 

Právě se děje

Další zprávy