Abuja - Přinejmenším 29 lidí zabili ozbrojenci ve středu v odlehlé vesnici Chikongudo na severovýchodě Nigérie. Za násilím stojí nejspíš islamisté z hnutí Boko Haram.
Podle policie napadli útočníci vesničany při práci na poli. Po útoku prý vypálili celou vesnici, shořet měly také zásoby obilí. Lékaři museli ošetřit zhruba deset zraněných.
Přepadení vesnice se odehrálo pouhý den poté, co islamistické milice Boko Haram nastražily dvě bomby na tržišti ve městě Jos, jejichž výbuch si vyžádal kolem 120 mrtvých. Většina z nich byly ženy a děti. Při dalších středečních útocích na severu Nigérie přišlo o život přinejmenším 48 lidí.
Vesnice Chikongudo leží nedaleko města Gamboru Ngala, v němž islamisté tento měsíc zmasakrovali kolem 300 jeho obyvatel.
Boko Haram stojí rovněž za únosem více než 300 dívek z gymnázia v Chiboku na severu země. O měsíc později se zmocnili dalších jedenácti dívek z vesnic Warabe a Wala. Podle vlády nigerijského státu Borno, kde k únosům došlo, se nejméně 53 dívkám podařilo ze zajetí uniknout. Únosci dali najevo, že unesené dívky hodlají buď prodat na černém trhu s otroky, anebo využívat jako sexuální otrokyně. Nigerijské vládě s pátráním po unesených školačkách pomáhají experti z několika zemí včetně USA či Izraele.
Po celé Nigérii vyšli ve čtvrtek do ulic učitelé na znamení podpory školaček. Během protestních pochodů chtějí také zavzpomínat na 173 učitelů, kteří se stali obětí militantů. Většina nigerijských škol dnes zůstala zavřena, aby se učitelé mohli zúčastnit shromáždění konaných pod heslem Bring Back Our Girls (Vraťte naše dívky). To je i název internetové kampaně, která na podporu unesených školaček probíhá.
Jak uvedl šéf odborů Michael Olukoya, s kampaní nepřestanou do té doby, než "budou naše dívky v pořádku navráceny zpět a pachatelé těchto odporných činů potrestáni". Podle jeho kolegy Seguna Raheema jsou často terčem islamistů právě i učitelé. Úřady přitom podle něj nedělají dost pro to, aby je chránily.
"Většina z nich se bojí. Ani nespí doma," dodal Raheem a vyzval vládu, aby zajistila větší bezpečnost pracovníků ve školství i samotných školáků.
Nigerijský kabinet je pod velkým tlakem, aby zastavil extremisty z Boko Haram a zajistil propuštění unesených dívek. Americký prezident Barack Obama ve středu oznámil, že Američané poslali do sousedního Čadu 80 vojáků, aby s hledáním školaček pomohli.
Rada bezpečnosti OSN ve čtvrtek přidala Boko Haram na seznam teroristických organizací. Sankce, které jsou spojeny se zapsáním na seznam, zahrnují zmrazení majetku, zákaz cestování a embargo na obchod se zbraněmi. Důvodem pro schválení nigerijské žádosti byla prý také spolupráce povstalců z Boko Haram s organizací Al-Káida v muslimském Maghribu (AQIM).