Islámský stát dobyl letiště, ovládá už třetinu Sýrie

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 24. 8. 2014 21:33
Na významném letišti u města Tabka je několik letek bojových letounů a vrtulníky. Na vojenské základně působí i dělostřelectvo.
Záběr z města Tabka na severovýchodě Sýrie.
Záběr z města Tabka na severovýchodě Sýrie. | Foto: Reuters

Damašek/Bejrút - Bojovníci z radikální organizace Islámský stát v neděli dobyli strategicky významnou leteckou základnu na severovýchodě Sýrie. Oznámila to syrská televize a exilová Syrská organizace pro lidská práva (OSDH).

Vojenské letiště u města Tabka bylo poslední baštou režimu prezidenta Bašára Asada v provincii Rakka, kterou ovládají extremisté. Jen v neděli bylo prý v bojích o něj zabito 170 syrských vojáků.

Podle šéfa Syrské organizace pro lidská práva Ramího Abdara Rahmána se většina syrských vojáků z letiště stáhla a to padlo do rukou Islámského státu. Boje ale pokračovaly v okolí základny, sdělil Rahmán, podle nějž se Rakka stane první provincií bez přítomnosti vládních sil i povstaleckých bojovníků, citovala jej agentura AFP.

Letecká základna byla jedním z nejvýznamnějších vojenských zařízení v oblasti. Nacházelo se tam několik letek bojových letounů, vrtulníky, tanky, dělostřelectvo a sklad munice.

Ztrátu základny potvrdila i syrská státní agentura SANA. Vojáci podle ní místo evakuovali a úspěšně se přeskupili na jiném místě. V úderech proti islamistům prý pokračují.

Organizace Islámský stát na toto místo vyslala posily ze sousední provincie Dajr az-Zaur a z Iráku. Útok na letiště zahájila v úterý. Podle OSDH od té doby v bojích o něj zahynulo více než 500 syrských vojáků a bojovníků Islámského státu, z toho 346 obětí tvoří islamisté.

Konflikt v Sýrii začal v roce 2011 boji mezi protivládními povstalci a vládními silami. Na začátku letošního roku se k nim přidaly střety mezi povstalci a džihádisty. Situace se zkomplikovala na začátku července, když islamisté zahájili útoky na vojenské základny. Pod vládou Islámského státu se už nyní nachází asi třetina syrského území. 

Nutné je mezinárodní úsilí, tvrdí Irák

Designovaný irácký premiér Hajdar Abádí v neděli během setkání s šéfem íránské diplomacie prohlásil, že k likvidaci bojovníků z radikální organizace IS bude nutné úsilí na mezinárodní úrovni.

Podle Abádího existuje v oblasti mnoho rizik, která jsou výsledkem "teroristického gangu" IS. Vyhlazení této "teroristické organizace" vyžaduje regionální a mezinárodní úsilí, citovala z prohlášení jeho úřadu agentura Reuters.

Postup sunnitských bojovníků převážně šíitským Irákem zburcoval vládu v Bagdádu i její západní spojence. Spojené státy přiměl k leteckým úderům v Iráku, odkud se americké síly před třemi lety stáhly.

Radikálové směřují na Írán

Radikálové zabrali velkou část Iráku i sousední Sýrie a pozvolna směřují k irácké hranici s Íránem. Teherán ale tvrdí, že Irák je schopen bojovat proti radikálům sám.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf v neděli uvedl, že sunnitští radikálové páchají "genocidu a zločiny proti lidskosti". Teherán spolupracuje s Bagdádem i poloautonomním Kurdistánem, aby zahnal hrozbu.

Nedomnívá se ale, že by jeho přítomnost v Iráku na pomoc v boji proti islamistům byla nutná. "Naši iráčtí bratři, Kurdové a Arabové, jsou zcela schopni bránit své území," sdělil podle agentury AP Zaríf.

Pomoc je připraveno poskytnout Německo

Německo minulý týden uvedlo, že je připraveno vyzbrojit síly regionální kurdské vlády, které bojují s islamisty. Kancléřka Angela Merkelová v dnešním rozhovoru s televizí ARD vyloučila, že by země do Iráku vyslala bojové jednotky.

Podle nedělníku Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung někteří němečtí zákonodárci uvažují také o vyzbrojování Strany kurdských pracujících (PKK). EU ji řadí mezi teroristické organizace. Podle Merkelové nepřipadá v úvahu, že by německé zbraně zamířily k této skupině.

 

Právě se děje

Další zprávy