Káhira - Na internetu se v pátek objevilo video zachycující údajné stětí britského humanitárního pracovníka Alana Henninga příslušníkem radikálního hnutí Islámský stát (IS). Americké úřady uvedly, že nemají důvod pochybovat o jeho pravosti. Británie a USA nicméně stále prověřují autenticitu záznamu.
Britský premiér David Cameron "brutální vraždu Alana Henninga Islámským státem" odsoudil a dodal, že Británie učiní vše, co je v jejích silách, aby Henningovy vrahy dopadla a postavila před soud.
Nesmí to ovlivnit politiku, míní Cameron
V prohlášení premiérova úřadu se uvádí, že "barbarství aktu spáchaného IS podtrhuje správnost zapojení Británie do útoků proti IS". Britští ministři jsou si sice vědomi rizika, jaké to představuje pro západní rukojmí, "nemohou ale připustit, aby to ovlivňovalo britskou zahraniční politiku".
"Pokud jde o to, co uděláme, tak využijeme všech prostředků, které máme, ve snaze nalézt rukojmí zadržovaná Islámským státem, pomoci těmto rukojmím... A uděláme všechno pro to, abychom porazili tuto organizaci (IS), která je naprosto bezcitná, nesmyslná a barbarská ve svých způsobech zacházení s lidmi," prohlásil Cameron.
Vraždu odsoudil i Barack Obama
"Spojené státy tvrdě odsuzují brutální vraždu britského občana Alana Henninga. Společně s našimi britskými přáteli a spojenci budeme usilovat o to, aby pachatelé Alanovy vraždy - stejně jako vrazi Jima Foleye, Stevena Sotloffa a Davida Hainese - byli postaveni před soud," sdělil americký prezident Barack Obama v prohlášení, v němž hovoří o předchozích třech zavražděných západních rukojmích radikálního hnutí IS. První dva byli američtí novináři, třetí rovněž britský humanitární pracovník.
Záznam podle americké monitorovací služby SITE trvá minutu a 11 sekund a nese označení "Další vzkaz pro Ameriku a její spojence". Na konci nahrávky maskovaný příslušník IS hrozí dalšímu rukojmímu, kterým je údajně Američan Peter Kassig.
Britské stíhačky se minulý týden v Iráku poprvé zapojily do bojové mise namířené proti příslušníkům IS. Británie se tak připojila ke spojenecké koalici, kterou vedou Spojené státy a která má za úkol zlomit vojenskou moc islamistů v oblasti.
Zmizel loni v prosinci
"Kvůli rozhodnutí našeho parlamentu útočit na Islámský stát nyní já jako člen britské veřejnosti zaplatím za toto rozhodnutí cenu," říká podle SITE na nahrávce Henning.
Sedmačtyřicetiletý bývalý taxikář Henning byl unesen loni v prosinci v Sýrii krátce poté, co vstoupil na syrské území z Turecka jako řidič v humanitárním konvoji. Byla to už jeho čtvrtá taková cesta do Sýrie společně s přáteli z řad britských muslimů, kteří za peníze získané ze sbírky nakoupili především dětskou výživu, pleny a potraviny. Ty naložili do zakoupených starších sanitek, s nimiž ujeli tři tisíce kilometrů, než překročili turecko-syrskou hranici.
Skupina odcestovala z Británie týden před Henningovým zajetím. V rozhovoru pro stanici BBC News před odjezdem otec dvou dětí Henning řekl, že on sám není muslim. Předchozí návštěva uprchlického tábora prý ale změnila jeho život a on se cítil být povinován vrátit se do Sýrie.
Poprvé od svého zajetí se Henning v polovině září objevil na videu umístěném na internetu bojovníky IS, které zachycuje stětí jiného britského humanitárního pracovníka Davida Hainese. Radikálové Henninga na tomto videu označili za dalšího zajatce, který má být zabit, pokud britská vláda bude dál podporovat boj proti Islámskému státu.
Henningova manželka Barbara opakovaně přes média žádala IS o propuštění svého muže a snažila se kontaktovat přímo vedení radikální skupiny. Islamistům vzkázala, že Henning do Sýrie odjel s dobrými úmysly a ze soucitu s trpícími lidmi.
Rodiče potvrdili únos syna
Kassigovi rodiče také vydali prohlášení, v němž potvrzují, že jejich 26letý syn byl unesen a zajat při poskytování humanitární pomoci v Sýrii. "Prosíme všechny lidi na světě, aby se modlili za Henningovu rodinu, za našeho syna a za propuštění všech nevinných lidí držených jako rukojmí na Blízkém východě a kdekoliv na světě," žádají v prohlášení Ed a Paula Kassigovi z Indianapolisu.
Kassig sloužil v americké armádě v době války v Iráku, pak byl ze zdravotních důvodů propuštěn ze služby. Podle záznamů Pentagonu byl nasazen v Iráku od dubna do července 2007.
Německo rozšíří vojenskou pomoc
Kvůli hrozbě radikálů z IS rozšíří svou vojenskou pomoc pro Irák Německo. Na severu země v kurdské metropoli Irbíl německá armáda vybuduje výcvikové středisko, zapojí se do výcviku irácké armády a vyšle své důstojníky do velících štábů.
S odvoláním na německé ministerstvo obrany o tom dnes informovala agentura DPA. Berlín nicméně odmítá účast na bojových operacích proti IS, který ovládá značné oblasti v Iráku a Sýrii.
Širokou koalice bojující proti islámským radikálům vedou Spojené státy, které podnikají nálety v Iráku a Sýrii. V Iráku se k Washingtonu zatím přidaly Británie a Francie, dále Dánsko, Nizozemsko a Belgie, nově se k nim chystají připojit i Australané s Kanadou. V Sýrii je to několik arabských zemí, zatímco Francie svou vojenskou účast v této zemi zvažuje.