Důležitý zlom. Do boje s islamisty se zapojil vlivný kmen

Martin Novák Martin Novák
1. 10. 2014 15:10
Příslušníci sunnitského severoiráckého kmene Šammár spolupracují s Kurdy. Bez jejich pozemních sil Islámský stát nepadne.
Kurdští bojovníci u Kirkúku v Iráku.
Kurdští bojovníci u Kirkúku v Iráku. | Foto: Reuters

Bagdád - Kurdové hlásí první výraznější úspěchy v pozemních bojích proti Islámskému státu.

Jejich bojovníci obsadili hraniční přechod Rabía mezi Irákem a Sýrii.

Islámský stát (IS) tak po několika měsících ztratil úplnou kontrolu nad hranicí, kterou vytvořením chalífátu a neustálým přesunem svých sil mezi oběma zeměmi de facto zrušil.

Podle zpráv agentury Reuters Kurdové dobyli přechod po několikahodinové bitvě, na místě zůstalo dvanáct mrtvých islamistů.

Rabía je přechod, který leží na silnici z východosyrského města Dajr az-Zaur do Mosulu, druhého největšího města v Iráku, nyní ovládaného IS.

Američané a jejich spojenci nadále bombardují kolony, stanoviště a sklady zbraní Islámského státu v Iráku i Sýrii. V úterý se do náletů v Iráku poprvé zapojilo i britské letectvo.

Bez nasazení pozemních sil ale nelze předpokládat vytlačení islamistů z rozsáhlého území, které v posledních měsících dobyli (celková plocha jejich "chalífátu“ nyní činí přes 200 000 kilometrů čtverečních).

Foto: Aktuálně.cz

IS má ve svých řadách i zkušené důstojníky irácké armády z dob vlády Saddáma Husajna, kteří se k islamistům přidali.

Jako u Al-Káidy?

Podle velitelů kurdských jednotek se podařilo přesvědčit k boji proti IS předáky velkého severoiráckého kmene Šammár, což může být pro další vývoj zcela klíčové.

Šammár a další kmeny žijí v oblastech, které nyní ovládá Islámský stát. Jde přitom o stoupence sunnitského islámu, k němuž se hlásí i vedení IS.

Právě severoirácké sunnitské kmeny sehrály naprosto zásadní úlohu v letech 2006 a 2007.

Tehdy se spojily s americkými jednotkami a iráckou armádou, aby společně bojovaly proti radikálům z Al-Káidy, což vedlo k výraznému oslabení pozice teroristické sítě v Iráku.

Později ale šíitská vláda premiéra Núrího Málikího přestala se sunnity spolupracovat a po americkém odchodu z Iráku v roce 2011 islamisté na severu znovu začali sílit. Pomohla jim v  tom mimo jiné i občanská válka v sousední Sýrii.

Islámský stát je přitom pokračovatelem organizace, která kolem roku 2004 vznikla pod názvem Al-Káida v Iráku.

Američané se od počátku náletů v srpnu pokusili sunnitské kmeny jako Šammár nebo Dulajmí přesvědčit ke spolupráci. Bez jejich pomoci se sotva podaří Islámský stát porazit a vytlačit z velkých měst.

"Šammár koordinuje své kroky s pešmergy (kurdskými bojovníky - pozn. red.), plně spolupracujeme," řekl agentuře Reuters představitel kmene Abdalláh Javár.

Irácká armáda a Kurdové rovněž uvádějí, že dobyli několik vesnic východně od Bagdádu a v okolí Kirkúku, kde se nachází velká ropná pole.

"Americké nálety podle mého názory pomohly zastavit další rozmach a postup Islámského státu," uvedl irácký poslanec Muvafák Rubájí, který před několika lety vyjednával o spojenectví vlády, amerických vojáků a severoiráckých kmenů proti Al-Káidě.

V Sýrii je situace podle dostupných zpráv odlišná, protože ozbrojenci Islámského státu - i přes americké nálety - nadále ze tří stran útočí na kurdské město Kobani u hranice s Tureckem.

Turecká vláda chce předložit parlamentu návrh, aby spojenecká letadla mohla útočit na irácké a syrské cíle i z tureckých letišť. Zejména ze základny Incirlik, která kdysi sloužila americkým a britským letounům k monitorování bezletových zón nad severním a jižním Irákem.

Dosud spojenecké letouny startují ze základen v Perském zálivu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy