Důležitý zlom. Do boje s islamisty se zapojil vlivný kmen

Martin Novák Martin Novák
1. 10. 2014 15:10
Příslušníci sunnitského severoiráckého kmene Šammár spolupracují s Kurdy. Bez jejich pozemních sil Islámský stát nepadne.
Kurdští bojovníci u Kirkúku v Iráku.
Kurdští bojovníci u Kirkúku v Iráku. | Foto: Reuters

Bagdád - Kurdové hlásí první výraznější úspěchy v pozemních bojích proti Islámskému státu.

Jejich bojovníci obsadili hraniční přechod Rabía mezi Irákem a Sýrii.

Islámský stát (IS) tak po několika měsících ztratil úplnou kontrolu nad hranicí, kterou vytvořením chalífátu a neustálým přesunem svých sil mezi oběma zeměmi de facto zrušil.

Podle zpráv agentury Reuters Kurdové dobyli přechod po několikahodinové bitvě, na místě zůstalo dvanáct mrtvých islamistů.

Rabía je přechod, který leží na silnici z východosyrského města Dajr az-Zaur do Mosulu, druhého největšího města v Iráku, nyní ovládaného IS.

Američané a jejich spojenci nadále bombardují kolony, stanoviště a sklady zbraní Islámského státu v Iráku i Sýrii. V úterý se do náletů v Iráku poprvé zapojilo i britské letectvo.

Bez nasazení pozemních sil ale nelze předpokládat vytlačení islamistů z rozsáhlého území, které v posledních měsících dobyli (celková plocha jejich "chalífátu“ nyní činí přes 200 000 kilometrů čtverečních).

Foto: Aktuálně.cz

IS má ve svých řadách i zkušené důstojníky irácké armády z dob vlády Saddáma Husajna, kteří se k islamistům přidali.

Jako u Al-Káidy?

Podle velitelů kurdských jednotek se podařilo přesvědčit k boji proti IS předáky velkého severoiráckého kmene Šammár, což může být pro další vývoj zcela klíčové.

Šammár a další kmeny žijí v oblastech, které nyní ovládá Islámský stát. Jde přitom o stoupence sunnitského islámu, k němuž se hlásí i vedení IS.

Právě severoirácké sunnitské kmeny sehrály naprosto zásadní úlohu v letech 2006 a 2007.

Tehdy se spojily s americkými jednotkami a iráckou armádou, aby společně bojovaly proti radikálům z Al-Káidy, což vedlo k výraznému oslabení pozice teroristické sítě v Iráku.

Později ale šíitská vláda premiéra Núrího Málikího přestala se sunnity spolupracovat a po americkém odchodu z Iráku v roce 2011 islamisté na severu znovu začali sílit. Pomohla jim v  tom mimo jiné i občanská válka v sousední Sýrii.

Islámský stát je přitom pokračovatelem organizace, která kolem roku 2004 vznikla pod názvem Al-Káida v Iráku.

Američané se od počátku náletů v srpnu pokusili sunnitské kmeny jako Šammár nebo Dulajmí přesvědčit ke spolupráci. Bez jejich pomoci se sotva podaří Islámský stát porazit a vytlačit z velkých měst.

"Šammár koordinuje své kroky s pešmergy (kurdskými bojovníky - pozn. red.), plně spolupracujeme," řekl agentuře Reuters představitel kmene Abdalláh Javár.

Irácká armáda a Kurdové rovněž uvádějí, že dobyli několik vesnic východně od Bagdádu a v okolí Kirkúku, kde se nachází velká ropná pole.

"Americké nálety podle mého názory pomohly zastavit další rozmach a postup Islámského státu," uvedl irácký poslanec Muvafák Rubájí, který před několika lety vyjednával o spojenectví vlády, amerických vojáků a severoiráckých kmenů proti Al-Káidě.

V Sýrii je situace podle dostupných zpráv odlišná, protože ozbrojenci Islámského státu - i přes americké nálety - nadále ze tří stran útočí na kurdské město Kobani u hranice s Tureckem.

Turecká vláda chce předložit parlamentu návrh, aby spojenecká letadla mohla útočit na irácké a syrské cíle i z tureckých letišť. Zejména ze základny Incirlik, která kdysi sloužila americkým a britským letounům k monitorování bezletových zón nad severním a jižním Irákem.

Dosud spojenecké letouny startují ze základen v Perském zálivu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Hoffenheim smetl Kolín pěti góly, ale zranil se Kadeřábek

Fotbalisté Hoffenheimu v dnešní předehrávce osmého kola německé ligy rozstříleli 5:0 Kolín nad Rýnem. V dresu vítězů kvůli zranění zápas nedohrál český obránce Pavel Kadeřábek.

Devětadvacetiletý reprezentant nejprve rozjel akci, po které v 31. minutě Ihlas Bebou otevřel skóre, vzápětí ale musel střídat. Kadeřábek fauloval Kingsleyho Ehizibuea, jenž mu nepříjemně spadl na pravou nohu.

Bebou poté ve 49. minutě přidal druhý zásah a na 3:0 zvýšil o dvě minuty později Christoph Baumgartner. V závěru debakl dokonali Dennis Geiger a Stefan Posch. Hoffenheim se díky výhře posunul na osmé místo, Kolín je sedmý.

Německá fotbalová liga - 8. kolo:

Hoffenheim - Kolín nad Rýnem 5:0 (31. a 49. Bebou, 51. Baumgartner, 74. Geiger, 87. Posch).

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 7 5 1 1 24:7 16
2. Leverkusen 7 5 1 1 20:7 16
3. Dortmund 7 5 0 2 19:13 15
4. Freiburg 7 4 3 0 11:5 15
5. Wolfsburg 7 4 1 2 9:8 13
6. Union Berlín 7 3 3 1 10:9 12
7. Kolín nad Rýnem 8 3 3 2 13:14 12
8. Hoffenheim 8 3 2 3 17:11 11
9. Lipsko 7 3 1 3 15:7 10
10. Mohuč 7 3 1 3 7:5 10
11. Mönchengladbach 7 3 1 3 9:10 10
12. Stuttgart 7 2 2 3 12:13 8
13. Eintracht Frankfurt 7 1 5 1 8:10 8
14. Hertha Berlín 7 2 0 5 8:20 6
15. Augsburg 7 1 2 4 3:13 5
16. Bielefeld 7 0 4 3 3:10 4
17. Bochum 7 1 1 5 4:16 4
18. Fürth 7 0 1 6 5:19 1
Aktualizováno před 7 hodinami

Další dodavatel energií končí. Po Bohemia Energy oznámili konec i A-PLUS a Kolibřík

Po Bohemia Energy končí v Česku s dodávkami elektřiny a plynu další dodavatelé. V pátek konec dodávek elektřiny a plynu oznámil Kolibřík energie s 28 000 klienty, ve čtvrtek se rozhodla ukončit dodávky plynu firma A-PLUS Energie se 150 odběrnými místy. Vyplývá to z oznámení společností a informací na webu Operátora trhu s elektřinou (OTE). Kolibřík energie dnes oznámila pozbytí možnosti dodávat elektřinu a plyn od úterý 19. října. Dodávky plynu od společnosti A-PLUS se zastaví od pátku 22. října. Zákazníci firem bez energií nezůstanou, dodávky jim zajistí takzvaný dodavatel poslední instance.

Kolibřík energie jako důvod ukončení činnosti uvedla stávající energetickou krizi v Evropě, kterou symbolizuje raketový růst cen. Krize je pro firmu extrémně složitá. "Kolibřík energie byl založen coby komunitní projekt, který preferuje společenskou odpovědnost nad ziskem. Za stávající situace na energetických trzích nejsme schopni zajistit dodávky elektřiny a plynu za sjednaných podmínek," uvedla firma ne webu.

Ve středu oznámila rozhodnutí o ukončení dodávek plynu a elektřiny zákazníkům skupina Bohemia Energy, která je největším uskupením alternativních dodavatelů energií v Česku se zhruba 900 000 odběrných míst.

Zdroj: Ekonomika
Aktualizováno před 8 hodinami

V Libanonu zatkli v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí

V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom v pátek tamní média. Čtvrteční násilí si vyžádalo životy sedmi lidí a desítky zraněných. Dnes se v zemi neotevřely školy, banky ani vládní budovy, držel se smutek a konaly se pohřby obětí.

V části hlavního města, které ve čtvrtek připomínalo válečnou zónu, na bezpečnost dohlíželi vojáci.

Násilnosti v Bejrútu propukly ve čtvrtek při protestu svolaném šíitskými hnutími Hizballáh a Amal, která požadují odvolání soudce Tárika Bitára, jenž vyšetřuje loňskou ničivou explozi v bejrútském přístavu. Výbuch téměř tří tisíc tun špatně uskladněného dusičnanu amonného zabil přes 200 lidí a více než 6000 dalších zranil. Mnozí Libanonci explozi považují za další důsledek nedbalosti a korupce mezi vysokými politiky. Hizballáh a Amal soudce Bitára viní z podjatosti.

Mnozí z účastníků čtvrtečního protestu byli ozbrojeni. Kdo začal střílet, není jasné. Konfrontace nicméně vyústila v několik hodin trvající přestřelky v místě, které bylo za občanské války v letech 1975 až 1990 frontovou linií oddělující muslimské a křesťanské části Bejrútu. Čtvrteční události mnohým konflikt připomněly a představují další ránu pro zemi, která se již několik let potýká s devastující ekonomickou krizí provázenou hyperinflací, rostoucí chudobou a nezaměstnaností i častými výpadky proudu.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Do Maďarska dorazilo 50 českých policistů, kteří budou pomáhat hlídat hranice

Do Budapešti v pátek dorazilo 50 českých policistů, kteří mají pomáhat s ochranou vnější hranice schengenského prostoru na maďarsko-srbské hranici. Informovala o tom tisková agentura MTI. Česká policie na Twitteru upřesnila, že kontingent bude dva měsíce působit v okolí města Szeged.

"Čeští policisté naposledy pomáhali s ostrahou hranice v Maďarsku před šesti lety," poznamenala česká policie na svém twitterovém účtu.

Současné nasazení padesáti českých policistů v Maďarsku schválila na konci září vláda. O možnosti personální pomoci v podobě vojáků či policistů hovořil premiér Andrej Babiš při nedávné návštěvě Maďarska, krátce před českými parlamentními volbami. Náklady na misi činí zhruba 50 milionů korun.

Zástupce maďarského policejního šéfa Zoltán János Kuczik dnes při uvítání českých policistů mluvil o rostoucím migračním tlaku, který označil za "vážnou hrozbu pro Evropu."

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Tělo oběti z německých povodní se našlo v 300 kilometrů vzdáleném nizozemském Rotterdamu

Tělo ženy pohřešované po dramatických záplavách, které zasáhly západ Německa v červenci, bylo nyní nalezeno až v nizozemském přístavním městě Rotterdam, více než 300 kilometrů po proudu řek Ahr a Rýn. Informovala o tom dnes německá policie.

Tělo se našlo už před několika týdny, řekl agentuře AFP policejní mluvčí. Identifikaci oběti podle něj umožnila analýza DNA. Oběť patrně strhla rozvodněná řeka Ahr, která je přítokem Rýna. Jeho proud tělo pravděpodobně donesl až do ústí veletoku do Severního moře v Rotterdamu, který je největším evropským přístavem.

Záplavy v německých spolkových zemích Porýní-Falc a Severní Porýní-Vestfálsko si vyžádaly 182 mrtvých. Dva lidé jsou nadále nezvěstní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy