Islamisté sťali dalšího zajatce, třicetiletého Chorvata

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 12. 8. 2015 14:46
Otec dvou dětí se na nedávném videozáznamu identifikoval jako Tomislav Salopek. Za jeho údajným zabitím stojí ozbrojenci ze skupiny Sinajská provincie, kteří se hlásí k Islámskému státu.

Káhira - Egyptští přívrženci Islámského státu (IS) ve středu oznámili, že zavraždili zadržovaného muže z Chorvatska. Na internetu se objevila i fotografie zobrazující tělo s useknutou hlavou.

Třicetiletý otec dvou dětí, který se na nedávném videozáznamu identifikoval jako Tomislav Salopek, v Egyptě pracoval pro francouzskou ropnou společnost. Radikálové ho unesli 22. července.

Egyptské a chorvatské úřady informace o jeho smrti prověřují. "Tuto zprávu jsme viděli na internetu, nyní ji prověřujeme. "Pokud se nám potvrdí, že je skutečně pravdivá, budeme o tom média informovat," řekl podle agentury Reuters mluvčí egyptského ministerstva vnitra.

Islamisté už předem pohrozili, že pokud Egypt z vězení nepropustí "blíže nespecifikované" muslimské ženy, Salopka do dvou dnů zabijí, připomněl The Independent.

Agentura AP napsala, že u zveřejněného snímku Chorvata je text, že byl zabit "kvůli účasti jeho země ve válce proti Islámskému státu".

Za údajným zabitím rukojmího stojí ozbrojenci ze skupiny Sinajská provincie. Pod tímto názvem se skrývá skupina Ansar Bajt al-Makdis, která působí na Sinajském poloostrově již řadu let. Nedávno se ale přihlásila k organizaci Islámský stát, jež za uplynulý rok obsadila rozsáhlá území v Iráku a Sýrii, a změnila si jméno, připomněla ČTK.

 

Právě se děje

před 22 minutami

"Zlej Kája" se kvalifikoval na mistrovství světa

Český profesionální šipkař Karel Sedláček, přezdívaný "Zlej Kája", si v prosinci zahraje na mistrovství světa.

V posledním kvalifikačním turnaji vyřadil postupně tři soupeře a na elitním dostaveníčku si zahází podruhé v kariéře. Rowbyho-Johna Rodrigueze smetl výsledkem 6:0, Nizozemce Benita van de Pase 6:2 a Nizozemce Jana Dekkera 7:2. 

Mistrovství světa se koná od 15. prosince v londýnském Alexandra Palace. 

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy