Islamisté nabízejí sexuální otrokyně, dítě stojí 4000 korun

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
12. 8. 2015 10:56
Čím mladší "zboží", tím větší výdělek. Prodej zajatkyň slouží jako lákadlo, odměna i coby zdroj financí.
Jezídské ženy na útěku. Snímek z loňského roku.
Jezídské ženy na útěku. Snímek z loňského roku. | Foto: Reuters

Rakka - Čtyři tisíce korun za dítě do devíti let věku, tisícovku za ženu více jak čtyřikrát starší.

Přibližně tolik si v přepočtu účtuje Islámský stát (IS) za děti a zajatkyně, které mu padly do rukou. Mnohé z žen končí jako sexuální otrokyně.

Platí přitom pravidlo, že čím mladší "zboží", tím větší výdělek. Prodávají se už batolata od jednoho roku věku - kupcům z vlastních řad i bohatým obyvatelům stojícím vně organizace.

"Prostřednictvím zotročování a nucených sňatků využívají své oběti jako lákadlo pro rekrutování, odměnu pro bojovníky IS nebo pro získávání finančních prostředků," ohodnotila nedávno situaci zvláštní velvyslankyně OSN pro sexuální násilí v konfliktech Zainab Bangurová ve společném prohlášení s kanadským ministrem zahraničí Robem Nicholsonem.

Ženy, které se nepodvolí, mohou skončit u popravčího - stejně jako minulý týden v iráckém Mosulu skoro dvě desítky žen, které se vzepřely "sexuálnímu džihádu" a odmítly sex s radikály.

Nejprve vybírají vůdci, nakonec řadoví bojovníci

"Ceník" přiložený k pamfletu IS šíří už několik měsíců. Letos v dubnu se jeho kopie dostala do rukou i Bangurové, která posléze potvrdila jeho pravost.

"Jedna dívka může být prodána a koupena i pěti nebo šesti muži. Někdy ozbrojenci ty dívky prodávají zpět jejich rodinám za výkupné ve výši tisíců dolarů," uvedla velvyslankyně před dvěma týdny v New Yorku s tím, že se "s dívkami obchoduje, jako by to byly barely s benzinem". Kategorie od 1 do 9 let věku navíc zahrnuje nejen děvčata, ale i chlapce.

Agentura Bloomberg popisuje, jak takový obchod s "bílým masem" vypadá. Mezi zajatkyněmi si nejprve své "favoritky“ vyberou vůdci ozbrojenců. Pak přijdou na řadu bohatí lidé z okolí stojící klidně i vně organizace, kteří nabízejí i tisíce dolarů. Zbylá děvčata jsou pak podle zveřejněných cen nabídnuta řadovým ozbrojencům IS.

Děti do devíti let jsou oceněny v přepočtu na 165 dolarů, teenagerky na 124 dolarů.

Od 20 let věku cena žen klesá. Okolo 80 dolarů je za zajatkyně do 30 let, okolo 60 dolarů za ty do čtyřicítky. Starší ženy jsou prodávány za cenu okolo 40 dolarů.

Na mušku si IS s oblibou bere například jezídky nebo křesťanky. Stovky jezídských žen islamisté zajali v loňském roce během útoku na severoiráckou provincii Sindžár.

IS svou brutalitou vyniká

Zvěrstva IS podle Bangurové v tomto ohledu nemají v podstatě konkurenci. Chybí proto zkušenosti, jak proti radikálům v tomto směru zakročit.

"Rozsah brutality, kterou nastolil ISIL, vyniká dokonce i v tomto kontextu. Tato skupina se dopouští rozsáhlého a systematického znásilňování a dalších forem sexuálního násilí, které používá coby nástroj a taktiku, jak terorizovat obyvatelstvo, vyhánět lidi z jejich domovů a ničit komunity,“ uvedli ve svém červencovém otevřeném dopisu Bangurová s Nicholsonem.

Islamisté jsou v obchodování se ženami velice systematičtí. Mají pravidla, jak se k zajatým ženám chovat, a podle informací OSN disponují i "úřadem", který prodej žen a ujednání "manželství" organizuje.

Některé raději volí smrt

Organizace Amnesty International už na konci loňského roku informovala, že řada ze zajatých jezídských dívek byla prodána, darována nebo nuceně provdána. "Mnohé z těch, které jsou drženy jako sexuální otrokyně, jsou děti - děvčata ve věku 14 a 15 let, nebo dokonce ještě mladší. Bojovníci IS používají znásilňování jako zbraň v útocích, které představují válečné zločiny a zločiny proti lidskosti," uvedla Donatella Rovera z AI.

Některé z dívek přitom podle ochránců lidských práv svůj nový osud neunesou a raději spáchají sebevraždu. "Jednoho dne jsme dostali oblečení, které vypadalo jako taneční kostým. Bylo nám řečeno, že se máme vykoupat a obléknout si to. Jilan v koupelně spáchala sebevraždu. Podřezala si zápěstí a oběsila se," vypověděla AI jedna z tehdejších spoluvězenkyň 19leté Jilan.

"Byla moc krásná. Myslím si, že věděla, že si ji odvede nějaký muž. Proto se zabila."

Sexuální násilí ze strany vojáků a dalších ozbrojenců není obecně novou praktikou. Stačí připomenout například zprávy z jugoslávského konfliktu v 90. letech.

 

Právě se děje

Další zprávy