reklama
 
 

Další brutální vražda: Islámský stát sťal Brita Hainese

Aktualizováno 14. 9. 2014 13:34
Teroristé zveřejnili smrt Davida Hainese na internetu, britský premiér David Cameron čin označil za "čiré zlo".

Damašek - Příslušníci organizace Islámský stát (IS) zveřejnili na internetu video, na němž je zachyceno stětí britského humanitárního pracovníka Davida Hainese.

Jde již o třetího západního rukojmího IS, jehož stihl stejný osud.

Profil Davida Hainese

 • Čtyřiačtyřicetiletý rodák z anglického Holdernesssu vyrůstal ve Skotsku, kde dodnes žijí jeho rodiče. Do školy chodil v Perthu.
 • Jeho prvním zaměstnavatelem byla britská poštovní společnost Royal Mail. Do roku 1999 sloužil dvanáct let v britském Královském letectvu a dobře tak znal krizové oblasti. Mimo jiné byl nasazen jako člen mise OSN během války na Balkáně. Po odchodu do civilu se věnoval pomoci potřebným.
 • Nejprve se jako pracovník německé humanitární organizace Arbeiter Samariter Bund (ASB) v letech 1999 až 2004 podílel na obnově zničených oblastí v Chorvatsku. K jihovýchodní Evropě měl i osobní vazby - podruhé se totiž v roce 2010 oženil s Chorvatkou z města Sisak, kde v poslední době také bydlel.
 • Haines měl z druhého manželství nyní čtyřletou dceru. Z prvního manželství měl starší dceru Bethany.
 • V roce 2011 se Haines připojil k charitativní organizaci Handicap International a odjel do Libye, kde pomáhal invalidům. Předloni působil jako pozorovatel v Jižním Súdánu. Loni se rozhodl jako čerstvý spolupracovník francouzské humanitární organizace ACTED odjet do Sýrie.
 • Zajat byl v březnu 2013, deset dní po svém příjezdu do Sýrie, poblíž uprchlického tábora na severu země spolu s jedním spolupracovníkem, kterého věznitelé před několika měsíci propustili.

Extremisté z IS už dřív pohrozili, že Haines bude po dvou amerických novinářích - Jamesi Foleym a Stevenu Sotloffovi - další obětí, pokud Spojené státy neukončí nálety namířené proti Islámskému státu.

Existenci videozáznamu s předpokládaným Hainesovým stětím potvrdilo britské ministerstvo zahraničí, které již také také potvrdilo pravost nahrávky.

Sám Haines na nahrávce říká, že za jeho smrt nese odpovědnost premiér Cameron. "Vstoupil jste dobrovolně do koalice s USA proti Islámskému státu, přesně jako váš předchůdce Tony Blair. Pokračujete v trendu britských ministerských předsedů, kteří nedokážou najít odvahu vzepřít se Američanům. Bohužel jsme to my, britská veřejnost, kdo nakonec platí za sobecká rozhodnutí našeho parlamentu," konstatuje Haines.

Britský premiér označil zavraždění Hainese za "čiré zlo" a prohlásil, že jeho vláda udělá "vše, co je v jejích silách, aby vrahy dopadla". "Je to ohavná, děsivá vražda nevinného humanitární pracovníka. Soucítím s rodinou Davida Hainese, který projevil mimořádnou odvahu a sílu v této tvrdé zkoušce," uvedl premiér v prohlášení. Cameron na neděli svolal mimořádnou schůzku šéfů armády a bezpečnostních složek.

Obama: Stojíme při Británii

Americký prezident Barack Obama ostře odsoudil "barbarskou vraždu" Hainese a slíbil, že USA budou spolupracovat s Británií a dalšími státy, aby byli vrazi postaveni před soud a aby byla zničena hrozba, kterou představují islamisté pro lidi na celém světě. "Spojené státy stojí po boku Británie," zdůraznil Obama.

Podle americké stanice NBC Haines v minulosti spolupracoval s několika humanitárními organizacemi. Byl zajat loni v březnu Sýrii s jedním spolupracovníkem, kterého věznitelé před několika měsíci propustili.

Haines byl otcem dvou dětí, pracoval pro francouzskou humanitární organizaci Acted. Působil dříve také v Libyi a Súdánu. Z minulosti prý měl armádní zkušenost a znal dobře nebezpečné oblasti.

Předpokládaný vrah Hainese je podle prvního hodnocení analytiků týž muž, který se objevil s nožem v ruce na videích s Foleym a Sotloffem. Tentokrát se vrah s britským přízvukem zmiňuje i o amerických náletech na pozice radikálů kolem přehrady u města Hadísa v západním Iráku, jež USA zahájily 7. září. To naznačuje, že Haines byl zabit v průběhu uplynulého týdne.

Na konci nahrávky je ukázán další rukojmí, který má být zabit, pokud britská vláda bude dál podporovat boj proti Islámskému státu. Zmíněný muž byl identifikován jako Alan Henning, rovněž britský státní příslušník a humanitární pracovník zajatý při své práci v Sýrii.

Americký prezident Barack Obama tento týden oznámil, že nálety proti Islámskému státu rozšíří z Iráku také do Sýrie. IS ovládá severozápad Iráku a východ Sýrie.

14. 9. 2014 0:40

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama