Islamisté unesli 230 lidí, včetně desítek křesťanských rodin

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 8. 2015 11:28
Z města Karajtín v syrské provincii Homs byly hlášeny těžké boje. Podle ochránců lidských práv tam Islámský stát unesl asi 230 lidí. Některé z nich radikálové chytili v karajtínském kostele.
Sýrie. Ilustrační foto.
Sýrie. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Damašek - Radikálové z organizace Islámský stát (IS) unesli v syrské provincii Homs 230 lidí, mezi nimiž jsou desítky křesťanů.

V pátek to oznámili ochránci lidských práv, kteří situaci monitorují z Londýna.

Únos souvisí s boji o město Karajtín, které IS dobyl po těžkých bojích se syrskými vojáky. Město leží v pouštní oáze jižně od provinčního střediska Homs. Je poblíž silnice spojující historickou Palmýru s pohořím na syrské hranici s Libanonem.

Ve městě spolu žijí muslimové i křesťané

Z Karajtínu byly několik dní hlášeny těžké boje. IS údajně v noci na pátek unesl 230 lidí, mezi nimiž jsou desítky křesťanských rodin. Některé z nich radikálové chytili v karajtínském kostele.

Karajtín má 40 000 obyvatel, z nichž část vyznává sunnitský islám a část křesťanství. Podle ochránců lidských práv získal IS obsazením tohoto místa pod kontrolu trasu, jíž může přepravovat své lidi a materiál ze západu do Palmýry, kterou drží od května.

IS je pod tlakem na severu Sýrie, kde proti němu bojuje zahraniční kolice. USA ve středu zahájily útoky bezpilotních letadel na cíle IS vedené ze základen v Turecku. Ankara tvrdí, že se její armáda do operací v nejbližší době zapojí.

 

Právě se děje

Další zprávy