Islamisté unesli 230 lidí, včetně desítek křesťanských rodin

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 8. 2015 11:28
Z města Karajtín v syrské provincii Homs byly hlášeny těžké boje. Podle ochránců lidských práv tam Islámský stát unesl asi 230 lidí. Některé z nich radikálové chytili v karajtínském kostele.
Sýrie. Ilustrační foto.
Sýrie. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Damašek - Radikálové z organizace Islámský stát (IS) unesli v syrské provincii Homs 230 lidí, mezi nimiž jsou desítky křesťanů.

V pátek to oznámili ochránci lidských práv, kteří situaci monitorují z Londýna.

Únos souvisí s boji o město Karajtín, které IS dobyl po těžkých bojích se syrskými vojáky. Město leží v pouštní oáze jižně od provinčního střediska Homs. Je poblíž silnice spojující historickou Palmýru s pohořím na syrské hranici s Libanonem.

Ve městě spolu žijí muslimové i křesťané

Z Karajtínu byly několik dní hlášeny těžké boje. IS údajně v noci na pátek unesl 230 lidí, mezi nimiž jsou desítky křesťanských rodin. Některé z nich radikálové chytili v karajtínském kostele.

Karajtín má 40 000 obyvatel, z nichž část vyznává sunnitský islám a část křesťanství. Podle ochránců lidských práv získal IS obsazením tohoto místa pod kontrolu trasu, jíž může přepravovat své lidi a materiál ze západu do Palmýry, kterou drží od května.

IS je pod tlakem na severu Sýrie, kde proti němu bojuje zahraniční kolice. USA ve středu zahájily útoky bezpilotních letadel na cíle IS vedené ze základen v Turecku. Ankara tvrdí, že se její armáda do operací v nejbližší době zapojí.

 

Právě se děje

před 16 minutami

ČSÚ: Důvěra v ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla

Důvěra v českou ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se snížil proti prosinci o 1,3 bodu na 87,3 bodu. Klesla důvěra u podnikatelů, ještě výrazněji se snížila u spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

"Začátek roku se nesl ve znamení poklesu důvěry ve všech sledovaných odvětvích ekonomiky. Podnikatelé napříč odvětvími negativně hodnotí svoji ekonomickou situaci nebo stávající poptávku," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. "Již tak velké obavy spotřebitelů ze zvýšení nezaměstnanosti dále rostly, ruku v ruce s obavami ze zhoršení celkové ekonomické situace," dodal.

Indikátor důvěry podnikatelů se proti prosinci snížil o 0,7 bodu na 87,1 bodu, u spotřebitelů klesl o 3,5 bodu na 88,5 bodu. Údaje za prosinec se změnily spolu s tím, jak ČSÚ v lednu čísla pravidelně přepočítává.

Zdroj: ČTK
Další zprávy