IS zveřejnil video v němčině, vyhrožuje v něm Merkelové

ČTK ČTK
5. 8. 2015 19:58
Na záznamu extremista Mohamed Mahmoud vybízí muslimy v Německu a Rakousku, aby se připojili k bojovníkům na Blízkém východě, nebo útočili ve svých domovských zemích.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Berlín - Radikální hnutí Islámský stát (IS) zveřejnilo videonahrávku, na níž vyhrožuje německé kancléřce Angele Merkelové.

Jak upozorňují německá média, jde o první propagandistické video radikálních islamistů, které je výhradně v němčině.

Ve zhruba pět a půl minuty trvajícím záznamu nabádá z Vídně pocházející extremista Mohamed Mahmoud muslimy v Německu a Rakousku, aby se buď přidali k bojovníkům IS přímo na Blízkém východě, nebo útočili ve svých domovských zemích.

"Nepotřebuješ k tomu moc. Vezmi si velký nůž a podřízni každého nevěřícího," vyzývá Mahmoud.

O německé kancléřce Merkelové mluví jako o "špinavé čubě" a vzkazuje jí, že se IS "pomstí za krev, kterou kvůli Němcům prolili muslimové v Afghánistánu" nebo za to, že Německo dodává zbraně kurdským bojovníkům válčícím s Islámským státem.

Muž na videu byl vězněn kvůli podpoře Al-Káidy

Internetový portál deníku Die Welt na svých internetových stránkách píše, že 30letý Mohamed Mahmoud v minulosti strávil čtyři roky ve vězení v Rakousku kvůli podpoře teroristické organizace Al-Káida.

Předloni byl zatčen v Turecku během cesty do Sýrie, dostal se však znovu na svobodu.

Na nové videonahrávce, kterou německá média nezveřejnila, je také vidět, jak z několikametrové vzdálenosti zastřelí muže s rukama spoutanýma za zády.

Ve videu se ke slovu dostává i Němec, který rovněž zabije bezbranného zajatce a který tvrdí, že "džihád (svatá válka) je pro nás jako dovolená. Jsme na jednom z nejhezčích míst v Sýrii," říká a za ním je vidět starověké město Palmýra, které před začátkem současné války v Sýrii patřilo k nejoblíbenějším cílům milovníků architektonických památek.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy