Abuja - Nigerijská islamistická skupina Boko Haram dnes údajně ovládla další klíčové město na severovýchodě země.
Dál tak pokračuje v dobývání území na severu Nigérie, a to po vzoru extremistů z organizace Islámský stát, kteří na severu Sýrie a Iráku vyhlásili chalífát. Informoval o tom zpravodajský web BBC.
Město Banki, které povstalci obsadili, leží na hranici s Kamerunem. Vládní vojsko se údajně z okolí města stáhlo.
Na severovýchodě Nigérie se teď podle BBC začal šířit strach, že islamisté chystají velkou ofenzivu, při níž budou chtít ovládnout Maiduguri, milionovou metropoli státu Borno. V současnosti kontrolují už většinu jižního a východního okolí města.
Boko Haram hrozí scénářem z Blízkého východu
Minulý měsíc vyhlásil šéf islamistů Abubakar Shekau na dobytých územích chalífát. Inspiroval se přitom u organizace Islámský stát, která ovládá rozsáhlá území v Iráku a Sýrii.
"Pokud padne Maiduguri, bude to symbolické a strategické vítězství," varovali v nové zprávě experti z organizace Nigeria Security Network (NSN).
Dobytím města by islamisté prý získali kontrolu nejen nad samotným státem Borno, ale údajně by mohli ovládnout také části státu Adamawa a Yobe a dokonce i sever sousedního Kamerunu. To by prý v důsledku mohlo vést k podobnému scénáři jako v případě Iráku a Sýrie.
Jsou vyzbrojeni lépe než armáda
Už před dvěma dny dobyli islamisté město Bama. Podle očitých svědků zůstávají dodnes na ulicích ležet desítky mrtvých. Radikálové prý zakázali příbuzným své blízké pohřbít. V důsledku bojů o město uprchlo ze svých domovů podle vlády asi 26 tisíc lidí.
Ve středu se v nigerijské metropoli Abuji sešli zástupci Nigérie, Kamerunu, Čadu, Beninu a Nigeru, aby koordinovali postup boje proti milicím Boko Haram. Po skončení schůzky vyzvali mezinárodní společenství, aby pomohlo zastavit dodávky zbraní extremistům. Ti jsou prý totiž často lépe vyzbrojení než vojáci nigerijské armády, která proti nim bojuje.
Členové hnutí Boko Haram rozpoutali v poslední době nevídanou vlnu násilí. Jen za letošní rok zabili při zhruba stovce teroristických útoků více než tři tisíce lidí. Na svědomí mají také únos více než 250 dívek ze střední školy v Chiboku, o jejichž osudu stále není nic známo.