Bagdád - Radikálové ze skupiny Islámský stát, dříve známé jako Islámský stát v Sýrii a Levantě, drží v obklíčení na vrcholku hory v severním Iráku až 40 000 lidí, povětšinou příslušníků minoritní sekty jezídů.
Uprchlíci jsou odříznuti od civilizace a úřady bijí na poplach. Jejich situace je kritická - mají nedostatek vody i jídla.
S extremisty už dva měsíce bojují kurdské ozbrojené síly, které oblast chrání.
Povstalci z ISIL ničí starobylé svatyně a místní - pod výhrůžkami zabití - nutí, aby konvertovali k islámu, napsal list The Washington Post.
Minulý týden Kurdové začali ztrácet území v okolí hory Sindžhár, kterou převážně obývají právě členové sekty jezídů. Desítky tisíc z nich se ze strachu před islamisty, ideologicky blízkými Al-Káidě, uchýlily na vrcholek hory.
Děti leží na zemi a umírají
"Už přichází pomoc?" ptá se po telefonu jeden třiadvacetiletý Šiháb Balki. Je jedním z mála, jemuž se ještě mobil nevybil. Říká, že kvůli katastrofálním podmínkám zemřelo už minimálně 17 dětí.
"Jsem tady se starší paní a dítětem, které polehává na zemi. Nejsou mrtví, ale bojíme se, že umírají," líčí.
Irácká armáda se snaží uprchlíky zásobovat ze vzduchu, jejich úsilí je ale často marné.
Dřevěné bedny s láhvemi s vodou se mnohdy rozbijí o ostrá skaliska.
Na speciální dodávky navíc nedosáhnou zdaleka všichni. Irácké léto je horké a lidí, kteří zoufale potřebují vodu, je příliš.
Zástupce jezídů v bagdádském parlamentu Hadži Ghandúr varuje, že situace je velmi vážná. "Letecké dodávky pokryjí asi polovinu potřeb. Mnoho z nich navíc dopadne do oblasti kontrolované Islámským státem," vysvětluje.
Proč nepomáhá Západ?
K zoufalé situaci se vyjádřila i OSN. Podle ní musí irácká vláda zajistit další dodávky potravin a akci koordinovat s místními orgány na severu Iráku.
Ministr zahraničí autonomního státu Kurdistán ale tvrdí, že Bagdád není schopen krizi vyřešit, a volá po mezinárodní pomoci.
"Není čas na technickou pomoc. Musí se okamžitě zasáhnout. Umírají děti," varuje Faláh Mustafa Bakír.
"Poohlížíme se po Spojených státech, po NATO. Západ je vyzbrojený po celém světě, tak proč ne tady, kde operují teroristé? Nerozumíme tomu."
Extremisté z Islámského státu bojují s Kurdy o oblasti na severu Iráku od června. Jejich cílem je založení chalífátu, který chtějí spravovat podle islámského práva šaría.
Radikálové už ovládli například město Mosul. Před několika dny vybojovali i několik menších měst, ropná pole a dokonce rafinérii. Vyhrožují také, že potáhnou na iráckou metropoli Bagdád.
Na severu Iráku žije odhadem půl milionu členů sekty jezídů. Podle úřadů v bojích minulý týden přišlo o život asi 500 z nich. Specifická víra této převážně kurdské menšiny obsahuje prvky islámu, křesťanství, judaismu i dalších náboženských proudů.