Iráčtí radikálové dobyli další města, ropné pole a rafinerii

ČTK ČTK
3. 8. 2014 14:38
Jedná se o první velké vítězství islamistů nad kurdskými jednotkami pešmergů. Tisíce lidí se daly na útěk.
Mosul
Mosul | Foto: Reuters

Bagdád - Sunnitští extremisté po bitvě s kurdskými silami na severu Iráku ovládli několik menších měst, ropné pole a rafinerii.

S odvoláním na svědky o tom informovala agentura Reuters.

V důsledku bojů se v oblasti na sever od města Mosulu prý daly na útěk směrem ke Kurdy ovládané autonomní oblasti tisíce lidí. Jedná se o první velké vítězství islamistů nad kurdskými jednotkami pešmergů.

Bojovníci z radikální organizace, která si říká Islámský stát (dříve Islámský stát v Sýrii a Levantě, ISIL), na svých internetových stránkách informovali, že zabili řadu kurdských bojovníků a ovládli město Zumár a 12 vesnic. Podle svědků také varovali obyvatele okolních vesnic, aby odešli z domovů. To může znamenat, že plánují další útok.

Později islamisté oznámili, že kromě Zumáru ovládli také město Sindžár nedaleko syrské hranice, jehož okolí obývají především příslušníci kurdské náboženské menšiny jezídů. Islamisté na svém území zavádějí přísnou formu islámu, příslušníky jiných náboženství nutí pod hrozbou smrti konvertovat.

Například z Mosulu, který IS ovládl na počátku června, už prý uprchla většina křesťanských obyvatel. Pod kontrolu prý extremisti v neděli dostali také přístup ke strategické Mosulské přehradě na řece Tigris.

Kromě získaného ropného pole kontrolují radikálové z Islámského státu i několik dalších, díky čemuž získávají peníze na své operace. Vyhrožují, že poté, co v minulých týdnech ovládli rozsáhlé oblasti na severu a západě Iráku, potáhnou i na hlavní město Bagdád. Jejich postup se zatím zastavil severně od Sámarry ležící asi sto kilometrů na sever od Bagdádu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy