Iráčtí radikálové dobyli další města, ropné pole a rafinerii

ČTK ČTK
3. 8. 2014 14:38
Jedná se o první velké vítězství islamistů nad kurdskými jednotkami pešmergů. Tisíce lidí se daly na útěk.
Mosul
Mosul | Foto: Reuters

Bagdád - Sunnitští extremisté po bitvě s kurdskými silami na severu Iráku ovládli několik menších měst, ropné pole a rafinerii.

S odvoláním na svědky o tom informovala agentura Reuters.

V důsledku bojů se v oblasti na sever od města Mosulu prý daly na útěk směrem ke Kurdy ovládané autonomní oblasti tisíce lidí. Jedná se o první velké vítězství islamistů nad kurdskými jednotkami pešmergů.

Bojovníci z radikální organizace, která si říká Islámský stát (dříve Islámský stát v Sýrii a Levantě, ISIL), na svých internetových stránkách informovali, že zabili řadu kurdských bojovníků a ovládli město Zumár a 12 vesnic. Podle svědků také varovali obyvatele okolních vesnic, aby odešli z domovů. To může znamenat, že plánují další útok.

Později islamisté oznámili, že kromě Zumáru ovládli také město Sindžár nedaleko syrské hranice, jehož okolí obývají především příslušníci kurdské náboženské menšiny jezídů. Islamisté na svém území zavádějí přísnou formu islámu, příslušníky jiných náboženství nutí pod hrozbou smrti konvertovat.

Například z Mosulu, který IS ovládl na počátku června, už prý uprchla většina křesťanských obyvatel. Pod kontrolu prý extremisti v neděli dostali také přístup ke strategické Mosulské přehradě na řece Tigris.

Kromě získaného ropného pole kontrolují radikálové z Islámského státu i několik dalších, díky čemuž získávají peníze na své operace. Vyhrožují, že poté, co v minulých týdnech ovládli rozsáhlé oblasti na severu a západě Iráku, potáhnou i na hlavní město Bagdád. Jejich postup se zatím zastavil severně od Sámarry ležící asi sto kilometrů na sever od Bagdádu.

 

Právě se děje

před 4 minutami

V Praze se srazil osobní vlak s rychlíkem. Několik vagonů je vykolejených. Stalo se to v místě, kde byl omezen provoz kvůli srážce vlaku s člověkem

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Státy EU by mohly čerpat první peníze ze záchranného balíčku v září

Země Evropské unie by na konci prázdnin mohly začít těžit ze dvou částí společného balíčku krizové pomoci schváleného v reakci na koronavirový útlum ekonomik. První členské státy by během dvou měsíců mohly získat půjčky v rámci unijní podpory krátkodobých pracovních míst stejně jako záruky pro podniky v problémech. Po pátečním jednání ministrů financí unijních zemí to prohlásil místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Evropské společenství na jaře schválilo první sérii záchranných stimulů, mezi něž patří vedle využití fondu ESM určeného pro eurozónu také až 100 miliard eur (2,65 bilionu Kć) půjček od EK na podporu kurzarbeitu a 200 miliard eur záruk od Evropské investiční banky pro podniky zasažené výpadkem. Ministři tento pátek debatovali o postupu zavádění této pomoci.

Pokud státy rychle dokončí administrativní proces, "první půjčky by do členských zemí mohly doputovat po prázdninách," řekl Dombrovskis. Které země budou z fondu čerpat jako první, člen EK nespecifikoval. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lucemburský premiér kritizuje výroky polského prezidenta o LGBT komunitě

Lucemburský premiér Xavier Bettel, který žije v homosexuálním manželském svazku, ostře kritizoval předvolební kampaň polského prezidenta Andrzeje Dudy namířenou proti komunitě lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT), o níž hovořil jako o nebezpečné ideologii. Bettel podle německého magazínu Der Spiegel řekl, že na tato vyjádření nezapomene.

Konzervativec Duda se v neděli utká v druhém kole prezidentských voleb s liberálním varšavským starostou Rafalem Trzaskowským. Očekává se těsný souboj. Kampaň stávajícího prezidenta Dudy vyvolává vášně kvůli kontroverzním vyjádřením na adresu LGBT. Jejich práva nedávno označil za ideologii horší než komunismus a v pondělí formálně navrhl ústavní dodatek, jenž by zakázal adopci dětí dvojicemi stejného pohlaví.

"Člověk zřejmě v předvolebních kampaních někdy říká věci, které by říkat neměl," cituje Bettela Der Spiegel. "Já je nezapomenu," ujistil šéf lucemburské vlády.

Bettel vstoupil do manželského svazku se svým partnerem v roce 2015, rok poté, co v převážně římskokatolickém Lucembursku byly tyto sňatky povoleny.
"Byl jsem docela překvapen tím, co pan Duda řekl," pokračoval Bettel v kritice hlavy polského státu. "Několikrát jsem se s ním setkal a on mě dokonce pozval do Polska spolu s mým manželem," tvrdí Bettel.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy