Iráčtí radikálové dobyli další města, ropné pole a rafinerii

ČTK ČTK
3. 8. 2014 14:38
Jedná se o první velké vítězství islamistů nad kurdskými jednotkami pešmergů. Tisíce lidí se daly na útěk.
Mosul
Mosul | Foto: Reuters

Bagdád - Sunnitští extremisté po bitvě s kurdskými silami na severu Iráku ovládli několik menších měst, ropné pole a rafinerii.

S odvoláním na svědky o tom informovala agentura Reuters.

V důsledku bojů se v oblasti na sever od města Mosulu prý daly na útěk směrem ke Kurdy ovládané autonomní oblasti tisíce lidí. Jedná se o první velké vítězství islamistů nad kurdskými jednotkami pešmergů.

Bojovníci z radikální organizace, která si říká Islámský stát (dříve Islámský stát v Sýrii a Levantě, ISIL), na svých internetových stránkách informovali, že zabili řadu kurdských bojovníků a ovládli město Zumár a 12 vesnic. Podle svědků také varovali obyvatele okolních vesnic, aby odešli z domovů. To může znamenat, že plánují další útok.

Později islamisté oznámili, že kromě Zumáru ovládli také město Sindžár nedaleko syrské hranice, jehož okolí obývají především příslušníci kurdské náboženské menšiny jezídů. Islamisté na svém území zavádějí přísnou formu islámu, příslušníky jiných náboženství nutí pod hrozbou smrti konvertovat.

Například z Mosulu, který IS ovládl na počátku června, už prý uprchla většina křesťanských obyvatel. Pod kontrolu prý extremisti v neděli dostali také přístup ke strategické Mosulské přehradě na řece Tigris.

Kromě získaného ropného pole kontrolují radikálové z Islámského státu i několik dalších, díky čemuž získávají peníze na své operace. Vyhrožují, že poté, co v minulých týdnech ovládli rozsáhlé oblasti na severu a západě Iráku, potáhnou i na hlavní město Bagdád. Jejich postup se zatím zastavil severně od Sámarry ležící asi sto kilometrů na sever od Bagdádu.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy