Islamisté invazi Západu potřebují. Zabili už příliš muslimů

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
30. 10. 2014 5:30
Exkluzivní rozhovor s mezinárodně uznávaným expertem na terorismus a vyjednávání s únosci Adamem Dolnikem.
Maskovaný bojovník Islámského státu.
Maskovaný bojovník Islámského státu. | Foto: Reuters

Praha - Džihádisté z Islámského státu (IS) šokovali svět, když koncem srpna podřezali amerického novináře Jamese Foleyho a na internetu zveřejnili videozáznam. Od té doby stejným způsobem zachytili vraždy nejméně tří dalších lidí ze Západu.

Podle Adama Dolnika - mezinárodně uznávaného experta na terorismus a vyjednávání s únosci - si tak islamisté chtějí vynutit západní intervenci.

První část rozhovoru s Adamem Dolnikem čtěte ZDE.

Záběr z videonahrávky, na níž džihádisté z Islámského státu popravili amerického novináře Jamese Foleyho.
Záběr z videonahrávky, na níž džihádisté z Islámského státu popravili amerického novináře Jamese Foleyho. | Foto: Reuters

Islámský stát teď totiž v Iráku a Sýrii zabíjí vlastně jen muslimy, což se dříve nebo později otočí proti němu. Bojovat proti cizincům by pro islamisty bylo lepší. "Případná pozemní invaze by se jim velmi hodila, právě o to popravováním rukojmích na videu usilují," vysvětlil Dolnik v exkluzivním rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Aktuálně.cz Islámský stát zveřejnil několik záznamů, na nichž podřezává západní rukojmí. Proč to dělá? Má vůbec zájem o nějaké výkupné?

Adam Dolnik: Islámský stát nemá zájem rukojmí propustit. V případě Jima Foleyho a Stevena Sotloffa nepředložili opravdové požadavky k jednání, šlo jen o ospravedlnění vraždy na videu.

A.cz: Nemluvilo se o 100 milionech eur?

Požadavek 100 milionů eur je úplně mimo trend výkupných v daném kontextu.

Adam Dolnik

Výzkumný profesor na University of Wollongong v Austrálii. Specializuje se na terorismus a vyjednávání s únosci.

Navštívil mj. konfliktní zóny v Afghánistánu, Pákistánu, Súdánu, jižních Filipínách, Kolumbii či na Kavkaze.

Poskytuje výcvik a přednáší pro řadu institucí po celém světě – zvláště pro bezpečnostní složky. Dříve pracoval v Mezinárodním středisku výzkumu politického násilí a terorismu v Singapuru, jako výzkumník v oblasti zbraní hromadného ničení ve spojitosti s terorismem na Institutu mezinárodních studií v Monterey v Kalifornii či na odboru prevence terorismu při OSN ve Vídni.

Existují určité orientační standardy, podle kterých každý byznys únosů za výkupné funguje. Když někdo od začátku požaduje několikanásobně vyšší výkupné než za ostatní rukojmí ve stejném kontextu, většinou to znamená, že opravdovým cílem nejsou peníze.

Čekání na protivníka

A.cz: Jak vědí, kolik peněz mají požadovat?

Vědí, že z požadované částky většinou dostanou v průměru sedm nebo osm procent.

Obě strany vědí, jak to funguje. Když mají únosci zájem o peníze, tak se k výsledku postupně dostanou.

Tím, že to u Foleyho vystřelili tak vysoko, se jednoduše snažili mít důvod zabít ho na kameře. Ten důvod je jednoznačný - jednak peníze nepotřebují, hlavně se ale snaží vynutit si západní intervenci.

A.cz: V Sýrii a Iráku ale neútočí primárně na lidi ze Západu. Jsou proti tamnímu obyvatelstvu.

Současné potíže Islámského státu spočívají právě v tom, že nominálně sice hájí zájmy muslimů, vesměs ale zabíjí jenom muslimy.

Teď nemají nablízku nikoho ze Západu, koho by mohli zabíjet. Dřív nebo později se to otočí proti nim.

Případná pozemní invaze by se jim proto velmi hodila, právě o to popravováním rukojmí na videu usilují. Je to až geniální způsob, jak toho dosáhnout - protože je to velmi emocionální záležitost.

A.cz: Proč je teď odezva na videa tak silná? Podobná se přece objevovala i v minulosti.

Souvisí to se sociálními sítěmi, které ještě v roce 2004 nebyly tak rozvinuté. Také je z toho strašný fetiš.

Například v Austrálii jsme měli jednoho džihádistu, který nejenže si dal na Facebook fotku s uříznutou hlavou, ale potom s ní nechal pózovat i svého devítiletého syna.

To už nemá s ideologií moc společného. Navíc je v Sýrii a Iráku strašně moc západních rekrutů, kteří to se sociálními sítěmi umí.

Udržet napětí

A.cz: Mohou ty  popravy rukojmích na videích posunout ještě někam dál?

Zásobu rukojmích mají poměrně velkou, ale je pravda, že jim jednou dojdou. Důvod, proč Foley a Sotloff byli medializovaní daleko víc, souvisí s tím, že to byli Američané.

Také samozřejmě dojde k určitému znecitlivění publika, lidé si na to zvyknou.

A.cz: Když se počátkem října objevila zpráva, že islamisté popravili třetího člověka ze Západu, Brita Alana Henninga, provázelo ji varování " setneme dalšího"...

Islámský stát se teď snaží zamíchat kartami a udržet napětí. Se zveřejněním popravy Alana Henninga také počkali dva týdny - ne týden.

Je ale možné, že je popravili všechny najednou a jenom to postupně vypouští. Navíc - všimla jste si, jak jsou ti rukojmí na videích klidní?

A.cz: Proč tedy?

Je to proto, že oni to s nimi trénují, třeba i 12krát.

Role celebrit

A.cz: Ví se, kolik zajatců má Islámský stát momentálně ve své moci?

Odhady jsou, ale nerad bych to komentoval. Ani u Alana Henninga se nikde neobjevila zpráva, že byl unesen, ... dokud se neobjevil na videu.

A.cz: A proč se o Henningovi nemluvilo? Britové to nevěděli?

Velká Británie se o tom snaží nemluvit, protože rukojmím nechce takzvaně "zvyšovat profil". Únosci to totiž vnímají. Úplně stejně jako my vnímáme celebrity.

A.cz: Celebrity?

Celebrity jsou lidé, kteří jsou dost často v televizi, a je úplně jedno, co jsou zač. Když máte rukojmí dost často v televizi, i únosce ho vnímá jako důležitého, s větší hodnotou. Vyjednavači se ale snaží o pravý opak.

Samozřejmě existují i případy, kdy medializace může být užitečná. Například když chcete rukojmí "humanizovat", snažíte se například vypustit informace o tom, že má děti. Abyste hráli na city - pokud ne únoscům samotným, tak jejich matkám a okolním komunitám.

Jsou místa - v Jemenu, ale i jinde -, kde nemůžete nikoho unést, aniž by o tom nevědělo okolí. A může se stát, že budete schopni získat sympatie a někdo přijde s informací, která se vám hodí. Takže i média někdy mohou mít pozitivní vliv a lze je takto využít.

 

Právě se děje

Další zprávy