Teherán - Íránští fotbalisté, kteří před týdnem během první poloviny kvalifikačního zápasu v Soulu podpořili neúspěšného kandidáta na prezidentský post Mír Hosejna Músávího, byli doživotně vyloučeni z reprezentace. Informoval o tom dnes provládní íránský tisk.
Agentury mezitím informovaly, že protesty v Íránu pokračovaly i ve středu. Pořádkové síly se údajně střetly s demonstranty nedaleko budovy parlamentu v Teheránu. Policie se snažila dav rozehnat obušky, slzným plynem a střelbou do vzduchu.
Duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí přitom dnes zopakoval, že tlaku na opakování voleb neustoupí. Íránská vláda dnes rovněž směřovala několik ostrých prohlášení směrem k Západu.
Fotbalisté si na podporu demonstrantů požadujících anulování výsledků prezidentských voleb na zápěstí uvázali zelené pásky. Právě zelená je barvou, kterou používají íránští demonstranti. Během první poloviny zápasu ji mělo na rukou nejméně sedm hráčů.
Hvězdy na odchodu
Fotbalisté dali svým gestem najevo svůj nesouhlas se znovuzvolením Mahmúda Ahmadínežáda prezidentem. Většina íránských médií tvrdí, že hráči odešli dobrovolně kvůli věku do fotbalového důchodu, přinejmenším jeden list však trvá na tom, že byli přinuceni odejít. Ostatní noviny tvrdí, že hráči byli vyloučeni údajně kvůli věku.
Druhý poločas zápasu už hráli fotbalisté bez pásek - byli totiž přinuceni si je sundat.
Rozruch v Íránu nyní podle zpravodajů vyvolávají hlavně dvě jména - Alí Karímí a Mehdí Mahdavikíja. Hráči jsou totiž fotbalovými hvězdami.
Jak připomíná britský list The Daily Telegraph, Mahdavikíja je jedním z nejznámějších íránských sportovců. Jeho gól z roku 1998 vyřadil ze světového šampionátu USA. Karímí hrál zase za slavný německý klub Bayern Mnichov.
Oba sportovci nicméně svůj odchod do fotbalového důchodu ohlásili už dřív.
Chameneí nechce ustoupit
Kvůli tvrdým zásahům bezpečnostních složek sice protesty v Íránu polevují, vyostřují se však vztahy islámské republiky a Západu. Íránský ministr zahraničních věcí Manúčehr Mottakí oznámil, že se nezúčastní setkání G8, které se má tento týden konat v Itálii.
Vláda tvrdí, že za nepokoji v ulicích stojí zahraniční síly. Podle ministra pro výzvědné služby Gholamhosejna Mohseního-Edžeheje vzpouru iniciují přímo Britové a Američané.
Ve středu opět vystoupil i nejvyšší vůdce Alí Chameneí. Podle íránské televize zdůraznil, že tlaku ohledně voleb neustoupí. "Slíbil jsem a nadále slibuji, že budu důsledně trvat na dodržování zákona při volbách."
Machmalbáf proti Ahmadínežádovi
Opozici ze známých jmen nepodpořili jen sportovci, přidal se k nim i známý íránský režisér Mohsen Machmalbáf. Ten chce využít své popularity a vyzývá mezinárodní společenství, aby neuznávalo Ahmadínežádovu vládu.
"To nebyl volební podvod. To byl puč," uvedl Machmalbáf při setkání s novináři v Římě. "To, co nyní požadujeme od zahraničních vlád, je, aby neuznali Ahmadínežádovu vládu," dodal.