Dům ve městě Chomejn v provincii Markazí na západě Íránu byl ve čtvrtek večer v plamenech a kolem procházely zástupy radujících se demonstrantů, uvedla AFP. Ta tvrdí, že záběry ze sociálních sítí ověřila. O incidentu píše rovněž agentura Reuters.
V domě, který podle médií zachvátily plameny, se Chomejní podle médií v roce 1900 narodil. Později bylo v budově zřízeno muzeum věnované tomuto duchovnímu, jenž stál v roce 1979 v čele islámské revoluce. Jak velké škody dům utrpěl, není zatím zřejmé.
Remarkable: Protestors in Iran torched the ancestral home (now a museum) of Ayatollah Khomeini, the father of the 1979 revolution, in the town of Khomein. pic.twitter.com/ikWMVVfzfM
— Karim Sadjadpour (@ksadjadpour) November 18, 2022
"Tyto zprávy jsou lživé," napsala íránská agentura Tasním. "Dveře domu zesnulého vůdce revoluce jsou otevřeny pro veřejnost," dodala.
Lidé v Íránu protestují od poloviny září, kdy zemřela 22letá Íránka kurdského původu Mahsá Amíníová. Ta byla zadržena podle médií kvůli tomu, že měla příliš volně nasazený hidžáb - šátek, kterým si má žena v muslimské společnosti zakrývat vlasy, krk a poprsí a který musejí ženy v Íránu od islámské revoluce povinně nosit na veřejnosti. Podle policie utrpěla mladá žena infarkt, podle její rodiny a dalších zdrojů zemřela na následky policejní brutality.
Nynější protesty v Íránu podle agentury Reuters představují jeden z největších problémů pro íránský režim od islámské revoluce. Teherán z podněcování protestů viní Spojené státy a Izrael.
Při některých protestech z poslední doby Íránci pálili nebo jiným způsobem poškozovali podobizny Chomejního.