Inspekce prováděla Mezinárodní organizace pro atomovou energii (MAAE).
Ahmadínežád reagoval na rozhodnutí rady guvernérů MAAE, která dnes schválila rezoluci odsuzující íránský jaderný program. Oznámil to v dopise, který obdržela agentura Reuters. Dopis s nařízením byl zaslán íránskému úřadu pro jadernou energii.
Podle dalších zpráv nařídil Ähmadínežád také opětovné obohacování uranu, které Írán pozastavil po nátlaku západních států obávajících se, že Teherán směřuje k výrobě jaderných zbraní. Kancelář íránského prezidenta však variantu obohacování uranu v sobotu navečer popřela.
Schválená rezoluce MAAE vyjadřuje znepokojení nad možností, že Írán zneužije programu k výrobě jaderných zbraní. Rovněž požaduje, aby se celou záležitostí zabývala Rada bezpečnosti OSN.
Ta by mohla případně rozhodnout o vyhlášení mezinárodních sankcí vůči Teheránu.
Infobox
DÁLE K TOMUTO TÉMATU ČTĚTE:
Podle Ahmadínežáda rozhodnutí MAAE ignoruje íránské právo na zpracování uranu pro mírové účely, které zaručuje Smlouva o nešíření jaderných zbraní.
Rezoluce se dotýká Izraele
Rezoluci dnes ráno předložily - po dlouhých a komplikovaných debatách - evropské země.
Její schválení však umožnila zejména noční dohoda mezi delegacemi USA a Egypta.
Agentura AP uvedla, že Američané akceptovali požadavek Egypta a dalších rozvojových zemí, aby v rezoluci byla zmíněna zóna bez jaderných zbraní na Blízkém východě.
To je nepřímý odkaz na předpokládané vlastnictví jaderných zbraní Izraelem.
Delegace USA a západoevropských zemí měly již před čtvrtečním zahájením mimořádného zasedání rady guvernérů MAAE zajištěnu většinovou podporu rezoluce, v jednáních však usilovaly o to, aby tato většina byla co nejpřesvědčivější.
Pro schválení hovořilo i to, že všechny důležité země - včetně Ruska a Čín - byly pro, aby se Íránem zabývala RB OSN.
Írán už vyslal varování
Írán už předem upozornil, že pokud se jeho jaderným programem začne RB OSB zabývat, zahájí v plném rozsahu obohacování uranu na svém území, a nazmar tak přijde i nedávný kompromisní návrh Ruska, že bude uran pro Írán obohacovat na ruském území.
Případné sankce vyvolávají u analytiků obavy z růstu cen ropy.
Írán je totiž čtvrtým největším exportérem této suroviny na světě a jeho barely by na trhu chyběly.
Právě proto si íránští představitelé tolik "troufají". Jejich ministr ekonomiky Davúd Daníš-Džafarí tvrdí, že případná embarga nepoškodí tolik Írán, jako země závislé na dovozu ropy. Například Čínu, Indii a státy Evropské unie.
To potvrdil i americký viceprezident Dick Cheney. V rozhovoru pro televizi CNBC připustil, že protiíránské sankce mohou mít tvrdý dopad na ekonomiku. "Myslím si, že dopad těchto sankcí je však stále menším zlem než íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád vyzbrojený atomovou bombou."
Urovnejme konflikt, žádají bezpečnostní experti
Stejného názoru jsou pak bezpečnostní experti, kteří se na víkend sešli v německém Mnichově.
Jedním z hlavních témat konferenci tří stovek odborníků je právě postup Teheránu.
"Prezident, který popírá existenci holokaustu a popírá právo na existenci Izraele, nemůže očekávat od Německa sebemenší toleranci," prohlásila na úvod německá kancléřka Angela Merkelová.
Vyzvala i k řešení konfliktu vyvolaného nedávnou obnovou íránského jaderného programu, jímž se podle ní nemůže cítit ohrožen jen Izrael, nýbrž i Evropa. "Chceme řešení tohoto konfliktu," prohlásila Merkelová a dodala, že EU a USA budou potřebovat široké partnerství. Zdůraznila i význam Ruska v konfliktu.
Americký ministr obrany Donald Rumsfeld, jehož projev na konferenci se dnes rovněž očekává, vyzve podle agentury AP mezinárodní společenství, aby usilovalo o ukončení íránského jaderného programu diplomatickou cestou.
"Íránský režim je dnes státem, který ve světě vede v podporování terorismu," citovala AP z předem připraveného Rumsfeldova vystoupení.#reklama