Psal se rok 2011, když v Sýrii začaly protesty proti režimu prezidenta Bašára Asada. Ty se Asadovi podařilo potlačit a Íránci, kteří jej podporovali, do Sýrie postupně nalili miliardy dolarů a poslali tam tisíce vojáků.
Podle amerického listu The Wall Street Journal Teherán využíval Sýrii jako centrum pro svou širší regionální strategii. "Ozbrojené skupiny podporované Íránem v Sýrii zahajovaly útoky na americké síly a pomáhaly při útocích na Izrael," píše list. Kromě toho Sýrie pro Íránce představovala klíčovou pozemní cestu k blízkému spojenci v podobě libanonského hnutí Hizballáh.
V prosinci loňského roku se však po pádu Asada postoj nové syrské povstalecké vlády k toleranci vlivu ze strany Teheránu dramaticky změnil. "Sýrie se pro Írán stala platformou pro kontrolu klíčových arabských metropolí, šíření válek a k destabilizaci Perského zálivu. Uzavřením Sýrie před íránským vlivem jsme posloužili zájmům regionu," prohlásil ke konci prosince v rozhovoru pro arabské noviny Asharq Al-Awsat nový faktický vládce Sýrie Ahmad Šara.
Šara byl hlavní tváří povstalců a pochází z uskupení Haját Tahrír aš-Šám, které začínalo jako odnož teroristické al-Káidy. Stejně jako drtivá většina muslimů je vyznavačem sunnitského islámu. Íránci jsou oproti tomu šíité.
Podle listu The Wall Street Journal, který se odkazuje na různé zdroje z bezpečnostní sféry, nyní došlo k velkému stažení íránských sil ze Sýrie. "Když se Asadův režim zhroutil, tisíce bojovníků milicí podporovaných Íránem, včetně důstojníků Íránských revolučních gard, byly stále v zemi, zejména ve východní Sýrii. Většina už uprchla do Al-Káim, pohraničního města na irácké straně," uvádí americký list s tím, že další z Damašku letecky zamířili přímo do Teheránu.
Často prý kvapem a zanechali tak po sobě mimo jiné i zbraně a další vojenské vybavení. "Toto je katastrofické selhání Íránu," komentuje to pro The Wall Street Journal Andrew Tabler, bývalý šéf pro záležitosti Sýrie v Národní bezpečnostní radě Spojených států. Experti se přitom shodují, že zásadním problém pro Írán a jeho uplatňování vlivu v regionu může být již zmiňovaná ztráta Sýrie ve smyslu pozemní cesty k Hizballáhu.
"Čtyřicet let se opírali o vládu Asadů a najednou tam nemají nikoho blízkého a přitom syrské teritorium je pro Írán klíčové s ohledem na přístup ke spřátelenému Hizballáhu. Pozemní cesta bez Sýrie prakticky není a leteckou mohou kdykoliv blokovat nepřátelé," řekl na konci roku v rozhovoru pro Aktuálně.cz Josef Kraus, bezpečnostní analytik z Masarykovy univerzity specializující se na Blízký a Střední východ.
Odborníci nicméně upozorňují, že ztráta vlivu Íránu nemusí být trvalá. "Mohli by najít cestu zpět díky některým náboženským rozporům, které v novém režimu zůstávají z velké části nevyřešené," konstatuje Tabler.