Britský tanker se pohyboval v Perském zálivu, když k němu připluly íránské lodě elitních revolučních gard. Íránci podle amerických zdrojů nařídili tankeru, aby změnil kurz a zastavil v nedalekých íránských vodách.
Záznam incidentu pořídil i americký letoun, který se v oblasti pohyboval. Jak ale CNN poznamenala, záběry ještě neviděla. Fregata britského námořnictva HMS Montrose, která tanker doprovázela, namířila na Íránce své zbraně a verbálně je varovala, aby se stáhli, což udělali.
Teherán tuto verzi celého incidentu odmítá.
Britská vláda ve svém prohlášení informovala "o neúspěšném pokusu zablokovat britské obchodní plavidlo v Hormuzském průlivu". "Jsme tímto činem velice znepokojeni a vyzýváme íránské úřady, aby zmírnily napětí v regionu," dodal britský kabinet.
Spekulace o tom, že se Írán pokusí některou z britských lodí převážejících ropu do Evropy zadržet, se objevily již v uplynulých dnech. I íránský prezident Hasan Rúhání ve středu Británii varoval před následky, jimž bude podle něj čelit kvůli zadržení íránského tankeru z minulého týdne. Britské úřady u Gibraltaru na jihu Pyrenejského poloostrova tehdy zadržely íránský supertanker, který podle Londýna převážel ropu do válkou zmítané Sýrie v rozporu se sankcemi EU.
Velitel íránského námořnictva Alí Fadáví v této souvislosti Británii a USA varoval, že budou zadržení íránského supertankeru litovat. "Americká vláda… a také Anglie… to neměly dělat. My jsme si tu loď pronajali a vezli jsme náklad. Jejich čin byl velmi hloupý, budou toho litovat. Naše odvetné kroky budou oznámeny," varoval Fadáví.
Moskva uvedla, že všechny strany konfliktu by měly zachovat zdrženlivost a pokusit se vyřešit problémy u jednacího stolu. Podobně i Čína vyzvala všechny strany, aby už nezvyšovaly napětí, které v regionu panuje.
Hormuzský průliv a úžina Báb al-Mandáb jsou strategické lokality, které zajišťují přístup z oceánu do Perského zálivu a Rudého moře. Hormuzským průlivem se denně přepraví zhruba 17,4 milionu barelů ropy, což přestavuje téměř pětinu světové denní spotřeby této suroviny. Úžinou Báb al-Mandáb se denně přepraví téměř čtyři miliony barelů ropy. V celém světě se denně spotřebuje zhruba 100 milionů barelů ropy.
Napětí mezi USA a Íránem se stupňuje od loňského roku, kdy americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy odstupují od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015. Washington následně na Teherán uvalil nové sankce, které mimo jiné omezují možnosti Íránu obchodovat s ropou. Írán letos v květnu sdělil, že některé závazky z dohody přestává plnit.