Dusno v zálivu: USA shání spojence, americké lodě jsou na dostřel íránských raket

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 10. 7. 2019 8:31
Američané by během příštích dvou týdnů rádi získali spojence do vojenské koalice, jejímž úkolem by bylo ochránit strategické vody v dosahu Íránu a Jemenu. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na plán, který v úterý představil námořní generál USA a šéf sboru náčelníků štábů Joseph Dunford. "Spojujeme se nyní s řadou zemí, abychom zjistili, zda můžeme sestavit koalici, která by zajistila svobodnou plavbu jak v Hormuzském průlivu, tak v Bab al-Mandabu," řekl Dunford.
Foto: Reuters

Podle plánu by USA poskytly několik lodí a vedly úsilí o dohled nad vojenskou koalicí. Spojenci by pak hlídali vody v blízkosti amerických velitelských lodí a doprovázeli obchodní lodě s vlajkami svých národů.

"Myslím, že pravděpodobně během několika příštích týdnů zjistíme, které národy mají politickou vůli tuto iniciativu podpořit. Pak budeme pracovat přímo s vojenskými složkami, abychom identifikovali specifické schopnosti, které to podpoří," řekl Dunford.

Kvůli zvyšujícímu se napětí mezi Íránem a světovými mocnostmi navštívil Teherán také diplomatický poradce francouzského prezidenta Emmanuel Bonne, který se pokusil obnovit dialog o íránském jaderném programu. Írán snahu Francie přivítal. "Francie je součástí snahy udržet jadernou dohodu stále naživu," sdělil mluvčí íránského ministerstva zahraniční Abbas Mousavi. 

V dosahu íránských raket

Jeden z velitelů íránských revolučních gard krátce předtím varoval, že americké základny v regionu a letadlové lodě v Perském zálivu jsou v dosahu íránských raket. Informovala o tom agentura Tasnim.

Napětí mezi USA a Íránem se vystupňovalo po sestřelení amerického dronu Íránem minulý měsíc. Vzájemné vztahy se zhoršovaly od minulého roku, kdy americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy odstupují od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015.

Následně Washington uvalil na islámskou republiku nové sankce a Írán v posledních týdnech přestal plnit závazky týkající se obohaceného uranu, zakotvené v jaderné dohodě.

"Americké základny jsou na dostřel našich raket… Naše rakety zničí jejich letadlové lodě, pokud udělají chybu," varoval dnes velitel Hosejn Nežát. "Američané jsou si velmi dobře vědomi důsledků vojenského střetu s Íránem," dodal velitel.

Video: Íránci z tankeru oddělávají nevybuchlou nálož, tady je důkaz, tvrdí USA.

Spojené státy zveřejnily záběry, které podle nich dokazují íránskou vinu na útoku na dvojici tankerů v Ománském zálivu. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy