Íránská pomsta. Airbus s Merkelovou nesměl do Indie

Martin Novák Martin Novák
31. 5. 2011 12:20
Letoun s kancléřkou bezcílně kroužil nad Tureckem. Írán mu odňal povolení k přeletu
Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie. | Foto: Reuters

Berlín/Dillí - Cesta kancléřky Angely Merkelové do Indie měla být původně trochu slavnostní záležitostí.

Šéfka německé vlády totiž poprvé letěla v novém, moderním speciálu - upraveném Airbusu A340-300, nazvaném na počest legendárního kancléře Konrád Adenauer.

Na palubě byla i německá podnikatelská a průmyslová elita, neboť Indie je pro nejlidnatější zemi Evropské unie důležitým hospodářským partnerem.

Cesta se ale změnila v diplomatický skandál, o který se postarali zástupci státu, který leží na trase mezi Německem a Indií. Íránu.

Ve chvíli, kdy německý vládní speciál opouštěl turecký vzdušný prostor, íránská kontrola oznámila, že povolení k přeletu prostorem islámské republiky se ruší.

A to přesto, že ještě před startem z Teheránu potvrdili, že Merkelová přes Írán letět může.

Na schůzku s indickým premiérem Manmóhanem Singhem dorazila Merkelová se zpožděním.
Na schůzku s indickým premiérem Manmóhanem Singhem dorazila Merkelová se zpožděním. | Foto: Reuters

Stroj musel dvě hodiny bezcílně kroužit nad východním Tureckem, než německé ministerstvo zahraničí za vydatné pomoci tureckých kolegů přimělo Íránce ke změně názoru.

Airbus nakonec nemusel nouzově přistát v Turecku a doletěl až do Dillí, ovšem s dvouhodinovým zpožděním.

Němci: To je bezprecedentní!

Podobné odebrání přeletových práv stroji, ve kterém je vysoký státní činitel, je naprosto bezprecedentní.

"Toto se ještě nikdy nestalo. Zvažujeme, zda podáme oficiální cestou diplomatický protest," uvedl na sociální síti Twitter mluvčí Angely Merkelové Steffen Seibert.

Íránského velvyslance už pozvalo na "kobereček" ministerstvo zahraničí v Berlíně.

O důvodech obstrukcí íránské strany je možné jen spekulovat, pravděpodobně však souvisí s vyostřeným postojem Německa ve sporech o íránský jaderný program.

Němci původně vystupovali proti Íránu umírněně, ale v posledních letech Merkelová podporuje sankce USA a Evropské unie proti Teheránu právě kvůli jeho jadernému programu.

Íránská atomová elektrárna v Búšehru.
Íránská atomová elektrárna v Búšehru. | Foto: Reuters

Německo je pro Írán důležitým obchodním partnerem a jakousi branou Íránu do Evropy. Proto ho německé připojení se k tvrdým sankcím, které ochromují íránskou ekonomiku, bolí.

Vzdor vůči Merkelové přišel poté, co sankcím začala čelit i hamburská banka EIH, která umožňovala mezinárodní převody peněz mnoha íránským firmám. Rozhodnutí o uvalení sankcí na tuto banku padlo minulý týden.

Íránská dopravní letadla přitom mají kvůli sankcím problémy s tankováním paliva na evropských letištích, včetně těch německých.

Evropská unie a Spojené státy podezřívají íránský režim, že jeho jaderný program je určen k vojenským účelům, a žádají, aby islámská republika spolupracovala s inspektory z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

Sankce přijala vůči Teheránu i Rada bezpečnosti OSN, Evropská unie pak výrazně přiškrtila obchodování s Íránem.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Chovateli v Ostravě utekl krokodýl, po nebezpečném zvířeti pátrá policie

Policisté v Ostravě intenzivně hledají zhruba metrové mládě krokodýla, které uteklo chovateli ze zahrady v Závodní ulici. Upozornili, že krokodýl může být nebezpečný. Je mrštný a je schopen ulovit menší psy či kočky. Sdělila policejní mluvčí Eva Michalíková.

Policie se o útěku zvířete dozvěděla dnes před 12:00, ze zahrady krokodýl utekl zřejmě v sobotu odpoledne. Jde o druh krokodýl čelnatý (Osteolaemus tetraspis).

"Vzhledem k tomu, že zvíře je už dva dny bez potravy, může být pro veřejnost nebezpečné. Dle konzultace s odborníkem by mohl začít vyhledávat vodní toky, případně se uschovat v listnatém terénu, kde je stín," uvedla Michalíková. Po krokodýlovi podle ní pátrají policisté speciální pořádkové jednotky s policisty z obvodního oddělení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Počet obětí po záplavách a sesuvech půdy v Indii vystoupil na 160

V Indii v pondělí začaly masivní odklízecí práce po monzunovém dešti, který převážně na západě země vyvolal záplavy a sesuvy půdy. Ty podle agentury AFP nepřežilo více než 159 lidí. Údaje o obětech ale nejsou jednotné - místní úřady, na které se odvolává agentura Reuters, uvádějí přes 160 mrtvých.

V nejvíce zasažených státech Maháráštra, Góa, Telangana a Karnátaka muselo být evakuováno přes 250 000 lidí.

Vláda státu Maháráštra oznámila, že záplavy nepřežilo nejméně 149 lidí, dalších 64 se stále pohřešuje. Podle představitelů tohoto západoindického státu je nepravděpodobné, že jsou stále naživu, protože jsou v troskách uvězněni déle než tři dny. Záchranáři se nemohli rychle dostat k nejvíce zasaženým vesnicím, rozvodněné řeky a sesuvy půdy odřízly příjezdové cesty. Ve vesnici Talije, která leží asi 180 kilometrů od Bombaje, byla pozastavena pátrací akce po 17 nezvěstných.

Zdroj: ČTK
Další zprávy