Íránská letadla jsou v Evropě bez paliva. Budou létat?

Martin Novák Reuters Martin Novák, Reuters
19. 10. 2010 16:48
Dodavatelé kvůli sankcím neprodlužují s íránským partnerem kontrakty
Foto: Reuters

Teherán - Íránská letedla mají problém. Stroje státní společnosti Iran Air nedostávají na evropských letištích palivo.

Dodavatelé kvůli sankcím, které proti Teheránu prosadily v Radě bezpečnosti OSN evropské země a USA, neprodlužují s íránským partnerem kontrakty.

Smlouvy neprodloužily například firmy Royal Dutch Shell, BP nebo Q8. Ke stejnému kroku se chystá i rakouská ÖMV.

Zatím ještě íránské stroje dostávají palivo na letištích v Hamburku a Vídni, ale i to se má změnit. Je tak možné, že Iran Air bude muset zastavit všechny lety do Evropy.

Společnost létá téměř do všech západoevropských zemí, do České republiky ne.

"Pokračování takového přístupu poškodí zájmy těchto firem," řekl mluvčí íránského ministerstva zahraničí Ramín Mehmanparast.

USA, evropské země a především Izrael obviňují Írán, že cílem jeho jaderného programu je sestrojení atomové bomby. Tvrdými sankcemi chtějí Teherán přimět ke změně postoje a mezinárodní kontrole jaderných zařízení.

Rada bezpečnosti OSN schválila zostřené sankce letos v červnu. Další omezení týkající se obchodu s islámskou republikou schválily USA i Evropská unie ještě nad rámec sankcí OSN.

Připojilo se k nim i Rusko, které už zrušilo dohodnutý prodej protiletadlového raketového systému S-300.

Naopak americká vláda podezřívá čínské firmy z toho, že sankce obcházejí a přes prostředníky dodávají dál do Íránu komponenty pro budování jaderného programu a výrobu raket.

Íránská vláda nabídla minulý týden Evropské unii a USA další jednání o svém atomovém programu.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Skokani Polášek a Sakala postoupili na SP ve Wisle z kvalifikace

Pouze dvojice českých reprezentantů Viktor Polášek a Filip Sakala uspěla v kvalifikaci na nedělní závod Světového poháru ve skocích na lyžích ve Wisle. Roman Koudelka a Vojtěch Štursa na postup do úvodní individuální soutěže sezony nedosáhli.

Polášek skočil v kvalifikaci 114 metrů a obsadil 38. místo, Sakala zapsal o metr a půl méně a postoupil z 42. příčky. Koudelka, který vstupuje do 14. sezony v SP, doletěl po snížení nájezdu na 101 metrů. Dlouholetou českou jedničku dělily od postupové padesátky na 54. místě necelé dva body. Štursa obsadil s výkonem 104 metrů 61. příčku.

Nejdelší skok kvalifikace 133 metrů předvedl ze sníženého nájezdu Němec Karl Geiger. Obhájce velkého křišťálového glóbu za prvenství v SP Japonec Rjoju Kobajaši postoupil jako čtvrtý.

Sezonu v Polsku zahájí sobotní závod družstev.

Zdroj: ČTK
Další zprávy