Izrael otáčí. Írán prý napadne až s mečem na zátylku

Martin Novák Martin Novák
7. 1. 2011 9:50
Odcházející šéf zpravodajské služby Mossad zmírnil válečné hrozby vůči Íránu
Pokusný jaderný výbuch (ilustrační foto).
Pokusný jaderný výbuch (ilustrační foto). | Foto: Aktuálně.cz

* Odscházející šéf Mossadu: Válka není na spadnutí * Sankce proti Íránu prý fungují, je třeba vytrvat * Íránské bomby se obávají také Arabové

Jeruzalém - Izrael zmírňuje své dřívější hrozby, že zaútočí na Írán, pokud se tato země přiblíží k sestrojení atomové bomby.

Íránský jaderný program považují Izraelci za existenciální hrozbu, protože se domnívají, že nukleární zbraně v ruku Teheránu budou namířeny hlavně proti nim.

Izraelské hrozby vojenským úderem na íránská jaderná zařízení ale podle všeho v tuto chvíli nejsou aktuální.

Až v roce 2015

Potvrdil to šéf zpravodajské služby Mossad Meir Dagan, který dnes po devíti letech opouští funkci. Při této příležitosti prohlásil, že mezinárodní sankce proti Íránu mohou vést k úspěchu a že pokud islámská republika dokončí práce na jaderné pumě, nebude to dříve než v roce 2015.

V minulosti Izraelci tvrdili, že to bude mnohem dříve a že sankce íránský režim v jeho snaze o atomové vyzbrojení nezastaví.

"V tuto chvíli by Izrael neměl na Írán zaútočit. Měla by to být až poslední možnost ve chvíli, kdy už budeme mít meč na zátylku," uvedl Dagan.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád na inspekci atomového zařízení.
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád na inspekci atomového zařízení. | Foto: Reuters

Někteří izraelští i jiní experti ale pochybují, zda židovský stát má dostatečnou kapacitu na to, aby jedním úderem, vedeným převážně ze vzduchu, skutečně Írán citelně zasáhl.

Podle analýzy deníku Jerusalem Post, která se opírá o poznatky zpravodajské služby, mezinárodní embargo vůči Íránu funguje.

Je prý třeba zabránit tomu, aby mohli Íránci dovážet ze zahraničí techniku pro jaderný program, pokračovat v ekonomických sankcích schválených Radu bezpečnosti OSN a také izolovat íránské banky.

Podle analýzy je samotné íránské vedení rozdělené v názoru, zda pokračování jaderného programu a konfrontace s okolním světem stojí za cenu, kterou za to země platí.

Foto: Tomáš Daněk

Nedávno zveřejněné americké diplomatické depeše na serveru Wikileaks potvrdily, že íránský jaderný program neznepokojuje jen Izraelce, ale také Araby. Ti mají strach, že atomový Írán se chce stát regionální velmocí, která bude diktovat ostatním.

Saúdský král Abdalláh a také egyptský prezident údajně americké politiky nabádali k tomu, aby místa, spojená v Íránu s atomovým programem, bombardovali.

Bush ani Obama se k tomu ale nerozhodli. Obamovi se podařilo v Radě bezpečnosti OSN přimět k souhlasu se sankcemi Rusko a ani Čína ne nezablokovala.

Záhadný virus

"Izrael v tomto směru neudělá nic bez konzultace s Washingtonem a dokonce ani bez jeho souhlasu," řekl Aktuálně.cz před rokem k možné izraelsko-íránské válce Jaakov Bar-Siman-Tov, expert z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě.

Nepotvrzené zprávy hovoří o tom, že íránský počítačový systém, který řídí některé provozy spojené s vývojem jaderné technologie, loni napadl neznámý virus. Íránská vláda to ale nepotvrdila a Izrael nekomentoval spekulace, že by mohlo jít o jeho práci.

 

Právě se děje

Další zprávy