Už to začalo. Írán začal vkládat palivo do reaktoru v Búšehru

Už to začalo. Írán začal vkládat palivo do reaktoru v Búšehru
Americká vláda uklidňuje Izrael, že Írán je stále vzdálen více než rok od chvíle, kdy by mohl vlastnit funkční atomovou bombu.
Bývalý americký velvyslanec při OSN John Bolton naopak v televizi Fox News Izraelce nepřímo vyzval, aby v nejbližších dnech elektrárnu bombardovali.
Podle Boltona by Izraelci reaktor v Búšehru měli zničit, dokud není v provozu, protože poté by hrozila smrt mnoha civilistům.
Reaktor stavělo na zakázku několik let Rusko, které se zároveň snaží evropské země i USA přesvědčit  o tom, že íránský jaderný program není nebezpečný.
Foto: Reuters
Zahraničí Zahraničí
21. 8. 2010 8:44

Búšehr - V sobotu ráno, 21. srpna 2010, "TO" začalo.

Po desítkách let zpoždění začal Írán s pomocí Ruska zavážet palivo do své první jaderné elektrárny v Búšehru.

Americká vláda zatím uklidňuje svět (a zejména) Izrael, že Írán je stále vzdálen více než rok od chvíle, kdy by mohl vlastnit funkční atomovou bombu. Obavy, že Íránu jde mnohem více o výrobu atomové bomby než o elektrickou energii, trvají...

 

Právě se děje

Aktualizováno před 56 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na sobotu restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela dnes v noci restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun.  Příčinou vzniku požáru je podle vyšetřovatele technická závada, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

SpaceX vypustila na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů pro síť Starlink

Z floridského mysu Canaveral v neděli odletěla další série 60 satelitů společnosti SpaceX pro síť Starlink, jež má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. První stupeň rakety Falcon 9 se po vynesení družic na oběžnou dráhu vrátil na Zemi, když přistál v Atlantickém oceánu na plující plošině SpaceX. Úspěšně tak završil svůj rekordní desátý let.

S posledními 60 aparáty celkový počet dosud vypuštěných družic Starlink překročil 1600. Tento údaj ale zahrnuje i prototypy, s nimiž se pro provoz sítě nepočítalo, nebo přístroje, jež selhaly. Funkčních satelitů by podle údajů webu Spaceflight Now mělo být už přes 1500.

Zdroj: ČTK
Další zprávy