Teherán - Íránská letedla mají problém. Stroje státní společnosti Iran Air nedostávají na evropských letištích palivo.
Dodavatelé kvůli sankcím, které proti Teheránu prosadily v Radě bezpečnosti OSN evropské země a USA, neprodlužují s íránským partnerem kontrakty.
Smlouvy neprodloužily například firmy Royal Dutch Shell, BP nebo Q8. Ke stejnému kroku se chystá i rakouská ÖMV.
Zatím ještě íránské stroje dostávají palivo na letištích v Hamburku a Vídni, ale i to se má změnit. Je tak možné, že Iran Air bude muset zastavit všechny lety do Evropy.
Společnost létá téměř do všech západoevropských zemí, do České republiky ne.
"Pokračování takového přístupu poškodí zájmy těchto firem," řekl mluvčí íránského ministerstva zahraničí Ramín Mehmanparast.
USA, evropské země a především Izrael obviňují Írán, že cílem jeho jaderného programu je sestrojení atomové bomby. Tvrdými sankcemi chtějí Teherán přimět ke změně postoje a mezinárodní kontrole jaderných zařízení.
Rada bezpečnosti OSN schválila zostřené sankce letos v červnu. Další omezení týkající se obchodu s islámskou republikou schválily USA i Evropská unie ještě nad rámec sankcí OSN.
Připojilo se k nim i Rusko, které už zrušilo dohodnutý prodej protiletadlového raketového systému S-300.
Naopak americká vláda podezřívá čínské firmy z toho, že sankce obcházejí a přes prostředníky dodávají dál do Íránu komponenty pro budování jaderného programu a výrobu raket.
Íránská vláda nabídla minulý týden Evropské unii a USA další jednání o svém atomovém programu.