Teherán/Vídeň - Uzavření dohody o omezení íránského jaderného programu výměnou za odvolání sankcí vůči této zemi tamní obyvatelé vítají.
Dohodu s šesti světovými velmocemi považují za šanci, jak ukončit izolaci své země, i za příležitost zlepšit stav hospodářství po letech přísných sankcí. Odborníci ale varují, že obnova íránské ekonomiky nějakou dobu potrvá. Země podle nich bude potřebovat miliardové investice.
V ulicích Teheránu a dalších íránských měst se bezprostředně po uzavření dohody rozhoukaly klaksony automobilů a lidé ukazovali dva vztyčené prsty jako symbol vítězství.
V ulicích se objevily i malé hloučky slavících. Jejich nízký počet podle médií souvisí jednak s palčivým horkem, také ale s tím, že většina Íránců dodržuje muslimský postní měsíc ramadán, který se pomalu chýlí ke konci. Dá se předpokládat, že s příchodem chladnějšího večera - a koncem denního půstu - se budou konat větší oslavy a večírky.
Miliony lidí doma před televizními obrazovkami sledovaly průběh schvalování dohody. V jednom z teheránských obchodů s elektronikou lidé začali tleskat, když se na obrazovce objevil prezident Hasan Rúhání, aby promluvil k národu.
Prodavač Alí Husajní shrnul náladu všech kolem, když řekl: Jsem hrdý, že moje země vyřešila tento kritický problém prostřednictvím jednání, a ne válkou."
Analytici, které oslovila agentura AFP, se shodují, že zrušení sankcí spojených s jaderným programem bude pro íránský obchod nepochybně znamenat vzpruhu. Varovali ale, že k ekonomickému zázraku nedojde přes noc. Írán podle nich bude potřebovat mnoho měsíců a miliardy dolarů investic, než bude patrný nějaký smysluplný ekonomický pokrok.
Pro ty, kdo budou chtít v Íránu investovat, představuje nepopiratelné výhody íránský trh čítající 78 milionů obyvatel a vzdělaná, školená pracovní síla. Rizika spočívají v tom, že sankce mohou být velmi rychle obnoveny, pokud Írán podmínky dohody poruší.
Největším lákadlem je pochopitelně íránský energetický sektor. Země má čtvrté největší zásoby ropy a druhá největší ložiska zemního plynu na světě - a díky tomu má Írán dohromady největší energetické zásoby. Íránské ministerstvo ropného průmyslu už zveřejnilo záměr přilákat zahraniční investice až do výše 100 miliard dolarů (2,5 bilionu Kč), a s jejich pomocí toto průmyslové odvětví modernizovat.