Teherán - Írán je připraven začít obohacovat izotop uranu U235 na šedesát procent, pokud příští rozhovory o budoucnosti jaderného programu země skončí bez výsledku. V Teheránu přišel v úterý s touto pohrůžkou vlivný poslanec parlamentu Mansúr Hakikatpúr. Ten je náměstkem předsedy parlamentního výboru pro zahraniční politiku a národní bezpečnost.
Oxidy uranu obohacené na tuto koncentraci je možné použít v jaderných ponorkách. Írán by se tím ale zároveň přiblížil kritické devadesátiprocentní koncentraci, která je nezbytná, pokud chce někdo sestavit atomovou pumu.
Íránští vědci obohacují uran běžně na tříapůlprocetní koncentraci použitelnou v palivu do jaderných elektráren. Zároveň ale mají blíže neurčené množství dvacetiprocentního uranu, který údajně potřebují pro výzkumné reaktory.
Izrael, který podle všeho sám vlastní atomové zbraně, tvrdí, že Teherán bude mít dostatek štěpného materiálu na jednu pumu již v příštím roce. Vláda v Jeruzalémě proto otevřeně vyhrožuje Íránu, že mu zabrání pořídit si jadernou výzbroj.
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád v úterý zopakoval, že Írán se svého jaderného programu nevzdá, přestože je terčem mezinárodních sankcí a Západ s ním vede psychologickou válku.
Riál ztratil dvě třetiny své hodnoty
Íránská měna ríál minulý týden ztratila třetinu své hodnoty vůči dolaru, což podle USA ukazuje na úspěch mezinárodních sankcí uvalených na Írán. Dnes ríál klesl na nové historické minimum vůči americkému dolaru.
Podle Ahmadínežáda íránská centrální banka poskytla dostatečné množství tvrdé měny na financování dováženého zboží a zemi se daří vypořádat se s mezinárodními restrikcemi. V první polovině letošního roku Teherán dovezl zboží za 26 miliard dolarů, což je jen o tři miliardy dolarů méně než za stejné období loni, citovala prezidenta agentura Reuters.
"Pokud se někteří domnívají, že mohou vytvářet tlak na Írán, pak se mýlí. Nejsme národ, který ustoupí v jaderné otázce," prohlásil podle agentury AFP Ahmadínežád. Připustil, že "nepřátelům Íránu", kteří proti jeho zemi vedou "psychologickou válku", se podařilo snížit prodej íránské ropy, Írán to ale prý kompenzuje.
Teherán je kvůli svému spornému jadernému programu terčem sankcí OSN a hospodářských restrikcí USA a Evropské unie. Íránská měna, která od loňského června ztratila skoro dvě třetiny hodnoty, začala rychle oslabovat minulý týden poté, co vláda spustila "směnné centrum" na podporu dovozu některého základního zboží. Poptávku po dolarech podle podnikatelů středisko nedokázalo uspokojit.