Írán: Blíží se sankce, nejspíš i bomba

Martin Novák Martin Novák
2. 2. 2006 0:01
Praha - Dosavadní vývoj naznačuje, že Írán spěje k atomové bombě. Čas na to, aby prokázal opak, se krátí. Uvnitř: GRAFIKA a ANKETA

Hrozba ekonomických sankcí OSN už pro Írán není pouze vzdálenou alternativou.

Dnes začíná ve Vídni dvoudenní zasedání Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) a pět stálých členů Rady bezpečnosti má jasno. Požádají MAAE, aby problém íránského jaderného programu předala Radě bezpečnosti. Ta může rozhodnout o embargu už v březnu.

Moskva a Peking otáčejí

Sankcemi se musí Íránci začít zabývat vážně proto, že stanovisko evropských zemí a USA podpořily i Rusko a Čína, dosud íránští spojenci. Tvrdší postoj zaujal k Teheránu také šéf MAAE Muhammad Baradej, který obviňuje íránský režim z nedostatečné spolupráce s mezinárodními inspektory.

"Řekl jsem jasně, že Írán ještě má poslední příležitost splnit mezinárodní požadavky a je v jeho zájmu, aby ji využil," uvedl v předvečer schůzky atomové agentury britský ministr zahraničí Jack Straw.

Zatímco svět spěje k uvalení sankcí, otázka zní: Spěje Írán k jaderné bombě? A pokud ano, jak rychle?

Důvody ke skepsi

Dosavadní vývoj dává za pravdu spíše těm, kteří se íránských nukleárních ambicí obávali a tipovali, že teheránskému režimu jde především o možnost sestrojení atomové pumy.

Foto: Tomáš Daněk

Pro to hovoří především fakt, že Írán několik let zatajoval existenci zařízení na obohacování uranu v Natanzu. Svět se o ní dozvěděl až v srpnu 2002 díky agentům opoziční exilové Národní rady íránského odporu.

Během rozhovorů s Evropskou unií v posledních třech let zatím Teherán neučinil nic, čím by obavy ze sestrojování jaderné bomby rozptýlil. Jednání o návrhu Moskvy na obohacování uranu v Rusku stále protahuje.

Infobox

Kdo má kolik jaderných hlavic

 

USA - přes 10 tisíc
Rusko - přes 8 tisíc
Velká Británie - 185
Francie - 350
Čína - 400
Indie - 50 až 100
Pákistán - kolem 50
Izrael - 200 (odhad)
KLDR  - jednu či dvě (odhad)

Indicií je víc

V minulosti také Írán spolupracoval na vojenském výzkumu se Severní Koreou, která už je majitelkou nejméně jedné, možná dvou atomových bomb.

Teheránu rovněž předal část jaderné "know-how" pákistánský fyzik Abdal Kádir Chán. Šéfkonstruktér pákistánské nukleární pumy tajně šířil návody dál, zčásti kvůli penězům a zčásti, jak alespoň sám řekl, ze solidarity k sousední muslimské zemi.

Argumenty proti tvrzení, že Teheránu jde o bombu, se zakládají spíše na minulých zkušenostech z jiného případu.

Před válkou v Iráku mnohé zpravodajské služby považovaly irácké zbraně hromadného ničení za hotovou věc. Spoléhaly se především na informace iráckého exilu. Až po pádu Saddáma se ukázalo, jak málo o iráckých zbraních věděly.

Chtějí-li bombu, kdy ji mohou mít?

Na druhé straně Severní Korea se domohla bomby, aniž by o tom okolní svět věděl. A kdyby libyjský vůdce Muammar Kaddáfí na konci roku 2003 neoznámil, že ukončí jaderný program, pokračoval by dále bez mezinárodní kontroly.

Trpělivost s Íránem už ztrácí i šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammad Baradej.
Trpělivost s Íránem už ztrácí i šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammad Baradej. | Foto: Reuters

V pohledu na to, kdy Írán bombu může mít, se experti i zpravodajské služby rozcházejí. Nejčastěji se objevují odhady kolem dvou tří let.

Dnes zahájené jednání ve Vídni zřejmě vyšle jménem všech hlavních velmocí a vlivných států Íránu jasný vzkaz. Nevěříme vám a čas na to, abyste prokázali mírové úmysly, se krátí. .

Sledujte s Aktuálně.cz spor o íránský jaderný program:
26.1. Německo a Čína proti sankcím na Írán
23.1 Izrael: Připravujeme se k útoku na Írán
18.1 Evropa žene Írán před Radu bezpečnosti
16.1. Varování: Írán je krok od atomové bomby
14.1. Írán: Nepotřebujeme jaderné zbraně
11.1. Izrael oprašuje plány útoku na Írán
10.1. Írán obnovil svůj jaderný program
5.12. Írán postaví druhou jadernou elektrárnu
24.11. Írán ještě dostal čas
19.11. Írán má návod na výrobu jaderné zbraně
2.11. Írán začne zpracovávat novou várku uranu

 

Právě se děje

Další zprávy