Írán má návod na výrobu jaderné zbraně

Red Zah
19. 11. 2005 1:11
Vídeň - Mezinárodní agentura pro atomovou energii uvedla, že při kontrole íránského jaderného programu našla návod na výrobu jaderné bomby.

"Nalezli jsme dokument, který ukazuje, jak obohatit uran a následně umožnit jeho rozptyl do atmosféry," potvrdil ředitel MAAE Muhammad Baradej.

Spojené státy spolu s Evropskou unií podezírají Írán, že vyvíjí jaderné zbraně a maskuje to snahou o výrobu jaderné elektřiny. Teherán obvinění vytrvale odmítá. Mezinárodní agentura musí nyní rozhodnout, jestli na základě pětistránkového dokumentu doporučí Radě bezpečnosti, aby uplatnila vůči Íránu sankce za neplnění jaderných dohod.

V pátek navíc OSN vyzvala Írán k dodržování lidských práv.

Návod prodával pákistánský vědec

Íránci sdělili, že dokumenty o zpracování uranu obdrželi na černém trhu. Úřady popřely, že by se dokument objevil v Íránu na základě státní objednávky. Zároveň podali vysvětlení, že do volného prodeje poslal návod zneuctěný pákistánský jaderný vědec Abdul Kadír Chán, který údajně prodal podobný dokument do Libye a Severní Koreje.


 
I když návod ukazuje, jak vyrobit větší část jaderné zbraně, některé součásti podle diplomatů, kteří měli přístup ke zprávě MAAE, ještě chybějí.

"Úplná průhlednost íránského jaderného programu je naprosto nezbytná," zopakoval Baradej svoje prohlášení z 2. září letošního roku. Připomněl, že Írán sice poskytl dokumenty, ale ty nebyly kompletní. Především chyběly odpovědi na otázky ohledně Lavisanu, místa, kde fungovalo výzkumné jaderné středisko. Těsně před příjezdem inspektorů MAAE před dvěma lety však bylo srovnáno se zemí.

OSN vyzývá k dodržování lidských práv

Íránský režim patří k nejčastěji kritizovaným pro porušování lidských práv. Výbor OSN, zabývající se sociálními, humanitárními a kulturními otázkami, přijal v pátek rezoluci vyzývající Írán k tomu, aby v tom sjednal nápravu. Uvedla to agentura AP.

Výbor na návrh Kanady v dokumentu požaduje na Íránu, aby mimo jiné zastavil popravy osob mladších 18 let. Teherán se má také vyvarovat diskriminace etnických a náboženských menšin a zastrašování advokátů, novinářů a opozičních aktivistů.

Na seznamu případů porušování lidských práv je také diskriminace žen a mučení vězňů, kruté, nehumánní a ponižující zacházení a trestání jako je například bičování či usekávání končetin.

Pro rezoluci hlasovalo 77 zemí, 51 bylo proti a 46 se zdrželo hlasování.

 

Právě se děje

Další zprávy